içinde ,

Agatha Christie Biyografi

(1890–1976)

Agatha Christie - Kimdir, Kitapları, Filmler ve Ortadan Kayboluşu
Agatha Christie - Kimdir, Kitapları, Filmler ve Ortadan Kayboluşu

Agatha Christie, polisiye türünde eserler veren, “Doğu Ekspresinde Cinayet” ve “Mavi Trenin Esrarı” gibi kitapları ile dünyada en çok satan yazarlardan biri. İşte sizlere, Agatha Christie hakkındaki tüm detayları. Keyifli okumalar dileriz.

Makaleye geçmeden aşağıdaki menüye tıklayarak da Agatha Christie hakkında dilediğiniz bilgiye hızlıca geçebilirsiniz.

Kimdir | Özgeçmiş | Kitaplar | Eserlerindeki Karakterler | Eserlerinin Satışı | Oyun ve Filmleri

HIZLI GERÇEKLER

İSİM
Agatha Christie

DOĞUM GÜNÜ
15 Eylül 1890

ÖLÜM TARİHİ
12 Ocak 1976

DOĞUM YERİ
Torquay, Devon, İngiltere, Birleşik Krallık

ÖLÜM YERİ
Cholsey, İngiltere, Birleşik Krallık

DİĞER ADIYLA
Mary Westmacott
Agatha Miller
Agatha Christie
Agatha Mary Clarissa Christie

TAKMA AD
“Gizem Kraliçesi”
“Suç Kraliçesi”

KIZLIK SOYADI
Agatha Mary Clarissa Miller

AD SOYAD
Dame Agatha Mary Clarissa Christie

Agatha Christie Kimdir?

Yazar Agatha Christie
Yazar Agatha Christie

Birçok kitabı çok satanlar listelerinde kendine yer bulmuş olan yazar, ilk eseri Ölüm Sessiz Geldi’yi 1920 yılında yayımladı. Agatha Christie, polisiye türünde verdiği Ölüm Çığlığı, Suç Ortakları ve Esrarengiz Sanık gibi diğer eserleriyle, tarihteki en ünlü yazarlardan biri olma yolunda adımlar attı. Eserlerinin, milyarlarca kopyasının satılmasının yanı sıra, bir oyun ve aşk romanı yazarı olarak da dikkat çekti.

Çocukluk Yılları ve Özgeçmişi

Agatha Christie Çocukluğu
Agatha Christie Çocukluğu

Asıl adı Agatha Mary Clarissa Miller olan Christie, 15 Eylül 1890’da, İngiltere’nin güneybatısındaki Torquay, Devon’da dünyaya geldi. Üç kardeşin en küçüğü olan Christie, kendisini yazmaya teşvik eden annesi tarafından evde eğitildi. Çocukluğunda, farklı senaryolar ve karakterler yarattığı oyunlar oynamayı seven yazar, 16 yaşına geldiğinde şan ve piyano eğitimi almak üzere Paris’e taşındı.

İngiliz Yazar, Agatha Christie
İngiliz Yazar, Christie ‘nin gençlik fotoğrafı (1891 – 1976). (Photo by Central Press/Getty Images)

1914’te, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde pilot olan Albay Alchibald Christie ile evlendi ve Birinci Dünya Savaşı sırasında hemşirelikle meşgul oldu. İlk kitabı Ölüm Sessiz Geldi ’yi (Styles’daki Gizli Olay) 1920 yılında yayımladı. Zengin bir kadın varisin cinayetini konu alan roman, aynı zamanda yazarın popüler karakterlerinden olan Belçikalı dedektif Hercule Poirot’un okuyuculara tanıtıldığı eserdi.

Agatha ve Archibald Christie
Agatha ve Archibald Christie

Kitapları ve Ortadan Kayboluşu

1926’da, yazar Roger Ackroyd Cinayeti’ni yayımladı. Döneminde bir hit olan bu eser, daha sonra  türünün klasiklerinden biri kabul edildi ve yazarın en çok sevilen kitaplarından biri haline geldi.

Aynı yıl, annesinin vefat etmesi ve kocasının başka bir kadınla ilişkide olduğunun ortaya çıkması, yazarı bir kargaşanın içine sürükledi. Bu ani yükselişlerle baş edemeyen yazar, ortadan kayboldu ve yetkililer tarafından birkaç gün içinde, eşinin metresinin adıyla giriş yaptığı Harrogate’deki bir otelde bulundu.

1928’de Alchibald ile boşanmalarıyla, Christie kendini toparladı. 1930’da arkeoloji profesörü Max Mallowan ile evlendi. Birlikte birçok sefere çıktığı eşiyle yaptığı seyahatleri Come, Tell Me How You Live isimli anı yazısında okuyuculara nakletti. Yeni evliliğini yaptığı sene, aynı zamanda yine bir klasik haline gelen Ölüm Çığlığı isimli eserinin yayımlandığı seneydi. Bu eserde ise, okurlara meraklı bir köylü kadını olan Bayan Jane Marple tanıtıldı.

Eserlerindeki Karakterler

Poirot ve Marple, yazarın onlarca romanında ve kısa hikayesinde yer almıştır ve Agatha Christie ’nin oluşturduğu en popüler dedektifleridir. Poirot kendini en çok, Ackroyd, Mavi Trenin Esrarı ve Ölüm Diken Üstünde gibi eserlerde göstermiştir. Bayan Marple’a ise, Cinayet Reçetesi ve Porsuk Ağacı Cinayeti gibi eserlerde yer verilmiş, yine bu karakter; Angela Lansbury, Helen Hayes ve Geraldine McEwan gibi aktrisler tarafından ekranda canlandırılmıştır. Yazarın diğer kayda değer karakterleri ise, Tuppence ve Tommy Beresford, Albay Race, Parker Pyne ve Ariadne Oliver’dır.

Eserleri İki Milyardan Fazla Sattı

Son birkaç senesinde kendini yazmaya daha da adayan Christie, kısa kurguların yanı sıra, 70’ten fazla polisiye romanı yazdı. Mary Westmacott adıyla Bitmemiş Portre (1934) ve Annem ve Ben (1952) gibi aşk romanları da yazmıştır. Ancak ona “Suçun Kraliçesi” ve “Gizemin Kraliçesi” unvanlarını kazandıran, polisiye yazarı olarak gösterdiği başarıdır. Christie için bir bakıma, tüm türlerin kraliçesi de denilebilir. Zira tarihin en çok satan yazarlarından biri olan Christie ’nin tüm eserleri toplamda 2 milyardan fazla satmıştır.

Oyun ve Filmleri

Doğu ekspresinde cinayet filminden bir kesit
Doğu ekspresinde cinayet filminden bir kesit

Agatha Christie aynı zamanda, Hollow Malikanesi Cinayeti ve Verdict gibi oyunlarıyla da tanınmış bir oyun yazarıdır. İlk gösterimini 1952’de Ambassador Tiyatrosu’nda yapmış olan oyunu Fare Kapanı, 21 yılda yaptığı 8800 gösterimle, bir Londra tiyatrosunda en uzun süre boyunca gösterimi yapılmış oyun olarak kırdığı rekoru hala elinde tutmaktadır. Buna ek olarak, yazarın Doğu Ekspresi’nde Cinayet ve Nil’de Ölüm gibi çeşitli eserleri, popüler filmlere uyarlanmıştır.

Filmleri:

  • Doğu Ekspresinde Cinayet
  • Nil’de Ölüm
  • Ölüm Oyunu
  • Ve Ayna Kırıldı
  • Gallop Otelinde Cinayet

Christie’ye 1971 yılında Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanlığı unvanı verildi. Toplumun önüne son kez 1974’te, Doğu Ekspresi’nde Cinayet isimli eserinin perde uyarlamasının açılışında çıkan yazar, 12 Ocak 1976’da hayata gözlerini yumdu.

İlginizi çekebilir: Karantina Günlerinde Okuyabileceğiniz En İyi Kitap Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

En İyi Matematikçiler

En İyi Matematikçiler

Thomas Edison - Kimdir, Hayatı, İcatları ve Daha Fazlası

Thomas Edison Biyografi