içinde

Natalie Portman Hakkında Bilmediğiniz 20 Gizli Anları

Natalie Portman ‘ın bir pizzacıda keşfedildiğini biliyor muydunuz? Kendisi hakkındaki ilginç gerçekleri öğrenin. Her ne kadar eski Hollywood efsaneleri ve kraliyet prensesleri özenilen tarzları ve lüks tutkuları ile bilinmesine rağmen, onlar ayrıca hayatları boyunca sorunlu büyümeleri ve inişli çıkışlı ilişkileri ile boğuşmaktadır. Secret Moments (Gizli Anlar) dünün ikonlarının göz kamaştırıcı şöhretlerinin perde arkasına inerek insancıllaştırmaktadır.

13 yaşındaki ilk filmi Leon(1994) dan beri Natalie Portman, eleştirmenlerce beğenilen Black Swan(2010) ve Jackie(2016) gibi filmlerde rol alarak Hollywood’un sabit isimlerinden biri olarak kaldı. Çocuk aktristen Akademi ödülleri sahibi olana kadar, Kudüs doğumlu aktris çok başarılı bir film kariyeri ile birlikte akademik bir kariyer kovaladı. Harvard mezunu oldu. Güzelliği ve beyni ile kendi fikrine yakın olan sorunlara tepki göstererek, aktivizmin sesi olmaya ve fark yaratmaya devam ediyor. Onun 39. Doğumgününü kutlamak için, CR onun hakkında az bilinen gerçeklere bir göz attı.

1- Çift Vatandaşlık sahibi

Natalie Portman ’ın ABD ve İsrailden olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip. Kudüs’te Yahudi bir aileden doğan Natalie Portman, çocukluğunu Washington D.C., Connecticut ve Long Island’da geçirdi.

2- Pizzacıda Keşfedildi

Bir Revlon ajans temsilcisi 10 yaşındaki Natalie Portman ’ı gördü. Ona çocuk modellik teklif etti fakat Portman bunu reddetti. Fakat bu fırsatı oyunculuk ajansı bulmak için kullandı ve kariyerini hızlı bir şekilde başlattı.

3- İsmini Değiştirdi

İbranice olan doğum ismi Neta-Lee Hershlag onun çocuk oyuncu olarak gizliliğini korumak için değiştirdi. Baba tarafından olan büyükbabasının soyadı olan Portman’ı tercih etti.

4- Birden fazla dil konuşabiliyor

Genç yaşlarından itibaren, Natalie Portman yabancı dillere ilgi gösterdi. İngilizce, İbranice, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Japonca olmak üzere 6 dili akıcı bir şekilde konuşabiliyor.

5- Dansçı

4 yaşından beri, American Theater Dance Workshop ve  Usdan Center for the Creative and Performing Arts gibi saygıdeğer okullarda bale eğitimi aldı. Bu çalışmaları ona Oscar ödülü kazandıran Black Swan(2010) filminde çok işe yaradı.

6- Öncelikleri var

Rol aldığı 1999 yapımı Star Wars Episode I: The Phantom Menace filminin prömiyerini lise final sınavına çalıştığı için kaçırdı. Daha sonra profesyönel aktris olarak üniversite hayatına atılması sorulduğunda Portman kariyerimi bitirme ihtimali umurumda değil. Zeki olmayı film yıldızı olmaya tercih ederim” cevabını verdi.

7- Mütevazı

Natalie Portman Léon: The Professional (1994) filminde hiperseksüel bir çocuğu canlandırdıktan sonra 90larda cinsel içerikli rolleri reddetmesi ile biliriz. Anywhere But Here (1999) filminin yönetmeni Wayne Wang Portman’ın başrol teklifini reddetmesinden sonra senaryonun seks sahnesinin çıkarılarak yeniden yazılmasını talep etmiştir.

8- Neredeyse Juliet oluyordu

Portman Baz Luhrman’ın 1996 yapımı Romeo ve Juliet uyarlamasından film ekibinin onu Leonardo Di Caprio’ya karşın çok genç bulması sebebiyle fimin provalarından çıkarıldı. Rolü Claire Danes aldı.

9- Bir Broadway Yıldızı

Onun ilk sahne performansı 1992 Britney Spears’ın rol aldığı “Ruthless!” müzikalinde yardımcı oyuncu olarak oldu. Ayrıca The Diary of Anne Frank’te ve 2001 yılında Meryl Streep ile Chekov’un The Seagull prodüksiyonunda rol aldı.

10- Hayvan hakları savunucusu

Veganlığının temel nedenlerinden biri hayvan haklarını desteklemesidir. Natalie Portman ayrıca gerçek hayvan kürkünden, tüyünden ve derisinden yapılan kıyafetleri giymeyi reddetmektedir. Bu konu ile ilgili “bütün ayakkabılarım Target ve Stella McCartney’den” diyerek şakalar yapar.

11- Dahi

IQ’su 140 olan Natalie Portman, Hollywood’un akıllı kızıdır. (Bunu direk Nerd olarak çevirmek daha mantıklı bence ama burda yakın olarak çevirdim). 2003 yılında Harvard Üniversitesinden Psikoloji diploması ile mezun olan Portman ayrıca Bilimsel Dergilerde yayılanan iki makalede ortak yazar olarak yer almıştır. 2015 yılında Harvard’ın mezuniyet seremonisinde konuşma yapmıştır.

12- Rolüne Kendisini Adar

Evey Hammond karakteri ile rol aldığı V for Vendetta(2006) filminde Natalie Portman bir sahnede kafasını kazıtmıştır. Ayrıca 2016 yapımı bir biyografik film olan Jackie için diyalekt koçu ile sayısız saatler çalışmıştır.

13- Bir benzeri var

Natalie Portman medya ve toplum tarafından sıkça onun Star Wars Episode I: The Phantom Menace filminde dublörü olan İngiliz aktris Keira Knightley ile karıştırılır. Ayrıca Audrey Hepburn ile de karşılaştırılmıştır.

Natalie Portman ve Keira Knightley

14- Bir Kareograf ile evlendi

Natalie Portman kocası olan Benjamin Millepied ile Black Swan (2010) setinde tanıştı. Fransız bir dansçı ve kareograf olan Millepied’in Paris Opera ve Balesinde çalışması sebebiyle aile bir süreliğine Fransa’da yaşadı. İkili Big Sur’da bir Yahudi evlilik töreni ile birbirine bağlandı ve iki çocuk sahibi oldu.

Natalie Portman ile kocası Benjamin Millepied

15- Dayanıklı

Black Swan film setinde Natalie Portman bir sakatlık yaşadı. Bir bale kalkışında kaburgası çıktı. Söylenenlere göre tedavi görene kadar karakterini bozmayıp rolüne devam etti.

16- İsmini verdiği bir şarkı var

Alternatif rock grubu olan Team Sleep orijinal ismi Natalie Portman olan bir şarkı yazdı. Bu şarkı onların 2005 albümünde farklı bir isimle yer aldı.

17- #MeToo hareketine destek verdi

2018 Golden Globe ödüllerinde birçok Hollywood kadını ile siyah giyen Natalie Portman, ayrıca Léon: The Professional (1994) filminin yayınlanmasından sonra genç bir ergen olarak yaşadığı cinsel travma ile ilgili de konuştu.

18- Televizyonu yok

Onun yerine Transparent ve Broad City gibi televizyon dizilerini bilgisayarından izliyor.

19- Yönetmen

Yönetmenlik konusunda yeteneklerini 2008 yılında yönettiği kısa film olan Eve ve 2015 yılında biyografik drama filmi A Tale of Love and Darkness ile keşfetti.

20- Vegan

Natalie Portman 8 yaşında vejetaryen oldu ve 30 yaşında tamamen vegan oldu. O sadece nohut yahnisi gibi vegan yemeklerinin olduğu bir yemek programı yapmak istiyor.

Ali BAYSAL


Bunlar da ilginizi çekebilir

Mulan (2020) Film İncelemesi

“Enola Holmes” İncelemesi

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika Film İncelemesi

Bir Zamanlar Hollywood’da Film İncelemesi

Joker Film İncelemesi

Microsoft Ölülerle Konuşmanızı Sağlayabilecek Sohbet Robot’unun Patentini Aldı

Microsoft Ölülerle Konuşmanızı Sağlayabilecek Sohbet Robot’unun Patentini Aldı

Bilime Göre, Daha Etkili Yağ Yakmanızı Sağlayacak 5 Yiyecek!

Bilime Göre, Daha Etkili Yağ Yakmanızı Sağlayacak 5 Yiyecek!