içinde ,

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı, 100 yıl sonra Tekrar Görüldü

Şimdiye kadar neslinin tükendiği düşünülen arı en son 1923 yılında görülmüştü.

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı, 100 yıl sonra Tekrar Görüldü
İnanılmaz derecede nadir Avustralya arısı, neredeyse 100 yıl sonra tekrar görüldü. Şimdiye kadar neslinin tükendiği düşünülen arı en son 1923 yılında görülmüştü.

Uzun zamandır neslinin tükenmesinden korkulan Avustralya arısı, neredeyse bu yüzyıl içinde ilk kez görüldü. Pharohylaeus Lactiferus o kadar nadir bir türdür ve o kadar uzun süredir görünmezdir ki bu türün bilim dünyasında tam bir adı bile yoktur.

Bu keşfin arkasındaki araştırmacının gayri resmi olarak koyduğu bir ismi vardır. Çok nadir karşılaşılan bir tür olduğu için henüz bilim dünyasınca konulmuş bir ismi yoktur.

Ancak cins adı “gizlenmiş” anlamına geliyor. Çok nadir görülen bir tür olduğu için Flinders Üniversitesi Öğretim Görevlisi James Dorey ona bu ismi koymuştur.

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı, 100 yıl sonra Tekrar Görüldü
Yakın zamanda bulunan Pharohylaeus lactiferus (Colletidae: Hylaeinae) (Fotoğraf: James Dorey Photography)

Queensland’de 1923’te yayınlanan son kayıtlara göre bu endemik türden Avusturalya da toplam altı tane bulunmaktadır. Bu yeni yapılan keşif, türün muhtemelen neslinin tükendiği endişesiyle yapılmış bir avın sonucuydu ve New South Wales ve Queensland’de yaklaşık 250 bölgeyi tarayan bir araştırmayı içeriyordu.

Çalışma ayrıca, canlı habitatların sayısını önemli ölçüde azaltan tek bir bitki türü olan, yalnızca tropikal veya subtropikal yağmur ormanlarının yakınında bulunan belirli çiçekleri tercih ettiği için türün özellikle savunmasız olduğu konusunda uyarıyor.

Dr. Dorey “bu nadir görülen arı türü sadece ateş tekerleği ağaçlarını, Lllawarra alev ağaçlarını ve çiçekli bitkiler Proteaceae ve Malvaceae’yi ziyaret ediyor gibi görünüyor” “Bu harika Avustralya arı türünü anlayacak ve koruyacaksak eğer müze koleksiyonlarının dijitalleştirilmesi ve diğer girişimler için finansmanların yanı sıra biyo izleme ve koruma çabalarımızı gerçekten artırmamız gerekiyor” diye de ekledi.

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı, 100 yıl sonra Tekrar Görüldü
Pharohylaeus lactiferus (Colletidae: Hylaeinae). Kredi bilgileri: James Dorey Photography

Journal of Hymenoptera Research’te ayrıntıları verilen buluntu, İskoçya’da son derece nadir görülen Büyük Sarı yaban arısının görülmesinden sadece bir hafta sonra bildirildi.

Kanatlar arasında siyah bir bant haricinde kum sarısı tüylerle kaplı olan bu böcek, son yüzyılda nüfusu yaklaşık yüzde 80 oranında düştü ve şu anda yalnızca Kuzey Highlands ve İskoçyanın Adalarında görülmektedir.

Yaban arısı Koruma Vakfı, John O’Groats’un 16 kilometre güneyinde kalın fundalık bir alanda araştırmalar yaparken bu arı türlerinin yuvasını keşfetti.

Bu mucizevi keşfi yapan Yaban Arısı Koruma Vakfı görevlisi olan Katy Malone şunları söyledi: “Bu hayatta bir kez yaşayabileceğim ve sonsuza dek hatırlayacağım bir andı…”

Reference: “Missing for almost 100 years: the rare and potentially threatened bee, Pharohylaeus lactiferus (Hymenoptera, Colletidae)” by James B. Dorey, 25 February 2021, Journal of Hymenoptera Research. DOI: 10.3897/jhr.81.59365

Oğuzhan SAÇKIRAN


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hayvanlar Üzerinde Yapılan İlk 10 Tuhaf Bilim Deneyi

Canlı Yutulan Su Böceği Kurbağanın Arka Kapısından Canlı Çıkmayı Başardı

6 Bacak, 2 Kuyrukla Doğan Köpek Yavrusu, ‘Mucize’ Olarak Adlandırıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Dünyayı Değiştiren ve Kazara Ortaya Çıkan 4 Önemli Buluş

Dünyayı Değiştiren ve Kazara Ortaya Çıkan 4 Önemli Buluş

Rusya'nın sahip olduğu üç nükleer denizaltı, birkaç metrelik Arktik buzunu aynı anda kırmak için manevra yaptı.

3 Rus Nükleer Denizaltı Kuzey Kutbu Buzunu Aynı Anda Delip Geçti