içinde

6 Bacak, 2 Kuyrukla Doğan Köpek Yavrusu, ‘Mucize’ Olarak Adlandırıldı

Skipper adında yeni doğmuş bir köpek yavrusu altı bacakla doğdu.
Skipper adında yeni doğmuş bir köpek yavrusu altı bacakla doğdu.

Skipper adlı köpek yavrusu, nadir görülen durumuyla hayatta kalan ilk köpek olabilir. Her köpek sahibi muhtemelen köpeklerini türünün tek örneği olduklarını düşünür. Fakat Skipper adında yeni doğmuş, gerçekten benzersiz olan bir köpek yavrusu – haberlere göre altı bacak ve iki kuyrukla doğdu. Veterineri, Skipper’ın doğumsal koşulları ya da doğumda mevcut olan koşullarla canlı olarak doğan ilk köpek olduğunu söylüyor.

Skipper’ın tedavi gördüğü Oklahoma’daki Neel Veteriner Hastanesi’nin personeli, Facebook sayfalarında bir gönderi olarak “Bu, kelimenin tam anlamıyla, Skipper adlı bir mucize.” diye yazdı. Hastane, “Doğumsal koşulların tümüyle, şüphelendiğimiz diğer köpeklerden daha uzun süre hayatta kaldı.”  diye yazdı ve “Yayınlanmış bir araştırmada [bu koşullarda doğan bir köpeğin] canlı olarak doğduğunu göstermiyor.” şeklinde ekledi.

Skipper, bir Border Collie ve bir Avustralyalı Çoban Köpeğinin birleşimidir; ve CNN’e göre ise 16 Şubat’ta doğan dokuz yavrudan biriydi. Facebook’taki gönderiye göre, Veterinerler Skipper’a monocephalus dipygus ve monocephalus rachipagus dibrachius tetrapus adı verilen iki doğumsal bozukluk tanısı koydular, “Bu da sadece 1 baş ve göğüs boşluğu, fakat 2 pelvik bölgesi, 2 alt idrar yolu, 2 üreme sistemi, 2 kuyruk ve 6 bacak olduğu anlamına gelir.”

Neel Veteriner Hastanesinin sahibi Dr. Tina Neel CNN’e yaptığı açıklamada, muhtemelen Skipper’ın rahimdeki bir ikizin parçası olduğunu ve döllenmiş yumurta bölünmeye çalıştığında tamamen ayrılmadığını söyledi. Ayrıca, Skipper’da gelişim sırasında omurganın düzgün kapanmadığını gösteren, bir doğum kusuru olan spina bifida belirtileri var.

Nadir durumuna rağmen Skipper sağlıklı görünüyor. Facebook’taki gönderiye göre, “Organları çok iyi durumda ve uygun bir şekilde büyüyor.” “Tüm bacakları normal bir köpek yavrusu gibi hareket ediyor ve uyarıcıya tepki veriyor.” şeklinde belirtti. Skipper’ın fizik tedaviye ve yaşlandıkça hareketliliğe yardıma ihtiyacı olabilir. “Durumunu araştırmaya, yeniden kontroller sırasında gelişimini izlemeye ve Skipper’ın hayatının geri kalanında rahat, ağrısız olmasına yardım etmeye devam edeceğiz.”

Fatime ABİK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Pirelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Canlı Yutulan Su Böceği Kurbağanın Arka Kapısından Canlı Çıkmayı Başardı

Hayvanlar Üzerinde Yapılan İlk 10 Tuhaf Bilim Deneyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Edvard Munch

Edvard Munch Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche Kimdir? Friedrich Nietzsche’nin Hayatı