içinde

Avustralya Nerede? Tarihi, Kültürü, Turistik Gezilecek Yerleri

Avusturalya Haritası
Avusturalya Haritası

İşte sizler için seçilen ve araştırılan bazı ilginç Avustralya gerçekleri. Avustralya hakkında birçok tuhaf ve eğlenceli bilgilere yer verdik. Keyifli okumalar dileriz.

Avustralya Coğrafyası | Avustralya’nın 10 Üstünlüğü | Avustralya Şehirleri | Avustralya’daki Turistik Yerler | Avustralya İnsanları | Avustralya’nın Hayvanları

Avustralya Hakkında Kısaca

İsim: Avustralya Milletler Topluluğu

Hükümet: Demokrasi

Nüfus: 25 milyon (2020)

Kentsel Nüfus: % 90

Başkent: 450.000 kişilik Canberra (2020)

Dil: İngilizce

İşsizlik: %12

Para Birimi: 1 Avustralya doları ($) = 100 sent

Din: Çoğunlukla Hristiyanlık

Saat dilimleri: 3

Ulusal Semboller: Altın akasya (çiçek), opal (değerli taş), yeşil ve altın (renkler) ve İngiliz Milletler Topluluğu Yıldızı (yedi köşeli yıldız)

Hayvanlar: Kanguru, emu

Ulusal Tatil: 26 Ocak (Avustralya Günü)

Ulusal Marş: Advance Australia Fair

Avustralya Coğrafyası

 • Avustralya, Güney yarımkürede bir ada ülkesidir ve Okyanusya Kıtası’na aittir. Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu ile çevrilidir.
 • Okyanusya, yedi kıtanın en küçük olanıdır ve bazıları Avustralya’yı dünyanın en büyük adası olarak görse de, Avustralya genellikle bir ülke ve kıta olarak anılır. (Grönland dünyanın en büyük adasıdır).
 • Avustralya aynı zamanda dünyanın en kurak yerleşim kıtasıdır.
 • Avustralya’nın Güney yarımküredeki en büyük ve kara sınırları olmayan en büyük ülkedir.
 • Avustralya, Rusya, Kanada, ABD, Çin ve Brezilya’dan sonra dünyanın altıncı büyük ülkesidir.
 • Ülke altı eyalete (Güney Avustralya, Batı Avustralya, Yeni Güney Galler, Queensland, Victoria ve Tazmanya) ve iki kendi kendini yöneten bölgeye ayrılmıştır: Kuzey Bölgesi ve Avustralya Başkent Bölgesi (başkent Canberra civarında).

Avusturalya

 • Ülkenin iç kısmı, ‘taşra’ olarak adlandırılan kurak ve yarı kurak alanlardan oluşur. Avustralya’nın yaklaşık% 70’i taşra iken, kıyı ovaları daha verimlidir ve Avustralya nüfusunun çoğunluğunu barındırır. Avustralya’nın kara alanının yaklaşık% 35’i çöllerle kaplıdır.
 • Avustralya nüfusunun çoğu, ülkenin doğu ve güney kısımlarında ve kıyı şeridi boyunca yaşıyor.
 • Kaliforniya ve Teksas eyaletleri olmadan ABD ile kabaca aynı büyüklüktedir.
 • Avustralya, İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerine aittir.

Avustralya’nın 10 Üstünlüğü

 1. Avustralya’nın en yüksek dağı 2,228 m / 7,310 ft ile Kosciuszko Dağı’dır. Bu dağ Great Dividing Range’de yer almaktadır.
 2. Great Dividing Range, 3.500 km / 2.175 mil üzerinde uzanan Avustralya’daki en uzun dağ silsilesidir.
 3. Daha önce Ayers Kayası olarak adlandırılan Uluru, ülkenin merkezinde yer alan dünyanın tek başına duran en büyük kayasıdır.
 4. Avustralya’nın en uzun nehri, 2.508 km / 1.558 mil ile Murray Nehri’dir.
 5. Doğu Avustralya’daki Büyük Set Resifi, dünyanın en büyük mercan resif sistemidir. Resif, 3.000’den fazla resif ve 900 adadan oluşur. Bariyer Resifi, 350’den fazla mercan türüne ve 1.500’den fazla balık türüne ev sahipliği yapmaktadır.
 6. Avustralya, dünyanın en büyük kömür ihracatçısıdır.
 7. Sidney, 5 milyondan fazla nüfusu ile Avustralya’nın en büyük şehridir.
 8. Avustralya’nın en büyük çölü, Batı Avustralya ve Güney Avustralya’nın çoğunu kapsayan Büyük Victoria Havzası’dır.
 9. Yeni Güney Galler, Avustralya’nın en kalabalık eyaletidir. Ülke nüfusunun% 65’i Yeni Güney Galler’de yaşıyor.
 10. Avustralya’nın en büyük eyaleti Batı Avustralya’dır.

Avustralya Şehirleri

Canberra, Avusturalya
Canberra, Avusturalya

Sidney, yaklaşık 5 milyon nüfusuyla Avustralya’nın en büyük şehridir, bu da tüm Avustralyalıların yaklaşık% 20’sinin bu metropol şehirde yaşadığı anlamına gelir. Ülkenin iç kısmındaki ana şehir Alice Springs, Darwin ise Northern Territory’deki en büyük şehirdir.

Avustralya’daki Turistik Yerler

Ülkede birçok harika cazibe merkezi var. Bunlardan bazıları alfabetik sıraya göre listelenmiştir:

Adelaide: Güney Avustralya’nın ana şehri verimli tarım ve şarap bölgeleri ile çevrilidir. Adelaide’nin aynı zamanda dünyanın en büyük Noel geçitlerinden biri ile tanındığını biliyor muydunuz?

Adelaide'de Her Yıl Düzenlenen noel Geçit Töreni
Adelaide’de Her Yıl Düzenlenen noel Geçit Töreni

Arnhem Land: Kuzey Bölgesi, toprakla derin bir manevi bağa sahip olan ve deneyimlerini ziyaretçilerle gururla paylaşacak olan büyük bir Aborjin nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır.

Arnhem Land'deki Aborijin Kaya Sanatı
Arnhem Land’deki Aborijin Kaya Sanatı

Avustralya Alpleri: Yaz aylarında bile karlı dağ tepelerine sahip dağ manzaralarını deneyimleyin ve büyüleyici uzak vahşi doğanın tadını çıkarın. Özellikle Jindabyne Gölü yakınlarında güzel yürüyüş parkurları var.

Jindabyne Gölü çevresinde Avustralya Alpleri'nin havadan görünümü
Jindabyne Gölü çevresinde Avustralya Alpleri’nin havadan görünümü

Brisbane: Avustralya Altın Kıyısı’nın, heyecan verici bir plaj tatili için sayısız tatil beldesine sahip merkezi ve biraz kuzeyde kaçıramayacağınız harika mercan kayalığı var!

Brisbane'deki South Bank Parklands Plajı
Brisbane’deki South Bank Parklands Plajı

Great Barrier Reef: Dünyanın en büyük mercan resifi şnorkelli yüzme ve dalış için harikadır. Cairns, Kuzey Sahili’ndeki popüler bir sahil beldesidir ve Lady Elliott Adası ve Hamilton Adası harika aile tatil adalarıdır.

Büyük Set Resifi'ndeki Mercanlar
Büyük Set Resifi’ndeki Mercanlar

Melbourne: Avustralya’nın en büyük ikinci şehri Victoria eyaletinin ana şehridir ve Murray Nehri boyunca pek çok popüler restoran, mağaza ve sanat galerisine sahiptir.

Melbourne
Melbourne

Kakadu Ulusal Parkı: Avustralya’nın en büyük milli parkında ve dünyanın en eşsiz ormanlarından birinde ve Avustralya’nın UNESCO Dünya Miraslarından birinde gerçek bir ormanın heyecanını yaşayın. Orada ayrıca Kuzey Bölgesi’nin en yüksek şelaleleri olan Jim Jim Şelalelerine hayran kalacaksınız.

Jim Jim Şelaleleri
Jim Jim Şelaleleri

Perth: Yakınında güzel Fremantle ile Batı Avustralya’nın en büyük şehri, keşfedilecek güzel bölgelere sahiptir. Ve eşsiz küçük kangurular olan dost canlısı quokkalar’la tanışabileceğiniz Rottnest Adası’nı da unutmayın.

Fremantle Batı Avusturalya
Fremantle Batı Avusturalya

Pinnacles Desert Park: Batı Avustralya’daki Nambung Ulusal Parkı’nda yüzlerce kireçtaşı zirvesi görülebilir. Orada vahşi emusu da görebilirsiniz.

Pinnacles Çöl Parkı
Pinnacles Çöl Parkı

Sidney: İkonik Opera Binası, dünyanın en ünlü simge yapılarından biridir. Harbour Bridge, Sidney Botanik Bahçesi’nin büyülü ortamı, Darling Limanı, The Rocks gibi keşfedecek çok şey var.

Sidney'in ünlü opera binası
Sidney’in ünlü opera binası

Avustralya İnsanları

Avustralya’nın ilk veya yerli halkı, genellikle Avustralya’nın yerli halkı olarak anılır. Bugün Avustralya nüfusunun% 2’sini oluşturuyorlar. Yerli Avustralyalıların, Afrika kıtasını yaklaşık 75.000 yıl önce terk eden Afrika’dan gelen göçmenlerin doğrudan torunları olduğu söyleniyor. Yaklaşık 60.000 yıl önce

Avusturalya Yerlisi
Avusturalya Yerlisi

Avustralya’ya yerleşene kadar “Australasian” kıtası üzerinden göç ettiler.

Bugün Aborijin halkı Avustralya’nın tüm büyük şehirlerinde yaşıyor, ancak çoğu hala Avustralya’nın kırsal kesiminin çöl bölgelerinde yaşıyor. Yukarıdaki resimde, çalması gerçekten zor olan bir tür tahta trompet olan didgeridoo çalan bir adam görüyorsunuz. Aborjin halkı, sanat ve zanaatta oldukça yeteneklidir ve ziyaretçilerle toprak ve çevre hakkındaki engin bilgilerini paylaşırlar.

‘Taşra’, Avustralya kıtasının geniş, kuru ve uzak iç kesimleridir. Kıtanın merkezindeki devasa bir kaya oluşumu olan Uluru çevresindeki kutsal alanda bazı Aborjinler hala yaşıyor. Uluru eskiden Ayers Kayası olarak anılıyordu. Birçok yerli insan grubu, atalarının ülkesi olan ‘Arnhem Ülkesi’ adını verdikleri Kakadu Ulusal Parkı’ndaki Kuzey Bölgesi’nde de yaşıyor.

Avustralya’nın Hayvanları

Avustralya, birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aslında Avustralya, dünyadaki biyolojik çeşitliliğin (hayvanlar ve bitki çeşitleri)% 10’undan fazlasını barındırmaktadır. En tanınmış Avustralya hayvanları arasında kangurular, wombatlar, koalalar ve dingolar bulunur.

Kangurular
Kangurular

Avustralya’daki yol işaretleri, sürücüleri yollardan geçecek kanguru başta olmak üzere vahşi hayvanlar konusunda uyarıyor. Kangurular keseli hayvanlardır, yani bebeklerini keselerinde taşırlar. Sevimli küçük joey’i görün (bebek kanguruları böyle adlandırılır).

Wombat
Wombat

Wombatlar da keseli hayvanlardır. Vombatların keskin dişleri vardır, ancak otoburlardır. Bu, otları, kabuğu ve kökleri yedikleri anlamına gelir. Wombatlar çoğunlukla gece aktiftir ancak serin ve bulutlu günlerde yiyecek ararken de görülür.

Mustafa S. ALACA


Bunlar da ilginizi çekebilir

Okyanusya Kıtası | Ülkeleri, Okyanusya Hakkında Her Şey

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı, 100 yıl sonra Tekrar Görüldü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi’nin Hayatından Dersler

Tabuları Yıkalım: Telefonlar Göz Tansiyonunu Engelleyebilir.

Tabuları Yıkalım: Telefonlar Göz Tansiyonunu Engelleyebilir.