içinde

Mitoloji Nedir? Cevaplandırdığı Sorular Nelerdir?

poseidon
poseidon

Mitoloji, kendi başına benzersiz bir alan olduğu kadar, insanın merak ve araştırmasının bir bileşimi olan; kolay tanımlanamayan bir çalışma alanıdır.

Mitoloji’nin Cevaplandırdığı Sorular:

En nihayetinde bir Mitoloji öğrencisinin, insanoğlunun en temel endişelerinin bir kısmını araştıran kişi olduğu söylenebilir.

  • Biz kimiz?
  • Dünya nasıl yaratıldı?
  • Dini törenler esnasında kendini kontrol etmenin doğru yolu nedir?
  • İç yaşam ve dış görünüş arasındaki ilişki nedir?
  • Ölüm anında ve öldükten sonra kişiye neler olur?
Mitolojik Varlıklardan Biri
Mitolojik Varlık

Bunlar hem geçmişteki hem de şimdiki dünyadaki çeşitli kültürler vasıtasıyla, kişinin kendisi dahil olmak üzere içlerinde bulunan geleneksel ve manevi hikayeler yoluyla ifade edilmiştir. Mitleri toplamak ve çalışmak için derlemekle meşgul olan mitograftır. Belirli bir yörede tarihsel olarak bulunabilen veya dünya çapında dağıtılan tüm bu tür hikayeleri derinlemesine inceleyebilir.

Bu bölümün öğrencisi/profesörü, aynı zamanda mitlere veya hikayelere farklı açılardan gelen analizleri uygulamaya devam edecek, karşılaştıracak, yorumlayacak, keyif alacak ve sık sık başkalarıyla paylaşacaktır.

Mitoloji terimi nerelerde kullanılır?

mitolojik

Mitoloji” genellikle bir kültürün bütün mitleri için kullanılan bir terimdir. Bu yüzden sıklıkla Yunan Mitolojisi , Polinezya Mitolojisi’nden söz edilebilir. Bu tür mitler, her zaman olmamakla beraber, genellikle “ uzun zaman önce” ve geçmişte yaşamış olan, çoğu zaman dünyayı ve ilk insanları yarattığı söylenilen bir “ tanrı” ve “ tanrıça” panteonunu içeren ve çok sayıda birbiriyle ilişkili olan hikayelerden oluşur. Günümüzde bile bu tanrı ve tanrıçaların hala var oldukları söylenir. Kutsal bir mekanda yaşadıkları, veya belirli nesneler ya da hayvanlar olarak beden buldukları söylenebilir.

Bütün bu hikayelerin ne hakkında olduğu ve neden dünyadaki hemen hemen her bilinen kültürün mit ve efsaneler sistemi oluşturduğuna dair bir çok teori ve varsayım çeşitli mitoloji öğrencileri tarafından ileri sürülmüştür. Mitlerin incelenmesi, bir sömestr ya da bir ömür sürebilir. Şimdiye kadar anlatılan en renkli hikayelerin bazılarında büyük bir boğuşma olarak düşünülebilir.

Neslihan Çelik


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!

İnsan Beyni, Tuhaf Şekilde Evrene Benziyor!

Dünya ismi nereden geldi? Kim koydu bu ismi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

10 Comments

antman ve wasp

“Ant-Man ve Wasp” Film İncelemesi

deadpool

Deadpool Film İncelemesi