içinde

Afrodit Hakkında 7 Güzel Gerçek

Afrodit Hakkında 7 Güzel Gerçek
Aşk, Güzellik, Zevk, Tutku Tanrıçası Afrodit Hakkında 7 Güzel Gerçek

Kadınların en kötü saklanan sırrı, rastgele seçilmiş, basmakalıp güzellik normlarına uymaya yönelik acımasız toplum baskısıdır. Ve günümüzde kadınlar, görünüş konusunda eşi benzeri görülmemiş bir çıta ile karşı karşıyayken (teşekkürler filtreler, Instagram, Photoshop, kozmetik işlemler ve diğer her şey!), mantıksız güzellik standartları yeni bir şey değil.

Hatta bu standartlar, oyun yazarı Eshilos’un ulaşılmaz güzelliğin en yüce somut örneğini, Afrodit ’i hayal ettiği tarihlere, en az milattan önce 458’e dayanıyor.

Afrodit Hakkında 7 Güzel Gerçek
Venüs”ün üç mermer heykeli Fotoğraf: Branko van Oppen (CC BY-SA)

Kıbrıs Adası’nda Baf sularının köpüklerine doğan Afrodit ’in birkaç doğuş hikayesi var. Hesiodos’un Tanrıların Doğuşu eserine göre, Titan Kronos babası Uranüs’ü canına kıyıp c*nsel organlarını denize attığında (yok artık!), Afrodit denizden yükselmiş. Fakat Homer’in İlyadası’nda Afrodit ’in Zeus ve Dione’un kızı olduğu söyleniyor.

Yunan mitolojisine ne şekilde girmiş olsa da, Aşk ve Güzellik Tanrıçası en çok çarpıcı güzelliğiyle bilinir, aynı zamanda tanrılar ve olumsuzler arasında aşkı körükleyebilen güçlü ve olumsuz bir Tanrıça’dır. İşte Afrodit hakkında bilmediğiniz en güzel yedi gerçek:

Kemerinin Özel Güçleri Vardı:

Afrodit o kadar güçlüydü ki, aksesuarlarının bile özel güçleri vardı. Kemerinin (bazen “sihirli kuşak” da denirdi) şehvet yayma, erkekleri ve tanrıları kemeri takan kişiye delice aşık etme gücü vardı. İncik boncuk konusunda da cömert davranırdı. Zeus’u Truva Savaşı’ndan uzaklaştırabilmesi için Kraliçe Hera’ya bir tane ödünç vermişti.

Evliydi Fakat… Yine de Arayıştaydı:

Zeus, Afrodit ’i çirkinliğiyle bilinen Hephaistos ile evlendirdi. Görünüşe göre Tanrıların Kralı baş döndüren Tanrıça ile pek de hoş görünmeyen biriyle eşleştirirken bir tür ilahi adalet hissetmişti. Fakat evliliği Afrodit ’i; Ares gibi Tanrıların, Ankises gibi adamların içinde bulunduğu uzun aşık listesinden alıkoymadı. Ancak belki de en güçlü bağı biyolojik olmayan oğlu(?) Adonisle kurdu. Mitoloji gerçekten akıl almaz bir şey!

Reddedilmeyi Pek İyi Karşılamıyordu:

Afrodit hemen hemen istediği her erkeği ya da tanrıyı elde edebilirdi. Ancak bir şekilde cazibesine karşı koyan birkaçı pek de iyi sonlarla karşılaşmadı. Örneğin Hippolytos. Afrodit yerine Artemis’i seçti, daha sonra Afrodit, üvey annesi Phaedra’yı kendisine aşık etti ve ikisi de hayatını kaybetti. Kimse Güzellik Tanrıçası’nın merhametli olduğunu iddia etmedi!

Belli, Kesin Bir Görüntüsü Yoktu:

Afrodit çok sayıda farklı şekilde tasvir edilmiştir ve görüntüsünün yer aldığı klasik sanat eserlerinin tümü onu farklı şekilde tasvir etmektedir. Karşı konulamayan güzelliğinden başka, ona ait herhangi ayırt edici bir özelliği bilinmiyor. Fakat genellikle mükemmel şekilde simetrik ve tamamen çıplak güzellikle resmediliyor. Sihirli kemerine ek olarak, genellikle bir elma, deniz kabuğu, güvercin veya kuğu ile tasvir ediliyor.

Ressamlar Ona Bayılıyor:

Afrodit klasik mitolojideki diğer tüm figürlerden daha fazla sanat eserine ilham vermiştir. Onu edebi övgülerin yanında, binlerce resimde ve heykelde görebilirsiniz. Louvre’nin en değerli heykellerinden biri olan Milo Venüsü’nün belki de en ünlü ilham kaynağı olarak bilinir.

Vahşi Biri Olduğundan Bahsetmiş Miydik?

Afrodit yalnızca onu reddedenlere değil, en ufak bir saygısızlık yapanlara da diş biliyordu. Glaucus isimli bir adam bir keresinde ona hakaret etmişti ve Afrodit, adamın atlarına sihirli su içirip bir at arabası yarışı sırasında tahrik olmasına sebep olmuştu. Atlar yalnızca adama çarpmamışlardı, vücudunu da yemişlerdi. Afrodit bundan en ufak bir rahatsızlık duymamıştı.

Sıradan Bir Anne Değil, Havalı Bir Anneydi:

Babasının Zeus mu Ares mi Hermes mi olduğu belli değildi, fakat Eros’un (diğer adıyla Kupid) havalı bir annesi vardı: Afrodit. Genellikle yaramaz küçük bir adam olarak tasvir edilse de, Eros Afrodit ’in aşk işlerini yaparken sık sık yanında getirdiği son derece sadık bir çocuktu. Ayrıca Kupid, Afrodit ’in tek çocuğu olmayabilir ve kaynaklara göre Phobos, Deimos, Harmonia ve Aeneas’ın da annesi olabilir.

Bu İlginizi Çekebilir

Afrodit ’in modern zamanlarla alakası olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün: Kylie Minogue, Katy Perry ve Lady Gaga gibi müzisyenler sözlü ve görsel olarak ondan bahsettiler.

GAMZE BIÇAKCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Bu Kertenkeleler Su Altında Nefes Almak İçin Dahiyane Bir Yol Bulmuşlar

2023 akrep burcu

2023 Akrep Burcu: Tedbirler ve Değişen Algılarla Dolu Bir Yıl