içinde

Kakule Nedir?

Kullanım Alanları, Faydaları ve Tarifler

Kakule Nedir? - Kullanım Alanlar, Faydaları ve Tarifler
Kakule Nedir? - Kullanım Alanlar, Faydaları ve Tarifler

Kakule, hem tatlı hem tuzlu olarak kullanabilen bir tür baharttır. Hint, Orta Doğu, Arap ve İsviçre mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. İki çeşittir ve bütün bakla , tohum veya öğütülmüş olarak kullanılır. Kakule, et ve sebze yemeklerinde kullanılan garam masala baharat karışımında, Masala çayı ve Türk kahvesi gibi sıcak içeceklerde de bulunur. Bu arada Kakule dünyanın en pahalı baharatlarından biridir.

Aşağıdaki menüden Kakule hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Nedir? | Kakule Çeşitleri | Kabuklu ve Kabuksuz | Tadı Nasıl? | Kakule ile Yemek Pişirmek | Kakuleli Tarifler | Nereden Alınır | Saklama | Kakulenin Faydaları


kakule
kakule

Kakule Nedir?

Kakule, zencefil ailesindeki çeşitli bitkilerin tohum kabuklarından yapılan bir baharattır. Kakulenin kabukları iğ şeklindedir ve üçgen bir kesite sahiptir. Kabuklar birden fazla tohum içerir fakat kakule kabuğunu tamamen öğüterek de kullanabilirsiniz. Tohumlar küçük ve siyahtır. Kapsüller ise türlere göre renk ve boyut bakımından farklılık gösterebilir.

Kakule Çeşitleri

Kakulenin genel olarak iki çeşidi vardır; Siyah ve yeşil kakule. Yeşil kakulenin ağartılmış bir çeşidi olan beyaz kakule de vardır fakat dediğimiz gibi genel olarak yeşil ve siyahtırlar.

Yeşil kakule, İskandinav ve Orta Doğu mutfağında en sık görülen türdür. Hindistan ve Asya’daki tarifler ise siyah mı yoksa yeşil mi kakule kullandıklarını tariflerde belirtirler.

Yeşil Kakule (Elettaria cardamomom) gerçek kakule olarak bilinir. Süpermarketlerde de en çok satılan tür yeşil kakuledir. Tatlı yemekler için en iyi seçim yeşil kakuledir buna rağmen tuzlu yemeklerde de kullanılır adamına göre muamele diyebiliriz yani. Ağartılmış versiyonu olan beyaz kakule ise ise daha az lezzetlidir. Hindistan, Malezya ve Kosta Rika gibi tropikal bölgelerde yetiştirilir. İnsan düşünmüyor değil eğer daha lezzetli versiyonu varken neden beyazını yapmak için uğraşıyorsunuz diye vardır bi bildikleri diyelim geçelim şimdilik.

Siyah Kakule (Amomum subulatum), isminden de anlaşılacağı üzere koyu kahverengi ve daha büyük baklalara sahiptir. Tuzlu yemekler için daha uygundur. Ancak Hindistan’ın güneyinde tatlı yemeklerde de kullanılır. Doğu Himalayalarda yetişir.

Kakule, Hint ve Orta Doğu mutfağında daha yaygındır. Hint tariflerinde, bütün kakule kabukları, basmati pirinç ve çeşitli körilerin hazırlanmasında kullanılır. Orta Doğu tariflerinde ise öğütülmüş kakule bazı tatlıları baharatlandırmak için kullanılır.

Kakule Baharatı
Kakule Nedir? – Kullanım Alanlar, Faydaları ve Tarifler

Kabuklu ve Kabuksuz Kakule

Eğer siyah kakule kullanacaksanız tarifler genelde tüm bakla tohumlarının bozulmadan kullanılmasını tavsiye eder. Kabuklar pişirme işleminden sonra atılır. Çünkü kabuklu bir şekilde çiğnemek o kadar da keyif verici bir şey değildir.

Ola ki yeşil kakule kullanıyorsanız, tarife gene kabuklu bir şekilde başlamalısınız eğer öğütülmüş kakule yani kakule tozu satın aldıysanız kakule tohumunun uçucu yağları, tohumlar öğütülmüş ise nispeten daha çabuk lezzetini kaybedeceğinden tarif de o kadar lezzetli olmayacaktır.

Tadı Nasıl Peki Bu Kakulenin?

Sabahtan beri bir şeyler anlatıyorsun tadından bahsetmiyorsun!

Kakulenin tadı: limon ve naneyi de andıran güçlü, tatlı, keskin bir tada ve aromaya sahip. Bana nedense ekşi yüzü anımsattı. Siyah kakule ise dumansı ve serinletici bir mentol etkisi vardır.

Kakule ile Yemek Pişirmek

Toz kakule doğrudan öğütülmüş kakule isteyen tariflere eklenebilir fakat yine de kabuğundan başlayarak daha fazla lezzet elde edebilirsiniz. Yeşil kakule kabuklarını kuru bir tavada birkaç dakika kızartın. Bir dakika soğumasını bekleyin ve ardından tohumlarını baklalardan çıkarın. Kabuklarını kahve veya çaya lezzet katması için saklayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için tohumları bir havanda öğütün ve havanda dövün veya motorlu bir baharat değirmeni(kahve değirmeni gibi) kullanabilirsiniz.

Kahve gibi sıcak içecekler için yeşil kakule kullanıyorsanız, kahve çekirdeklerinizle birlikte üç ile dört kakule tohumunu öğütün ve her zamanki gibi sıcak suya dökün. Bazı geleneklerde tüm tohum öğütülür fakat sadece kabukları kullanmakta da sıkıntı yoktur.

Kakule ile yemek pişirme.
Kakule ile yemek pişirme. Görsel: Ladin / Lindsay Krieghbaum

Kakuleli Tarifler

Belki sizi biraz şaşırtacak ama, en çok kakule tüketilen ülkelerden biri, kakülenin unlu mamullerinden hamburger ve köfteye her şeyi baharatlamak için kullanıldığı İsveç’tir. Sonbaharda baharatlı tariflerde tarçın, hindistan cevizi ve karanfil ile çok uyumludur ve bu baharatlar ayrıca garam masala gibi Hint baharatı kakule ile birlikte gelir. Sıcak şaraptan sıcak elma şarabına ve yumurta likörüne kadar içecekler, kakuleden faydalanır.

Nereden Alabilirsiniz

Süpermarketlerin baharat bölümünde öğütülmüş kakule ve bütün kakule olarak satılan yeşil kakule bulabilirsiniz. Tabi ki, her süpermarket için aynı şeyi söylemek ne kadar doğru olur bilemem siz yine de bi bakın. Siyah kakule için ise daha büyük ve uluslar arası marketlere bakmalısınız ve genellikle buralarda daha uygun fiyatlısını bulabilirsiniz. İnternete yazarak da bir sürü sonuca ulaşabilirsiniz.

Kakule kullanımı
Marina Li / The Spruce Eats

Saklama Şekli

Kakuleyi kabuğuyla birlikte kapalı bir kapta serin ve kuru yerde saklamak en iyisidir. Eğer daha önceden öğüttüyseniz gene kapalı, serin ve kuru bir yerde saklamaya çalışın yalnız hızlı bozulmaya başlar bir an önce bitirmeye bakın.

Kakulenin Faydaları

Geldik fasulyenin faydalarına. Kakule tohumları veya baklaları bazen nefesi tazelemek ve mideyi rahatlatmak için kullanılabilir. 2 Kakule, tıpta belirtilen çeşitli kullanımlara sahiptir. Sağlık yararları için kakule kullanımına ilişkin bazı bilimsel araştırmalar olsa da, Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin(National Insitutes of Healt) bir bölümü olan Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi tarafından bir raporu hak etmek için yeterince araştırma yapılmamıştır.

Meriç ÇAPAR

Kaynaklar:

  1. Noumi E, Snoussi M, Alreshidi MM, et al.
  2. Abdullah, Asghar A, Butt MS, Shahid M, Huang Q. Evaluating the antimicrobial potential of green cardamom essential oil focusing on quorum sensing inhibition of Chromobacterium violaceumJ Food Sci Technol. 2017;54(8):2306-2315.  doi:10.1007/s13197-017-2668-7

İlginizi çekebilir: Böğürtlen: Faydaları, Besin ve Kalori Değerleri

İlginizi çekebilir: Kış Bahçesi Yapmanın 5 Yolu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Bu Hurafeler, (Batıl İnançlar) Nereden Geldi?

Bu Hurafeler, (Batıl İnançlar) Nereden Geldi?

Marie Curie - Biyografi, Gerçek Bilgiler ve Resimler

Marie Curie