içinde ,

Güneş Hangi Renktir, Güneş’in Gerçek Rengi Nedir?

Gökkuşağının tüm renkleridir.

Güneş Hangi Renktir, Güneş'in Gerçek Rengi Nedir?
Güneş Hangi Renktir, Güneş'in Gerçek Rengi Nedir?

Güneş ne renktir: Okulda öğrendiklerinizi hatırlamaya çalışıp ve öğretmeninizin yapay bir gökkuşağı oluşturmak için prizmadan ışık tuttuğunu hatırlarsanız, muhtemelen bu sorunun cevabını zaten biliyorsunuzdur.

Texas, Canyon’daki West Texas A&M Üniversitesi’nde fizik profesörü yardımcı doçenti Christopher Baird, “Güneş’in tamamı ve tüm katmanları parlıyor.” dedi.

Güneş’in rengi’, Güneş’in tüm bölümlerinin karmaşık bir etkileşiminden ortaya çıkan güneş ışığında bulunan renk tayfıdır.”.

Güneş Hangi Renktir, Güneşin Gerçek Rengi Nedir?
NASA’nın Solar Dynamics Gözlemevi, 1 Ekim 2015 tarihinde Güneş’in yaydığı orta düzey bir Güneş patlamasının görüntüsünü yakaladı. (Resim: © NASA / SDO)

Yani esasen, eğer Güneş’in ne renk olduğunu anlamaya çalışıyorsak, burada, Dünya’daki Güneş ışınlarını incelemek ve ölçmek zorundayız.

Bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır ve bunlar ileri teknoloji değildir. Aslında, çoğu çocuk muhtemelen bu deneyin farklı versiyonunu yapmıştır.

Baird, “Bir ışık demetinin renk içeriği, ışını bir prizmadan geçirerek kolayca görülebilir.” dedi. “Bu basit, ucuz, elde tutulan nesneler, ışık demetini çeşitli saf renk bileşenlerine yayar. Her saf rengin farklı bir dalga frekansı vardır.”

Bu nedenle bilim insanları, “renk” ve “frekans” kelimelerini birbirinin yerine kullanma eğilimindedir, çünkü herhangi ışık ışını rengi frekansıyla tanımlanır, görünür ışık için kırmızı en düşük frekansa ve menekşe en yüksek frekansa sahiptir. Bir ışık demetindeki renklerin veya frekansların aralığına spektrum denir.

En yüksekten en düşüğe doğru elektromanyetik spektrum.
En yüksekten en düşüğe doğru elektromanyetik spektrum. (Resim kredisi: Shutterstock)

Güneş Beyazdır

Güneş ışınlarını prizmadan geçirdiğimizde, gökkuşağının tüm renklerinin diğer uçtan çıktığını görürüz. Yani insan gözüyle görülebilen tüm renkleri görüyoruz. Baird, “Bu nedenle güneş beyazdır çünkü beyaz tüm renklerden oluşur.” dedi.

Bunu yapmanın biraz daha karmaşık yolu, farklı piksellere çarpan ışığın parlaklığının nicel bir ölçümünü alan ve bu nedenle bize Güneş spektrumundaki farklı frekansların parlaklığını çizmek için yol sunan bir kameradır.

Belirli frekans diğerlerinden sürekli olarak daha parlak olsaydı, Güneş’in o rengin gölgesi olduğu sonucuna varabilirdik, ama durum böyle değil. Baird, “Bunu yaptığımızda, tüm görünür renklerin güneş ışığında yaklaşık olarak eşit miktarlarda bulunduğunu nicel olarak buluyoruz.” dedi.

Kritik olarak, bu frekanslar her yerde tam olarak aynı miktarda bulunmuyor, sadece varyanslar anlamlı olacak kadar önemli değiller.

Baird, “Güneş ışığının renk bileşenleri eşit miktarlarda bulunmaya o kadar yakın ki, Güneş’in beyaz olduğunu söylemek, sarı, turuncu veya başka herhangi bir saf renkten çok daha doğru.” Dedi.

Yani, Güneş’in rengi beyaz.

Utku Emre KOCAİBİŞ


İlginizi çekebilir

Uzaydaki Güneş Enerjisi Santralleri Enerji İhtiyacımıza Cevap Olabilir.

Şeffaf Güneş Pilleri Yeni Bir Enerji Çağı Başlatabilir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? İşte 10 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

En Ünlü Fizikçiler ve Buluşları Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Hayabusa 2

Hayabusa2: Japonlar Bu Uzay Misyonu İle Neyi Başardı?

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey