içinde ,

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey

Dark web, ya da diğer adıyla karanlık ağ yalnızca özel bir tarayıcıyla erişilebilen bir internet alanıdır. Google’da görüntülediğinizde tutuklanmanıza bile yol açabilecek türden (gözetimin öncelik olduğu yerlerde) yasa dışı içerikle doludur.

Uyυştυrυcυlar, yasadışı siIahIar ve çeşitli doIandırıcıIıklar, karanlık ağda karşılaşabileceğiniz öğelerden sadece birkaçıdır. Fakat hepsi böyle değil.

Kullanıcıların birbirleriyle tamamen yasal bir şekilde iletişim kurabilecekleri forumlar da vardır. Ayrıca kendi ülkelerinde özgürce konuşamayan bireyler Dark web ‘de saklanıp kendi kafalarında konuşabilirler.

Dark web’e girmeden önce sanal bir özel ağ kullanmak, doğru tarayıcıyı kullanmak, hangi sitelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek ve daha birçok önlem almalısınız.

Ek olarak, dark web üzerinde ve onunla birlikte yükselen ve düşen etkili siteler, gerçek dünyayı ciddi bir şekilde etkileyen yetenekli insanlar ve dünyayı büyük ölçüde etkileyen orman yangını gibi yayılan bilgiler gibi pek çok tarih yazılmıştır. İnternetin bu ilginç ancak rahatsız edici tarafını keşfetmeyi planlıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken tüm bunlarla birlikte şu 10 kritik gerçeği bilmeniz gerekir!

Feragatname: Bu makale yalnızca eğlence amaçlıdır ve yasal tavsiye niteliği taşımaz. Hukuki sorularınız varsa bir avukata danışın.

10- Onion Router (diğer adıyla TOR) Olarak Bilinen Bir Tarayıcıdan Erişilebilir

Onion Router (TOR)
Onion Router (TOR) Fotoğraf kredisi: The Tor Project, Inc.

Onion Router (TOR) dark web ’i keşfetmek için en popüler tarayıcı olabilir. Sanal özel ağa (VPN) benzer bir tür şifreleme işlevine sahiptir.

Ancak bu, Dark web‘de gezinmek için gereken tek güvenlik biçiminden uzaktır. Bazı bilgisayar korsanları TOR’da şifrelemeleri atlamanın yollarını bulmuşlardır, bu nedenle TOR’u bir VPN ile kullanmak daha güvenlidir.

9- Dark Web Siteleri .onion ile Biten Özel Bir Alan Adı Kullanır

Dark Web Siteleri .onion uzantıları kullanır.
Dark Web Siteleri .onion uzantıları kullanır. Fotoğraf kredisi: csoonline

Bir bakıma dark web ‘in işleyişinin arkasındaki “sihir” budur. Çoğu tarayıcı yalnızca belirli üst düzey alan son eklerine sahip alanları görüntüleyebilir. Örnekler arasında .com, .org ve .gov bulunur.

Ancak sözde üst düzey alan adı soneki .onion olan sitelere yalnızca TOR gibi belirli tarayıcılar tarafından erişilebilir. Sonuç olarak, .onion sitelerinin izlenmesi ve raporlanması çok daha zordur.

8- Dark Web’e Gözatmak Yasadışı Değil

Dark Web'e Gözatmak Yasadışı Değil
Dark Web’e Gözatmak Yasadışı Değil

Birçok insanı dark web ‘den korkutan yaygın bir yanlış anlama mıdır?

Bunu yaparak suç işledikleri fikri onları bu düşünceye yöneltiyor. Bu doğru değil. Gerçekte, birisi dark web ‘de özellikle yasa dışı içerik görmedikçe hiçbir suç işlemez. Belirli sitelere tıklamak bile yasalara aykırıdır.

Ancak çeşitli dark web pazarlarına gidip içeriğe hiçbir şey satın almadan bakarsanız satın alma işlemini yapana kadar muhtemelen bir suç işlemiyorsunuzdur. Ayrıca karanlık web üzerindeki pek çok forumda gezinmek ve hatta konuşmak, yasadışı ticari işlemler düzenlemek veya yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için kullanmadığınız sürece yasaldır.

7- Herkes Suç İşlemek İçin Dark web Kullanmaz

Herkes Suç İşlemek İçin Dark web Kullanmaz

Dark web ‘i duyduğunuzda insanların yasadışı maddeler satmak veya yasa dışı içerik yüklemek için kullandıklarını düşünebilirsiniz. Belki de yukarıdaki basmakalıp görüntüyü hayal bile edebilirsiniz: Çok az aydınlatılmış bir odada kapüşonlu, yüzünü gizleyen ve dizüstü bilgisayarındaki ikili rakamlara bakan ve korsanlığı andıran bir şekilde kod yazan bir adam hayal edebilirsiniz.

Ancak bu her zaman böyle değildir. dark web’deki çeşitli insanlar bunu sansürden kaçmak ve kendi ülkelerinde açıkça söylemenin yasadışı olacağını iddia etmek için kullandılar. Örnekler arasında ülke liderine karşı çıkmak ve muhbirlik sayılabilir.

Ek olarak dark web ’deki belirli forumlarda insanlar çok daha fazla anonimliğe ve gizliliğe sahiptir. Orada çeşitli şeyler hakkında her gün eriştiğimiz internetten daha açık tartışmalar yapabilirler (“clearnet” olarak da bilinir).

6- Silk Road Dark web’in En Popüler Sitelerinden Biri Oldu

Silk Road Dark web’in En Popüler Sitelerinden Biri
Silk Road Dark web’in En Popüler Sitelerinden Biri

Ekim 2013’te FBI tarafından ele geçirilip kapatılmadan önce Silk Road, karanlık ağdaki en büyük pazarlardan biriydi. Şubat 2011’de, genellikle yasa dışı maddeler ve hizmetler gibi çeşitli şeyler satan bağımsız çevrimiçi satıcıları barındırmak için kuruldu.

Neyin satılabileceğine dair çok az kısıtlama olan, aklınıza gelebilecek hemen hemen her yasadışı ürün veya hizmeti sattılar. Orijinal site kaldırıldıktan sonra yeni bir sitenin ortaya çıkması yalnızca bir ay sürdü. Silk Road 2.0 olarak adlandırıldı. Ancak o site de kapatıldı.

5- Çoğu Web Sitesi DoIandırıcıdır

Çoğu Web Sitesi Dolandırıcıdır
Çoğu Web Sitesi DoIandırıcıdır

Dark web‘de birçoğu belirli şeyleri sattığını iddia eden binlerce web sitesi var. Bununla birlikte bir şey satın aldığınızda (ki bunu cidden yapmamalısınız) neredeyse hiçbir zaman size ulaşmadığını göreceksiniz.

Doğru. Satıcı hem paranız hem de gururunuzla ortadan kayboldu. Ve muhtemelen karanlık ağdan yasadışı bir şey sipariş etmişsinizdir ki bu da sizi bir suçlu yapar.

Ek olarak, bazı pazar yerleri doIandırıcılığa yardımcı olan şeyler satmaya adanmıştır. Artık kullanılmayan Silk Road gibi bazı pazar yerleri satıcılar için güven vergilerine sahipti. Ancak bu, önce müşterilerinin güvenini kazanan ve sonra doIandırıcılığa dönüşen satıcılar tarafından kötüye kullanılabilir. Daha sonra bu suçlular yeni hesaplar oluşturur ve döngüyü yeniden başlatırlar.

4- Dark Web Üzerindeki Çoğu Satış Bitcoin’i (BTC) Kullanıyor

Dark Web Üzerindeki Çoğu Satış Bitcoin'i (BTC) Kullanıyor

Bitcoin bir kripto para birimidir. Yani ABD hükümeti gibi merkezi bir düzenleyici veya yetkili makam olmadan dijital olarak var olur. Ayrıca doIandırıcılığı ve sahteciliği önlemek için kriptografiye de güvenir.

Merkezi olmayan bir para birim biçimi olarak Bitcoin’in izini sürmek (imkansız olmasa da) zordur, bu da karanlık web satın alımlarında kullanımını kolaylaştırır. Bitcoin izlenebildiğinden insanlar işlemlerini tamamen anonim hale getirmek için karma hizmetleri de kullanma eğilimindedir.

Satışlar bazen Litecoin veya Bitcoin Cash gibi diğer kripto para birimlerini içerebilir. Ancak Bitcoin en yaygın olanıdır.

3- FBI Dark web ‘de Yakalama Operasyonları Gerçekleştirdi

FBI Dark web 'de Yakalama Operasyonları Gerçekleştirdi

Zaman zaman bazı bağlantılar Dark web ‘de yüklenmez veya sitenin ele geçirildiğini size söyleyen FBI logosunun bulunduğu bir ekran gösterir.

Ancak bu, yasal otoritelerin Dark web ‘e dâhil olduğu boyutun tamamı değildir. Buna bir örnek olarak Hollanda polisinin bir dark web pazarı olan Hansa’yı ele geçirdiği Bayonet Operasyonu gösterilebilir.

2- İnsanlar Bağlantıları Bulmak İçin Gizli Wiki Sitelerini Kullanabilir

İnsanlar Bağlantıları Bulmak İçin Gizli Wiki Sitelerini Kullanabilir

Birçok farklı “Gizli Wiki” sitesi vardır, bazıları açık ağda bile bulunmaktadır. Bu siteler keşfedilecek .onion bağlantılarını bulmada işimize yarar.

Neyse ki çoğu Gizli Wiki tıklanması yasa dışı olan sitelere bağlantılar içermez. Hatta bazıları FBI’ın suçlulara gizli operasyonlarında kullanılan sitelere daha kolay erişim sağlamak için Gizli Wiki siteleri kurduğunu söylüyor.

1-“Deep Web” Her Zaman “Dark Web” Demek Değildir

Deep Web Her Zaman "Dark Web" Demek Değildir
Deep Web Her Zaman “Dark Web” Demek Değildir

Bunu okuduğuna şaşırdın mı? Olmamalısın. İki tür “gizli” web sitesi vardır: yasadışı şeyleri öne çıkaran dark web ve .onion bağlantısını kullanan herhangi bir şey için genel bir terim olan derin web.

Örneğin .onion alan adını hükümetlerine seslenmek için kullanan ihbarcılar karanlık ağın bir p∂rç∂sı değildir. Bunun yerine onlar derin web’dedirler. Ancak Silk Road karanlık ağın bir p∂rç∂sı olarak kabul edilirdi.

Serra Nur Salim


Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Nedir?

Dünyayı Değiştirmekte Başarısız Olmuş 10 Teknolojik Çılgınlık

ASLA Kullanmamanız Gereken 3 GitHub Komutu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Güneş Hangi Renktir, Güneş'in Gerçek Rengi Nedir?

Güneş Hangi Renktir, Güneş’in Gerçek Rengi Nedir?

40'lı Yaş ve İlerisinde Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Besin

40’lı Yaş ve İlerisinde Vücudunuzu Genç Tutacak 10 Besin!