içinde

Bir Adamın Doğmamış İkizi, Oğlunun Babası Oldu

Bir Adamın Doğmamış İkizi, Genetik Kimerizm Sayesinde Oğlunun Babası Oldu
Bir Adamın Doğmamış İkizi, Genetik Kimerizm Sayesinde Oğlunun Babası Oldu

Bu makalede size başarısız bir babalık testi hikayesini anlatacağız. Genetik kimerizmden dolayı doğacak yeni çocuğun asıl babası, şu an görünen baba kişisi değil baba kişisinin hiç doğmamış ikiz kardeşidir.

Evet yanlış duymadınız “kimerizm” tam da bu şekilde bir karışıklığa sebep olmuştur. Gelin şimdi hikayemize devam edelim.

Kimerizm Nedir?: Genetik kimerizm farklı zigotlardan çoğalan hücrelerin tek bir organizma oluşturması olarak bilinen biyolojik terimdir. Hem insanlarda hem de diğer hayvan ve bitkilerde görülebilen kimerizm canlılara çeşitli özellikler kazandırabilir.

kimerik embriyo
Bir Adamın Doğmamış İkizi, Genetik Kimerizm Sayesinde Oğlunun Babası Oldu. Fotoğraf: Kimerik embriyo

Bir dizi tüp bebek tedavisinden sonra, Haziran 2014’te Washington’da ismini vermek istemeyen bir çiftin erkek bebeği dünyaya geldi. Doğumdan sonra yapılan rutin kontrollerde bebeğin anne ve baba ile kan uyuşmazlığı tespit edildi. Bu durum babanın kafasını karıştırdı ve bu duruma takribi olarak babalık testlerini yaptırmaya başladı. Yapılan testlerin sonucunda çocuğun babası olmadığı ortaya çıktı.

Bazı bilimsel araştırmalar bu durumun bir sadakatsızlık vakası ya da doğurganlık kliniğinde bir hata olmadığını ortaya çıkardı. Dikkat çekici bir şekilde, adam farkında olmadan bir kimera’ydı, birden fazla DNA setine sahip hücrelerden oluşan bir bireydi ve çocuğun baba genleri, erkeğin (baba) annesinin hamileliğinde rahimde kaybolan doğmamış ikizinin DNA’sından geliyordu.

Babadan Gelen Genler Yanlızca Yüzde 25 Olduğu Ortaya Çıktı

İnsan Kimera
İnsan Kimera

Washington da yaşanan bu vaka 2017 yılında Journal of Assisted Reproduction and Genetics’de yayınlanan bir araştırmaya konu oldu. Araştırmacılar erkekten (babadan) gelen genlerin yalnızca yüzde 25 oranında olduğunu buldular.

Erkekten gelen diğer yüzde 25 lik gen ise bebeğin amcasına aitti. Bu durum biyoloji dünyası içinde büyük bir karışıklıktı. Çünkü normal bir doğum olayında bebeğin genlerinin yüzde 50 si anneden yüzde 50 si babadan gelmektedir. Bu vakada ise yüzde 50 anneden yüzde 25 babadan yüzde 25 ise amcadan gelmekteydi. Bu vaka babanın kimera olduğunu göstermektedir.

Ancak Washington’daki bu vaka daha da sıra dışı bir durumdu çünkü adamın doğmamış ikizinden gelen üreme hücreleri sperme dahil olmuştu ve iki farklı hücre hattından sperm oluşmasına neden olmuştu.

Diğer bir deyişle, sperm hücrelerinin bir kısmı bebeğin rahimde ölen amcasına diğer bir kısmı ise çocuğun babasına aitti. Doktorlar babalık testi için yalnızca babanın spermlerini kullanmışlardı bu da test sonucunda ki karışıklığa sebep olmuştu.

İkinci Çocukları Oldu

Genetik Kimerizm
Bir Adamın Doğmamış İkizi, Genetik Kimerizm Sayesinde Oğlunun Babası Oldu. Fotoğraf: Genetik Kimerizm

Baba bu vakanın ardından eşiyle birlikte ikinci çocuklarını dünyaya getirdiler. Yine aynı şekilde bebeğin genlerinin yüzde 50si anneden yüzde 25 i babadan yüzde 25 i ise amcadan gelmekteydi. Eşine çok az rastlanan bu durum sonucunda biyoloji dünyası tam anlamıyla şoktaydı.

Kimerizm den dolayı doğmuş olan iki çocuğun tam anlamıyla kardeş olup olmadıkları tartışılmaya başlanmıştı.

Benzer bir vaka çalışması 2002’de New England Journal of Medicine’de bildirildi. Karen Keegan a yapılacak böbrek nakli öncesi, yetişkin oğullarına DNA testi yapıldı ve yapılan testin sonucunda Keegan’ın biyolojik anneleri olmadığı ortaya çıktı ve Keegan’ın tetragametik kimerizme sahip olduğu keşfedildi. Washington vakasında yer alan Stanford Üniversitesi’nden genetikçi Barry Starr, 2015 yılında BuzzFeed News’e verdiği röportajda “genetikçiler bile kimerizm vakalarından etkileniyor ”dedi.

Starr, dışarıda daha birçok kimerizm vakası olabileceğinden şüpheleniyor, ancak çoğu, herhangi bir dış fiziksel işaret göstermediği için gizli kalıyor. Kolay erişilebilir DNA testlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, bu sayı yakında değişebilir dedi. Kimerizm vakaları DNA testleri yapılana kadar ortaya çıkan bir durum değildir. Testler çoğaldıkça yeni vakalar da keşfedilecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Avustralya’da Et Yiyen Bakteriler Yayılıyor

Uluslararası Uzay İstasyonunda Bilinmeyen Mikroplar Keşfedildi

Araştırmacılar Dişleri Tekrar Çıkarmanın Bir Yolunu Buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Tavşan

Neden At Büyüklüğünde Tavşanlar Yok? Nihayet Evrimsel Cevabı Biliyoruz

japon baligi

Dev Japon Balığı Görenleri Hayrete Düşürdü!