içinde ,

Avustralya’da Et Yiyen Bakteriler Yayılıyor

Buruli ülserleri masum bir böcek ısırığı gibi görülmektedir. Fakat kısa zaman içerisinde et yiyen bakterilerden enfeksıyon kapan bölgeyi yok ederek, tedavi edilmediği takdirde, birkaç günde kangrene sebep olabilmektedir. Mycobacterium Ulcerans adı verilen bu bakteri; Afrika, Amerika, Asya ve Batı Pasifik’teki 33 ülkede bildiren Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bilindik bir düşmanıdır. Bu tiksindirici böcek şu anda Avustralya’daki salgını yeniden tetiklediği görülmektedir. Ancak ABC News Australia’nın raporuna göre, bu bakterinin ilk defa yerel olarak kıyı dışı bir bölgede yayılması, 2021’de görülen sıra dışı bir durumdur.

Et yiyen bakteri

En yüksek enfeksıyon sayısı Victoria bölgesinde görülmekte ve siyasiler halkı, salgının yayılımı için farkında olmaya çağırmaktadırlar.  Victoria Parlamentosu Greens Milletvekili olan Tim Read Facebook’taki bir gönderisinde, “Buruli ülseri, vereme neden olan kötü bakterinin sebep olduğu bir deri enfeksıyonudur. Google’da resimleri mevcut değil, uyarılmaktasınız.” dedi. “Yarªlar genellikle açıkta kalan ciltte ağrısız bir şişlik olarak başlar ve böcek ısırığı ile karıştırılabilir. Bazen cilt kanseri ile karıştırılan yıkıcı bir cilt ülseri olarak ilerler.

“Read’e göre, enfekte olan hastalardan alınan örnekler üzerinde genetik analizler yapıldı ve Victoria’daki artan vakalarla ortak bir kaynağı paylaşıyor gibi görünmekte, fakat tam olarak nasıl yayıldığı belirsizliğini korumaktadır. M. ulcerans, tüberküloz ve cüzzam ile aynı ailede (aynı taraflarda hiç hoş karşılanmazlar) bulunur, ancak çevreye yayılması ve mikolakton üretilmesi açısından farklıdır.

Et yiyen bakteri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre;

İnsanlara nasıl bulaştığı bilinmemektedir, ancak bir varsayıma göre, geçmişte M. ulcerans için pozitif olan birkaç sıçan türünün bulunduğu, sıçan dışkısı yüzünden olabileceğine odaklanmaktadır. Bazı bilim insanları, Buruli ülserinin COVID-19 ve diğer hayvani hastalıklarda olduğu gibi insanlara bulaştığını öne sürdüler.

Bir başka varsayım, hastalığı keseli sıçan dışkısıyla temas etmekten kapmakla ve onları ısıran insanlara sivrisinekler yoluyla bulaştığıdır. Bu varsayım, keseli sıçan dışkısı (bakterisi pozitif olarak test edilmiştir) ve sivrisineklerle ilgili devam eden araştırmalar halen sürmektedir. Read Facebook’taki gönderisinde, “Sivrisineklerin bulaşmada rol oynadığına dair artan kanıtlar var. Dolayısıyla sivrisinek üreme alanlarını azaltmak ve sivrisinek ısırıklarından kaçınmak önemli bir tedbirdir. ” şeklinde yazdı.

Belirtiler ve nasıl yardım alınacağı konusunda daha fazla bilgi almak için Victoria Eyalet Hükümeti web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fatime ABİK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Plastik Yiyen Enzimler Dünyamızın Yeni Umudu Olabilir Mi ?

Araştırmacılar Yeni Bir İşlenmiş Et Türü Oluşturuyorlar

Bilim İnsanları Gerçek Gözyaşlarını Ortaya Çıkarabilen Yapay Gözyaşı Bezleri Oluşturdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Kahve Gerçekten Çocukların Büyümesini Engelliyor Mu?

Kahve Gerçekten Çocukların Büyümesini Engelliyor Mu?

bitki

Bu Keşif, Yüksek Sıcaklıklara Dayanıklı Mahsuller Oluşturmanın Anahtarıdır