içinde ,

Acı Biber Yemek Daha Uzun Yaşamamıza Yardımcı Olabilir

Yapılan araştırmaya göre, Acı Biber Yiyen İnsanlar Daha Uzun Süre Yaşıyorlar.

Acı Biber

Araştırma, acı biber tüketmenin tüm nedenlerle ölümü dörtte bir oranında azaltabileceğini öne sürüyor. Cleveland Klinik’teki Kalp ve Damar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak kırmızı biber yiyen insanlar daha uzun süre yaşıyorlar. Ekip, kardiyovasküler hastalık veya kanserden ölme riskinin de önemli ölçüde azaldığını öne sürmekte. Önceki çalışmalar; acı biberlere karakteristik özelliklerini veren bileşik olan kapsaisinin, tüketildiğinde antienflamatuar, antioksidan, antikanser ve kan şekerini düzenleyici etkilere sahip olabileceğini bulmuştur.

Acı Biber

Ekip, acı biber tüketmenin sağlık üzerindeki etkilerini daha fazla araştırmak için; Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Çin ve İran’daki 570.000’den fazla hastanın sağlık ve diyet kayıtlarını daha önce yayınlanan dört büyük ölçekli bilimsel çalışmada bir araya getirdi. Düzenli olarak acı biber yiyenlerin; nadiren veya hiç yemeyenlere kıyasla kardiyovasküler ölümlerde %26, kanser ölümlerinde %23 ve tüm nedenlere bağlı ölümlerde %25 kadar azalma olduğunu buldular.

“Daha önce yayınlanan bu çalışmalarda; düzenli acı biber tüketiminin tüm nedenler, KVH ve kanser ölümlerinde genel bir risk azaltma ile ilişkili olduğunu bulduğumuzda şaşırdık. Cleveland Klinik’in Kalp ve Damar Enstitüsü’nden kıdemli yazar ve kardiyolog Dr. Bo Xu, diyet faktörlerinin genel sağlıkta önemli bir rol oynayabileceğinin altını çiziyor.” dedi.

Acı Biber

“Ancak bulgularımızı açıklayabilecek kesin nedenler ve mekanizmalar şu anda bilinememektedir. Bu nedenle; daha fazla acı biber yemenin yaşamı uzatabileceğini ve özellikle kardiyovasküler faktörler veya kanser kaynaklı ölümleri azaltabileceğini kesin olarak söylemek imkansız.” dedi. “Bu ön bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya, özellikle randomize kontrollü çalışmalardan elde edilen kanıtlara ihtiyaç var.”

Ek olarak; tüketilen acı biberin kesin miktarı ve türü, çalışmalar arasında farklılık gösterdiğinden, tam olarak ne kadar ve ne tür acı biberlerin sağlık yararları sağlayabileceğini belirlemek zor. Ancak ekip, daha somut kanıtlar bulmak için verileri analiz etmeye devam ediyor.

Çeviri: Utku Emre KOCAİBİŞ / Düzenleyen: Erika KART


Bunlar da ilginizi çekebilir

Avustralya’da Et Yiyen Bakteriler Yayılıyor

Maya Maskesi – 4 Doğal Ev Yapımı Maske Tarifi ve Faydaları

Plastik Yiyen Enzimler Dünyamızın Yeni Umudu Olabilir Mi ?

Kelebek

Bir Kelebeğin Yaşayabileceği En Uzun Süre Nedir?

Bilim insanları, Birden Fazla Tada Tepki Veren Yeni Tat Hücreleri Keşfetti

Bilim insanları, Birden Fazla Tada Tepki Veren Yeni Tat Hücreleri Keşfetti