içinde ,

Dünyanın En Pahalı 12 Malzemesi

Yeşim Taşı
Yeşim Taşı

Dünyadaki en pahalı on iki malzemenin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aşağıya inmeden önce bazı malzemeleri düşünmek için biraz zaman ayırmak ister misiniz? İpucu, altın onlardan biri değil.

Yüzyıllar boyunca, birçok insan altının dünyanın en pahalı malzemelerinden biri olduğuna inandı. Ancak bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Bibaktım, fiyatlarıyla birlikte derecelendirerek değerli malzemelerin bir listesini sizler için derledi. Biraz ileri atlayalım: altın burada ilk üçe bile girmiyor. İşte, dünyanın en pahalı 12 malzemesi.

Safran – gramı 11 dolar

Safran Bitkisi
Safran Bitkisi

Bu baharat eşsizdir, harika tadı ve büyük sağlık yararlarını birleştirir. Üretim süreci oldukça zaman ve çaba gerektirir, ancak safranın lezzeti ve iyileştirici özellikleri diğer baharatlarla kıyaslanamaz. Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetiştirilir. Türkiye’de ise safran Safranbolu’da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı, olan safranın anavatanı Güneybatı Asya’dır.

Bununla ne yapabilirsiniz?: Safran, depresyondan adet döngüsüne kadar her şey için doğal iIaçIarda kullanılabilecek çiçekli bir bitkidir.

Altın – gram başına ~ 58 dolar

Altın
Altın

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Hiçbir kadının onsuz yapamayacağı en bilinen değerli metal. Altına çok eski zamanlardan beri kıymet verilir ve güzel olan her şey kaçınılmaz olarak onunla kıyaslanır. Altın kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz.

Bununla ne yapabilirsiniz?: Eski metal, mücevherattaki kullanımlarına ek olarak, elektrik iletkenliği ve korozyona karşı direnç için kullanılabilir.

Rodyum – gram başına 58 dolar

Rodyum
Rodyum

Rodyum, periyodik tabloda Rh sembolüyle gösterilen atom numarası 45 olan elementtir. Rodyum, Az bulunan beyaz-gümüş renktedir. Platin grubundan bir metal olup, son derece nadir bir metaldir. Alaşımlarda platinle birlikte katalizör olarak kullanılır. Size büyük resmi gösterebilmek için örnek verecek olursak; bir ton yer kabuğunun yaklaşık 0.001 g rodyum içerdiğini varsayalım.

Bununla ne yapabilirsiniz?: Rodyum, bir otomobilin karbon emisyonlarını azaltmak için çoğunlukla üç yollu katalitik konvertörlerde kullanılır. (Konvertör, elektronik cihazlarda yer alan gerilim ve akımları dönüştürmeye yarayan bir sistemdir.)

Platin – gram başına ~ 60 dolar

Platin
Platin

Altından sonraki en kıymetli metaldir. Korozyona dayanıklı olup bazı bakır ve nikel cevherlerinde bulunur. Bu gümüşi çelik renginde olan, nadir ve değerli bir metaldir. Altın gibi asitlere, alkalilere ve diğer bileşiklere karşı oldukça dirençlidir.

Bununla ne yapabilirsiniz?: Platin bilimsel deneylerde katalizör olarak kullanılabilir, mücevher olarak giyilebilir ve kanser önleyici iIaçIarda kullanılabilir. Kuyumculukta, laboratuvar cihazlarında, elektrik kontaktlarında, diş hekimliğinde ve otomobil egzoz kontrol cihazlarında kullanılır.

Gergedan boynuzu – gramı 110 dolar

Gergedan boynuzu
Gergedan boynuzu

Bilim gergedan boynuzunun tıbbi bir özelliği olmadığını kanıtlamış olsa da, bu özelliğinden dolayı hala değerli kabul edilmektedir. Gergedanların boynuzu öbür hayvanlarınki gibi kemikten değil, saç, kıl ve tırnakların yapısındaki (keratin) denen lifsi bir proteinden oluşmuştur. Bazı Asya ülkelerinde bu boynuzların doğaüstü güçler taşıdığına inanılır. Günümüzde yalnız 5 türü kalmış olan Gergedanın geçmişte, özellikle 19. ve 20. yüzyılda yapılan aşırı avIanma sonucunda türün büyük kısmı yok edildi. Kaçak avcıIar yüzünden, zavallı gergedanların nesli tükenmek üzere.

Plütonyum – gram başına 4.000 dolar

Plütonyum
Plütonyum

Gümüşi beyaz renkte ağır ama kırıIgan radyoaktif bir metaldir. Bütün izotopları radyoaktif ve toksiktir. Yapay olarak elde edilen plütonyum, Dünya’da bilinen en toksik elementtir. Plutonyum gümüş görünümünde metal olup, 639,85 °C’de erir ve 3230 °C’de kaynar. Özgül ağırlığı 19,8 g/cm 3 tür.

Bununla ne yapabilirsiniz?: Kullanım alanları olarak, nükleer siIah ve yakıt üretiminden uzay araçları için bir enerji kaynağına kadar değişir. Plütonyum, askeri amaçlar veya nükleer reaktörler için de kullanılabilir.

Painite – gram başına 9.000 dolar

Painite
Painite

Painite çok nadir bir borat mineralidir. Bu taş o kadar nadirdir ki, çok az insan varlığından haberdardır. Turuncu veya kırmızımsı kahverengi bir mineraldir ve sadece 65 yıl önce keşfedilmiştir. Bugün dünyada bu taşlardan sadece birkaç yüz tane var. Nadir olması nedeniyle, Painite taşının maliyeti gram başına 9.000 ABD Dolarıdır.

Taaffeite – gram başına 20.000 dolar veya karat başına 4.000 dolar

Taaffeite
Taaffeite

Taaffeit, florit , mika , spinel ve turmalin ile birlikte karbonat kayalarında oluşur. Mor, pembe, kırmızı veya beyaz renkli değerli bir taştır. Elmaslardan milyonlarca kat daha nadir olması onu efsanevi kılıyor. Bununla birlikte, benzersizliğine rağmen, mücevher söz konusu olduğunda çok popüler değildir ve nispeten ucuz olmasının nedeni budur.

Trityum – gram başına 30.000 dolar

Trityum
Trityum

Doğal olarak oluşan trityum, Dünya’da son derece nadirdir. Bu gaz aydınlatmada kullanılır, örneğin trityum aydınlatmasında. Bir pound (1 pound = 480 gram) trityum üretmek yaklaşık 15 milyon dolara mal oluyor.

Trityum, saatler, siIah nişangahIarı, çok sayıda alet için radyolüminesan ışıklarda ve hatta kendi kendini aydınlatan anahtarlar gibi yenilik objelerinde enerji kaynağı olarak kullanılır. Tıbbi ve bilimsel bir ortamda radyoaktif izleme olarak kullanılır . Trityum nükleer füzyon yakıtı olarak da kullanılır.

Elmas – gram başına 55.000 $

Elmas
Elmas

Elmas, bilinen en sert maddelerden biridir ve değerli bir taştır. En belirgin özelliklerinden birisi sertliğidir. Sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde kullanılması büyük önem kazanmıştır. Keza dayanıklılığından ve ışığı çok iyi kırmasından dolayı kıymetli bir ziynet eşyasıdır. Dünyadaki en ünlü değerli taş ve herhangi bir kadının en iyi arkadaşı.

Kaliforniyum – gram başına 25-27 milyon dolar

Kaliforniyum
Kaliforniyum

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. Şimdiye kadarki en pahalı kimyasaI element. 1950’deki keşfinden bu yana sadece bir kez sentezlendi. Yüksek atom ağırlığına sahip elementler içinde, aynştaynyumun ardından çιpIak gözle görülebilecek miktarı üretilebilen ikinci elementtir. Element, keşfedildiği Kaliforniya Üniversitesi ve Kaliforniya eyaletinin onuruna bu şekilde isimlendirildi.

Antimadde – gram başına 62,5 trilyon dolar

Antimadde
Antimadde ya da karşıt madde, maddenin ters ikizi.

Dünyadaki en pahalı madde. Bir miligram pozitron üretimi yaklaşık 25 milyon dolara mal oluyor. Teoride, gelecekte uzay araçları için yakıt olarak antimaddeyi kullanabileceğiz. Ancak bugünün dezavantajı, sadece bir gramını yapmak için tüm insanlığın yaklaşık bir yıl boyunca dinlenmeden çalışması gerekecek olmasıdır.

Antimadde, Büyük Patlamadan sonra normal maddeyle birlikte oluşmuştur; fakat sebebinin ne olduğunu bilim insanları tam anlamıyla bilemeseler de, evrende oldukça nadir bulunmaktadır.

Bonus: Yeşim taşı – 170 milyon dolar

Yeşim Taşı
Yeşim Taşı

Yeşim, yüzyıllar boyunca mücevherat ve küçük heykel yapımında kullanılmış, en çok yeşil renkte bulunan sert, kıymetli taş. En kıymetlileri zümrüt yeşimi ve Burma yeşimidir. Myanmar’daki madenciler, ülkenin kuzeyindeki Kachin Eyaletindeki uzak bir madende dünyanın en büyük yeşim taşını buldular. Taş 14 fit (4,2 metre) yüksekliğinde ve 19 fit (5,7 metre) uzunluğunda ve yaklaşık 200 ton ağırlığında. Bu güzel yeşim kaya, pahalı mücevher ve heykellere oyulacağı Çin’e gönderilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Beyne Zarar Veren Ve Bırakmanız Gereken 6 Alışkanlık

Beyne Zarar Veren Ve Bırakmanız Gereken 6 Alışkanlık

Dünyanın En Çok Altını Nerede?

Dünyanın En Çok Altını