içinde ,

Dünyanın En Çok Altını Nerede?

Dünyanın En Çok Altını Nerede? – En Büyük Altın Rezervlerine Sahip İlk 10 Ülke

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Dünyanın En Çok Altını Nerede?

En büyük altın rezervlerine sahip ilk 10 merkez bankası, son birkaç yıldır çoğunlukla değişmeden kaldı. Amerika Birleşik Devletleri, kasalarında 8.000 tondan fazla altın ile bir numaralı sırayı elinde tutuyor. Fakat Amerika haricinde, yaklaşık 2.000 kat daha fazla altın bulunduran bir yer daha var. Yeryüzündeki okyanuslar. Bugünün altın fiyatlarına göre okyanuslarda akıllara durgunluk veren 1,1 katrilyon dolar değerinde yaklaşık 20 milyon ton altın olduğuna inanılıyor.

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Dünyanın En Çok Altını Nerede?

Bu, tüm dünyanın 2019 Gayri Safi Yurtiçi Hasılasından (GSYİH) 87,55 trilyon dolardan 12 kat daha fazladır. Okyanuslarda o kadar çok altın var ki, yeryüzündeki her insan için neredeyse 6 poundluk altına sahip olabilir.

Maalesef, okyanustan altın çıkarmak son derece zor ve maliyetlidir. Deniz suyunun her litresi, bir gram altının 13 milyarda biri kadar altın içerir, bu yüzden bir araya getirmek için çok küçük ve her trilyonu parça parçadır.

Deniz dibinde de altın bulunur, ancak okyanus tabanının altındaki kayaların derinliklerinden bir ya da iki mil daha su altındadır. Şimdiye kadar hiç kimse okyanustan altın çıkarmak veya deniz suyundan altın aramak için düşük maliyetli bir yol bulamadı. Belki de bu fikri ilk gerçekleştiren kişi siz olursunuz. Bol şanslar!

En Büyük Altın Rezervlerine Sahip İlk 10 Ülke

En büyük altın rezervlerine sahip ilk 10 merkez bankası, son birkaç yıldır çoğunlukla değişmeden kaldı. Amerika Birleşik Devletleri, kasalarında 8.000 tondan fazla altın ile bir numaralı sırayı elinde tutuyor. Neredeyse sonraki üç ülkenin toplamı kadar – ve toplam rezervlerin %79’unu oluşturuyor. Aşağıda, 2019’a göre sıralama değişmeden kalarak en büyük altın rezervine sahip ilk 10 ülke yer almaktadır. Rakamlar Nisan 2021 itibariyledir.

10. Hollanda

Dünyanın En Çok Altını Nerede?

 • Ton: 612.5
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 67,4

Hollanda Merkez Bankası, mevcut konumunun ağır güvenlik önlemlerini gerekçe göstererek altın kasalarını Amsterdam’dan şehrin yaklaşık bir saat dışındaki Camp New Amsterdam’a taşıyacağını duyurdu. Hollanda’nın Beverwijk kentindeki Altın Çarşısı binası, altın satıcıları ve kuyumcular için bir pazar yeri barındırıyor.

9. Hindistan

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Hindistan Amritsar’daki Altın Tapınak inşaatı, Harmandir Sahib yani Altın Tapınak veya diğer ismiyle Darbar Sahib, 1604’te tamamlandı.
 • Ton: 687,8
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 6,5

Hindistan Bankası’nın dünyanın en büyük altın rezervlerinden birine sahip olması şaşırtıcı değil. 1.25 milyar insana ev sahipliği yapan Güney Asya ülkesi, değerli metalin en büyük ikinci tüketicisi ve küresel talebin en güvenilir güçlerinden biri. Hindistan’da Ekim’den Aralık ayına kadar süren festival ve düğün sezonu, tarihsel olarak altının Aşk Ticareti için büyük bir nimet olmuştur.

8. Japonya

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Japonya, Kyoto’daki Altın Köşk Tapınağı, güzel altın varak kaplamaya sahiptir.
 • Ton: 765.2
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 3,1

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya, aynı zamanda sarı metalin en büyük sekizinci istifçisidir. Japonya Merkez bankası, niceliksel genişlemenin en agresif uygulayıcılarından biri oldu. Ocak 2016’da faiz oranlarını sıfırın altına indirdi. Bu da dünya çapında altın talebini artırmaya yardımcı oldu.

7. İsviçre

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Credit Suisse altın külçeleri ve madeni paralar.
 • Ton: 1,040,0
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 5,4

Yedinci sırada, kişi başına düşen dünyanın en büyük altın rezervine sahip olan İsviçre yer alıyor. İkinci Dünya Savaı sırasında, tarafsız ülke, hem Müttefikler hem de Mihver devletleri ile işlemler yaparak Avrupa’daki altın ticaretinin merkezi haline geldi. Bugün altın ticaretinin çoğu Hong Kong ve Çin ile yapılıyor.

6. Çin

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Çin’de 2000’den fazla antik Buda heykeli kazıldı
 • Ton: 1.948,3
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 3,3

2015 yazında, Çin Halk Bankası 2009’dan bu yana ilk kez altın alım faaliyetlerini aylık bazda paylaşmaya başladı. Çin, tutulan altınların çoğu için altıncı sırada yer alsa da, sarı metal toplam altın alımının yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Rezervler – sadece yüzde 3,3. 2021‘den itibaren Çin, fiyatları desteklemek amacıyla artık yerli ve uluslararası bankaların ülkeye büyük miktarlarda değerli metal ithal etmesine izin verecek. Reuters’in raporlarına göre, Nisan veya Mayıs ayında Çin’e yaklaşık 8,5 milyar dolar değerinde 150 metrik ton sevk edilecek.

5. Rusya

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Moskova, Rusya’daki Müjde Katedrali’nin yaldızlı kubbeleri
 • Ton: 2,295.4
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 22,0

Rusya Merkez Bankası, son yedi yıldır en büyük altın alıcılarından biri oldu ve 2018’de Çin’i geçerek beşinci en büyük rezervlere sahip oldu. 2017’de Rusya , Batı ile ilişkilerinin 2014 ortalarında Kırım Yarımadası’nın ilhakından bu yana soğumuş olması nedeniyle, ABD dolarından uzaklaşma çabasıyla 224 ton külçe satın aldı. Bu alımları yapmak ve nakit toplamak için Rusya, ABD hazinelerinin büyük bir yüzdesini sattı.

4. Fransa

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Anne of Brittany’nin düğün tacı.
 • Ton: 2,436.0
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 64,5

Fransa’nın merkez bankası son birkaç yılda altınlarının çok azını sattı. Mevcut rezervler 100 ton altından ve geri kalanı her biri yaklaşık 12,5 kilogram ağırlığındaki külçelerden oluşmaktadır. Paris’teki Banque de France kasaları, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) belirlenmiş dört deposundan biridir.

3. İtalya

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Venedik, İtalya’daki San Marco Bazilikası’ndaki altın bir aslanın detayı
 • Ton: 2,451,8
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 69,3

İtalya da yıllar içinde rezervlerinin büyüklüğünü korumuştur. İtalya Merkez Bankası eski başkanı ve Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, 2013 yılında bir muhabir tarafından altının bir merkez bankasının portföyünde nasıl bir rol oynadığı sorulduğunda, metalin “güvenlik rezervi” olduğu yanıtını verdi ve ekledi: Dolara karşı dalgalanmalara karşı oldukça iyi bir koruma.”

2. Almanya

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
Çeşitli Alman paraları
 • Ton: 3,362,4
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 74,5

2017’de Almanya, Banque de France ve New York Federal Rezerv Bankası’ndan toplam 674 ton altını kendi kasalarına geri taşımak için dört yıllık bir geri gönderme operasyonunu tamamladı. İlk olarak 2013’te duyurulan hareketin tamamlanmasının 2020’ye kadar sürmesi bekleniyordu. Altın talebi 2016’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 2017’de düşse de , bu Avrupa ülkesi, küresel mali krizden bu yana altın yatırımlarının istikrarlı bir şekilde arttığını gördü.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın En Çok Altını Nerede?
ABD, altınlarının çoğunu Fort Knox’taki ABD Külçe Rezervuarında tutuyor
 • Ton: 8.133.5
 • Yabancı rezervlerin yüzdesi: yüzde 79

Dünyanın en büyük resmi holdinglerine sahip olan ABD, yabancı rezervlerinin yüzdesi olarak en yüksek altın rezervine sahiptir. Bildiğimiz kadarıyla, ABD altınının çoğunluğu Kentucky’deki Fort Knox’ta tutuluyor, geri kalanı Philadelphia Mint, Denver Mint, San Francisco Test Ofisi ve West Point Külçe Deposu’nda tutuluyor. Altını en çok hangi ülke sever? Teksas eyaleti, yatırımcıların altını korumak için kendi Texas Külçe Deposunu kuracak kadar ileri gitti.

Orijinal olarak US Funds tarafından 4/29/21 tarihinde yayınlandı.

Fatime ABİK

Yemen’de 1.5 Milyon Dolar Değerinde Balina Dışkısı Bulundu

Yemen’de 1.5 Milyon Dolar Değerinde Balina Dışkısı Bulundu

Çin'in 'Yapay Güneş' Füzyon Reaktörü” Yeni Bir Dünya Rekoru Kırdı

Çin’in ‘Yapay Güneş’ Füzyon Reaktörü” Yeni Bir Dünya Rekoru Kırdı