içinde

Çocuklar İçin Eğitici Kamp Aktiviteleri

Doğadaki Nesneleri Toplamaya Çıkın
Doğadaki Nesneleri Toplamaya Çıkın

Günler uzuyor, sıcaklıklar düşüyor ve çocuklar okula geri dönüyor. Fakat endişelenmeyin, sezon kapanmadan önce son bir kamp yapmak için hâlâ vaktiniz var ! Çocuklar için olan bu 6 eğitici kamp aktivitesi ile hem çocuğunuzun öğrenme tutkusunu körükleyebilir hem de kamp yapma eğlencesini bazı uygulamalı eğitim fırsatlarıyla birleştirebilirsiniz.

İşte Çocuklar İçin Eğitici Kamp Aktiviteleri:


1. Bitkileri Nasıl Tanımlayacağınızı Öğrenin

Bitkileri Nasıl Tanımlayacağınızı Öğrenin
Bitkileri Nasıl Tanımlayacağınızı Öğrenin

Çocuklarınıza bir ağacı yapraklarından nasıl ayırt edebileceğini öğreterek, bitkilerin yaşamının değerini kavramaya teşvik edin. Bunu yaparken bulunduğunuz bölgeye özgü ağaçları seçtiğinizden de emin olun. Ayrıca yanınıza çocuklarınızın kaçınılması gereken bitkileri tespit etmesine yardımcı olmak için zehirli bitkileri içeren bir yaprak çizelgesi almanızı da öneririz.

Bu çizelge, çocuklarınıza nerede olduğunuza bağlı olarak zehirli sarmaşıkları, zehirli meşeleri, kaniş köpeği çalılarını ve daha fazlasını nasıl tanımlayacağınızı öğretir. Bu aktiviteyi, daha da iyi bir doğa deneyimi için mükemmel sonbahar yapraklarına sahip bir yere olan kamp gezisiyle birleştirin.

Bitkileri tanımlamayı öğrendikten sonra, çocuklarınızın yaratıcı yönleriyle ilgilenin veya farklı bitkileri çizerek ya da çevrelerinde buldukları yaprakları ve çiçekleri kullanarak (tabii ki zehirli olanları değil !) kendi yaprak çizelgelerini oluşturmalarını sağlayın. Bu aktivite, çocuklarınızın bitkileri farklı kılan şekil ve doku detaylarına ilişkin algılarını keskinleştirecek.

2. Bir Kamp Programında Yer Alın

Herhangi Bir Kamp Programında Yer Alın
Herhangi Bir Kamp Programında Yer Alın

Bazı kamp programları, rehberli doğa yürüyüşleri, bölgede bulunan fosiller hakkında eğitim, vahşi yaşam dersleri, değerli taşların nasıl çıkarılacağı, jeoloji ve çok daha fazlasını içeren etkinliklere ev sahipliği yapar. Bir kamp için rezervasyon yaparken, program tanıtımında yapılacak “Aktiviteler ve Olanaklar” bölümünü kontrol ettiğinizden emin olun. Orada programın çocuklar için İnteraktif Etkinlikler, Çevre Etkinlikleri veya diğer kamp aktivitelerini içerip içermediğini görebileceksiniz.

3. Doğadaki Nesneleri Toplamaya Çıkın

Doğadaki Nesneleri Toplamaya Çıkın
Doğadaki Nesneleri Toplamaya Çıkın

Doğadaki nesneleri toplamaya çıkmak, çocuklarınızın yakın çevrelerindeki şeyleri tanımlamalarına yardımcı olmanın en iyi yoludur. Öncelikle, bulunacak nesnelerin veya gidilecek yerlerin bir listesini çıkarın.

Bu liste aşağıdaki gibi olabilir:

  • Bölgeye özgü çiçekler
  • Bölgeye özgü yapraklar
  • Kunduz çiğneme izleri, önceki orman yangınlarından yanık izleri vb. gibi belirli işaretlere sahip bir dal (yine bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak)
  • “Y” şeklinde bir dal
  • Uzaktan farkedilebilen önemli bir yön bulma işareti
  • Ve daha fazlası !

Her katılımcı için listenin bir kopyasını çıkarın ve onlara bu nesneleri koyabilecekleri bir çanta verin. Daha küçük çocuklar için, listedeki nesnelerin yanına daha kolay bulabilmeleri için nesnenin örnek bir fotoğrafını da koyabilirsiniz.

4. Kano İle Bir Geziye Çıkın ve Yön Bulma Hakkında Bilgiler Edinin

Kano İle Bir Geziye Çıkın ve Yön Bulma Hakkında Bilgiler Edinin
Kano İle Bir Geziye Çıkın ve Yön Bulma Hakkında Bilgiler Edinin

İyi bir egzersiz ve kas becerilerine ek olarak, kano, çocuklara pusulayı nasıl kullanacaklarını öğretmek ve ilk kaşiflerin yıldızları ve diğer araçları yönlerini bulmak için nasıl kullandıkları hakkında konuşmak için harika bir fırsattır. Suyun üzerinde olmak, çocuklarınıza su üzerinde yönlerini nasıl bulacaklarını ve suyun üzerinde yön bulmanın nasıl bir şey olduğunu anlamaları için hayal güçlerini beslemede yardımcı olur.

5. Doğada Hayatta Kalma Becerilerini Öğretin

Doğada Hayatta Kalma Becerilerini Öğretin
Doğada Hayatta Kalma Becerilerini Öğretin

Çocuklarınızın okulda öğrendikleriyle çok bir alakası olmamasına rağmen, doğada hayatta kalma becerileri oldukça önemlidirler. Bu becerileri edinmek ayrıca çocuğunuzun özgüvenini arttırmaya yardımcı olur. Bu becerilere örnek olarak bunları verebiliriz:

  • Suyu filtre edebilme
  • Temel ilk yardım yapabilme
  • Farklı düğüm tekniklerini bilme
  • Harita okuyabilme

6. Eğitici Bir Doğa Yürüyüşüne Katılın

Eğitici Bir Doğa Yürüyüşüne Katılın
Eğitici Bir Doğa Yürüyüşüne Katılın

Çoğu ziyaretçinin merkezi olan ulusal parklar, doğa yürüyüşünüzü daha iyi hale getirmek için yerel flora ve fauna hakkında bilgiler içeren el broşürleri sağlamakta. Bazen rehberli doğa yürüyüşleri de sağlayabilmektedirler.

Eğer ziyaret ettiğiniz park veya kamp alanı bu hizmetleri sağlamıyorsa, kendi başınıza eğitici bir doğa yürüyüşü yapmanın bir sürü yolu var. Çocuklarınıza su döngüsünü öğretmek için herhangi bir su kaynağından (dereler nehirler gibi) yararlanın. Bir doğa yürüyüşü ayrıca çocuklarınıza haritanın nasıl okunacağını öğretmek için harika bir fırsat.

Ya da, basitçe yürüyüş sırasında çocuğunuzla ne gördüğünüz, neyin kokusunu aldığınız ve ne duyduğunuz hakkında sohbet edin. Kuşların ötüşlerinin, böceklerin vızıltısının ve çamların kokusunun keyfini çıkarmak için kendinize zaman ayırın. Bu, çocuklarınızın dış mekana uyum sağlamalarını sağlarken, aynı zamanda onlara anı yaşamanın hazzını da yaşatır. Genel olarak, farklı bölgelerde doğayı gözlemlemek çocuklarınız için eşsiz bir eğitimsel fırsattır.

Hasan ARI


İlginizi çekebilir: 300 Spartalı Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye! Bildiğiniz Gibi Değil.

İlginizi çekebilir: Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

"Normal insanlar" Ekstrem Sporlar Hakkında Ne Öğrenebilir?

“Normal insanlar” Ekstrem Sporlar Hakkında Ne Öğrenebilir?

Mulan (2020) Film İncelemesi

Mulan (2020) Film İncelemesi