içinde

Kampçılık Nedir? Kamp Nasıl Yapılır? Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp
Kamp

Kamp yapmak geniş bir terimdir ancak işin özünde kampçılık, kentsel yaşamın karmaşasından uzaklaşıp sınırlı bir süre için daha doğal bir ortama geçmenin yoludur. Kampçılığın detayları ile ilgilenenler için en önemli bilgileri topladık. Aşağıda, kamp yapmanın temellerini ve bunun nasıl yapılacağını ve gerekli ekipmanların bir listesini göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Kamp Yapmak İçin En İyi Yerler

İlginizi çekebilir: Dünya’da Kamp İçin En İyi Yerler

Kampçılık Nedir?

Kamp yapmak, doğada koruyucu bir barınakta bir gece ya da bir geceden fazla kalmayı içeren bir açık hava aktivitesidir. Kamp yapmak geniş bir terimdir. Ancak işin özünde kampçılık, kentsel yaşamın karmaşasından uzaklaşıp sınırlı bir süre için daha doğal bir ortama geçmenin yoludur. Eğlence amacıyla yapılan kamp 19. yüzyılın sonlarında başladı ve tüm dünyada en yaygın açık hava etkinliklerinden biri haline geldi.

Kampçılık

Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp yapmak eğlence için yapılan bir aktivitedir ve içinde rekabet barındırmaz. Sizi çevreleyen doğadan zevk almayı öğrenmeniz ve sadece keyfinize bakmanız ve gerekiyor.

Kampçılık Eğitimi: Temelleri Nelerdir?

*Beklenmedik hava koşulları için daima uygun giysiler getirin.

*Yağmura, kara veya aşırı güneş ışığına dayanıklı bir sığınağa sahip olmak iyidir.

*Kamp yapmak yorucu bir aktivite olabilir ve bitkin düşmek veya susuz kalmak istemezsiniz. Bu yüzden bol miktarda kalorili besinlerin ve suyun yanınızda olmasına gayret gösterin.

*Etkileyici görünmek için değil, koşullara uygun giysiler giyinin.

Kamp

Kampa Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Maddeler

*Düzenli kamp yapmanın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Kamp yapmak stresi, depresyon ve anksiyeteyi azaltır, kan basıncını düşürür, sindirimi iyileştirir son olarak taze ve temiz havayla bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Kampa tek başınıza da gidebilirsiniz ama aileniz arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla çok daha eğlenceli hale gelebilir.

Kamp Ekipmanları Listesi: Kamp Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Kamp yapmak kentsel yaşamın kolaylığından uzak olmak anlamına gelir. Bu nedenle kamp gezinize ne getireceğinizi iyice planlamak önemlidir. Kamp için gereken birçok temel ekipmanın yanı sıra kamp yaptığınız yerin konumuna, orada geçireceğiniz süreye ve özel hedefinize bağlı olarak getirebileceğiniz diğer çeşitli ekipmanlar bulunmaktadır.

Kamp Çantası

Geziniz sırasında kullandığınız en önemli ekipmanlardan biridir. Dayanıklı, su geçirmez ve hafif olması gerekir.

Uyku Tulumu

İyi bir uyku tulumu, geceleri doğada genellikle çok daha soğuk olduğundan sıcak ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Kamp Malzemeleri

El Feneri

El feneri, kamp gezinizde olmazsa olmaz bir öğedir. Kamp etkinliğindeki her üyede birer tane olması iyidir.

Islak Mendil

Kamp geziniz sırasında muhtemelen görünürde duş ve hatta akan su olmayacak. Bu nedenle hijyen amacıyla birkaç kutu ıslak mendil bulundurmanızda fayda var.

Kamp Çadırı

Doğada sığınmak için bir çadıra ihtiyacınız olacak. Çeşitli hava koşullarında dayanabilecek sağlam bir çadırınız olması gerekir.

Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyesi, kamp için temel rahatlama öğesidir. Bir kamp sandalyesinde yemek yemek, oturmak veya kamp ateşinin tadını çıkarmak yerde oturmaktan çok daha uygun ve konforludur.

Kamp Ocağı

Kamp ocağı, hava çok nemli olduğunda kamp ateşi yapmak için güvenilir ve daha hızlı yemek pişirmenin bir yoludur.

Çöp Poşeti

İyi bir kampçı olmak, güçlü bir doğa koruma duygusu gerektirir. Kamp alanını temiz bırakmak için yanınızda birkaç çöp poşeti getirmenizde fayda var.

İlk Yardım Çantası

Kamp gezinizde bulundurmanız gereken akıllıca bir şeydir. İlk yardım çantanıza ağrı kesici, antibiyotik krem, bandaj, gazlı bez ve sivrisinek spreyleri koyabilirsiniz. Ekipmanınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız bunun ek maliyetleri olabilir.

Kamp

Kampçılık İçin En İyi Zaman Ne Zamandır?

Kampçılık dört mevsim tadı çıkarılabilen bir etkinliktir ancak hava genellikle sıcak ve kuru olduğundan yaz mevsimi kamp yapmak için en popüler mevsimdir.

Selim Demir


Bunlar da ilginizi çekebilir

Çocuklar İçin Eğitici Kamp Aktiviteleri

İç Mekan Tohumculuğuna Başlama Esasları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı Yaşlanma için Akıllı Gıda Seçenekleri

nevsehir

Türkiye’de Kamp Yapmak İçin En İyi Yerler