içinde ,

Bir Kişinin Gizliden Gizliye Hayatından Memnun Olmadığının Dört İşareti

Bir insanın ne kadar memnun olduğunu anlamayı öğren ve bu senin ilişkilerini ve mutluluğunu geliştirsin. 

Bir Kişinin Gizliden Gizliye Hayatından Memnun Olmadığının Dört İşareti
Bir insanın ne kadar memnun olduğunu anlamayı öğren ve bu senin ilişkilerini ve mutluluğunu geliştirsin. 

Yeni bir raporda, insanların yalnızca %14’ü mutlu olduklarını söyledi. İşin aslı, son elli yılda olduğumuzdan çok daha mutsuzuz. Yine de büyük bir çoğunluğunuz bunun farkında olamazdınız. Çoğu insan ortalıkta somurtarak gezmiyor. Arkadaşlar duygusal cephe almak konusunda başarılı, biz de illüzyonu yeme konusunda başarılıyız. Sonra bu arkadaşın davranışları değiştiğinde de, kişisel algılıyoruz.

En başından beri işaretler olduğunu unutuyoruz. Durum, hiçbir zaman bizimle alakalı değildi. Mutsuzluğun ince sinyallerini anlayın ve empati yeteneğinizi geliştirin. Kendinizi de daha iyi anlayacaksınız. Bütün bunların ötesinde, sağlığınızla, mutluluğunuzla, ve daha uzun bir ömürle ilişkili olan daha iyi sosyal ilişkiler kuracaksınız.

Futbol Annelerinin Savunmasında

Üst düzeye hitap eden bir iç tasarım mağazasında üç yıl boyunca çalıştım, Grate & Barrel. Aslında işi seviyordum. Baskı çok yoktu ve rastgele insanlarla tanışıp, konuşabiliyordum. Yine de, payıma düşen zor müşterilerle uğraştım. Bir keresinde biraz yorgun görünen bir kadın geldi. Birkaç dakika öncesinde onunla ilgilenmiştim. Açık kutusunu masanın üzerinden bana doğru itti ve patladı: “Bayım, üzgünüm ama bunu yanlış paketlemişsiniz.”

Baktım ve yanlış olan hiçbir şey göremedim. Sorunun ne olduğunu sordum. “İçine yanlış hediye kağıdını koymuşsunuz. Ben mavi istedim,” dedi.

Baktım ve dedim ki: “Hanımefendi, bu sahip olduğumuz tek mavi.” Kutuyu tuttu ve havaya kaldırdı. “Hayır bu turkuaz! Dinlemiyorsunuz!” Agresifliği beni savunmasız yakaladı. Turkuazdan başkasına sahip olmadığımızı açıkladım. Başka bir şey söylemeden mağazadan sinirle çıkıp gitti.

Karen ‘meme’i ortaya çıkmadan önce o benim Karen’ımdı. Aslında böyle durumlarla başa çıkmak için eğitim almıştık. Üst düzey bir yönetici bize böyle çıkışların nadiren şahsen bizimle ilgili olduğunu öğretti. Genellikle, müşterinin hayatındaki daha büyük bir problemden kaynaklanıyorlardı. Bu kaba olmak için bir bahane değil ancak bize daha iyi bir bağlam sağlıyor.

Bu açıdan Karen ‘meme’i, yüksek gelirli futbol annesi, biraz şanssız. Biri nankör bir işe sahip ev kadınını öngörebilir. Nankör bir evliliğin içerisinde. Çocukları kontrolden çıkmış. Eşi yardımcı olmuyor. Yorgun. Hediye kağıdı gidecek bir yeri olmayan öfkesi için bir kanal. Bu patlama, ebeveyninin yatağını yapmadın diye sana kaşı nükleer bir patlama yaşamasından farksız. Acımasızlıkları daha çok size karşı olan daha derin kırgınlıklarıyla alakalı.

Davranışlarına Anlam Veremediğinde

Tanıdığım evli bir çift zor bir dönemden geçiyordu. Kadın bize eşi hakkında sızlanıyordu. Adam bütün gün uyuyordu. Eve geliyor ve çok uzun saatler boyunca yataktan çıkmıyordu. Uyanıyor, işe gidiyor, çok fazla çalışıyor ve eve geldiğinde kapanıyordu.

Anlaşılabilir bir şekilde, kadın eşinden ilgi görmediği ya da adam evde hiç yardım etmediği için oldukça mutsuzdu. Çift bu noktaya gelene kadar geçen zamanda sık sık kavga ediyordu. Biraz ileri saralım, boşandılar, ve bunda adamın davranışlarının etkisi büyüktü.

Sonrasında adama depresyon teşhisi koyuldu, ki bu birbirine ters düşen belirtilerinden dolayı kafa karıştırıcı bir hastalık. Uyumakta güçlük çekmenize neden olabilir. Aşırı uyumanıza da neden olabilir. Sabaha kadar dışarıda olabilirsiniz. Ben kişilerin enerji seviyelerinde ani ve devamlı bir değişim olduğunu fark ettim. Ya sürekli daha yorgunlar ya da ekstrem noktalar arasında gidip geliyorlar. Burası benim endişelenmeye başladığım kısım.

İletişim Bozuluyor

Partnerim akademide arkeolog olarak çalışıyor. Kalıntıları üç boyutlu olarak taradıkları bir laboratuvar yönetiyor. Birkaç özel taramayı yapması için birini işe aldı. Ödemesini de önden yaptı. Aylar süren drama sonrasında, hala adama ulaşamıyordu. Adam telefonunu açmıyordu. E-postalarını cevaplamıyordu. Arada sırada toplantıları iptal etmek için arıyordu ve bahaneleri her seferinde gülünçtü.

Bütün detayları anlatmayacağım, çok fazla aIkol aldığını ve kişisel sorunları olduğunu biliyorduk. Ancak durum ve uygunsuz davranışları hayatı için çok daha büyük problemler yaratıyordu. Bir şirketin parasını aldı ve vermesi gereken hizmeti reddetti. Kilit iş ilişkilerini ve itibarını mahvetti. Efektif bir şekilde kariyerini baltalıyor.

Birilerinin iletişimi bozulduğunda, aramalarını cevaplamayı reddettiklerinde ve sıradan görevlerini yerine getirmediklerinde, bu genellikle durumlarının iyi olmadığını gösterir. Depresif insanlar sıklıkla iletişimden kaçar ve kestirip atarlar. Harika arkadaşlıkların ve kariyerlerin tamamen patladığında şahit oldum, çünkü birisi herkesi görmezden gelmeye başlamıştı, patronları ve partnerleri dahil.

Mutsuzluğun Gizli ve Evrensel Bir İşareti

Yıllar önce, pek de mutlu olmadığım bir ilişkim vardı. O zamanlar, mutsuz olduğumu bile anlamamıştım. Şahsi-farkındalıktan ve durumu ifade etmek için gereken duygusal dilden yoksundum. Aynı zamanda, kabullenemeyiş içerisindeydim. Genellikle keyifli bir insanımdır ve konuşmuş olsaydık muhtemelen farkına bile varmazdınız.

Geç anladım, çok belliydi. Partnerimle vakit geçirmek yerine kendimi hobilerime gömüyordum. Beni ondan uzak tutacak aptalca şeyleri takıntı ediniyordum. Haklı olarak ona ilgi vermek yerine bu diğer şeylere dikkatimi vermeme gücendi. Bu sırada ben, birlikte geçirdiğimiz zamandan hoşlanmıyordum çünkü çok fazla didişiyorduk. İşin aslı, birbirimize uygun değildik. O harika bir insan ve hayatına devam etti, onun adına mutluyum.

Birçok mutsuz partnerin yaptığını yapıyordum. Bu, bir tür kaçınmaydı. Bunu erkek arkadaşlar kumar oynamaya, video oyunları oynamaya, arkadaşlarıyla takıldığında görebilirsiniz. Yeni bir şey birden bire bütün vakitlerini yemeye başlar. Daha karanlık bir tekerrüründe, kendini aldatmak olarak gösterir. İşin özünde, kişi sorunlarına bakmaktan kaçınmak için bir sürü şeyle uğraşıyordur. Kaçınmak, mutsuzluğun büyük bir göstergesi.

Empati, çok güçlü bir hayat becerisi. Mutsuzluğu görmek için gözünü keskinleştir ve bu sayede kendinde de fark etme şansın artacak. Diğerleri fark etmezken birinin acısını fark ederek onların hayatını değiştirebilirsiniz. Kimse problemi fark etmezken birisi beni rutinimden çıkardı. En ince hallerinde, bu işaretleri görmeye çalışın.

 Hafızanız İçin Küçük Bir Tekrar: Mutsuzluğun Dört İşareti

  1. Bütün gün uyumaya başlıyorlar ya da enerji seviyelerinde ani değişiklikler meydana geliyor.
  2. Ufak şeylerin üzerinden çıldırıyorlar. Bunu yaparken daha derin bir mutsuzluğu kanalize ediyorlar.
  3. İletişimleri boğuklaşmaya, kaybolmaya ya da değişmeye başlıyor. Konuşmaktan veya taahhütlerini yerine getirmekten kaçınıyorlar.
  4. Birden bire yeni hobiler edinmeye ve kendilerini gerçeklerden kaçmak için onlara boğmaya başlıyorlar. Kısacası gerçekten kaçıyorlar.

İpek AYDOĞDU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Çocukların Beyin Gelişimi Bu Davranışınızdan Etkilenebilir

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının