içinde ,

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Uyarıyor, Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Uyarıyor, Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

Hiçbir tavuğa bakıp da gagasına büyük bir öpücük kondurmak zorunda hissettiniz mi? Hayır? Gerçekten mi? Görünüşe göre, bazıları için bu dürtüye direnmek çok zor. HastaIık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan bir uyarıya göre, bunu yapmak tehlikeli çünkü Salmonella’nın yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden, lütfen o küçük tüylü kafalar ne kadar karşı konulmaz görünseler de temastan kaçının.

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının
HastaIık Kontrol ve Önleme Merkezi Uyarıyor, Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

Bu, HastaIık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin kümes hayvanlarına karşı ilk uyarısı değil. 2018’de kümes hayvanı dostlarımız için Cadılar Bayramı’nı iptal ettiler ve ilaca dirençli Salmonella yayma korkusuyla kuşları giydirmemelerini tavsiye ettiler. Daha sonra yine bu yılın mayıs ayında bildirilen 163 vaka ile bir uyarı daha yapıldı. Bu sayı 46 eyalette hastaneye yatış ve hayatını kaybeden dahil 474’e yükseldi.

Bununla birlikte, tıbbi bakım olmadan iyileşme yaygın olduğundan, bildirilenden çok daha fazla insanın hastalanması muhtemeldir. Etkilenenlerin 271’i ile yapılan görüşmelere göre, yüzde 77’si hastalanmadan önce köy tavuklarıyla temas halindeydi. HastaIık Kontrol ve Önleme Merkezi, “Tavuk ve ördek gibi arka bahçe kümes hayvanları, sağlıklı ve temiz görünseler bile Salmonella mikroplarını taşıyabilir” diye yazıyor. “Bu mikroplar, kümes hayvanlarının yaşadığı ve dolaştığı alanlardaki her şeye kolayca yayılabilir.”

“Arka bahçenizdeki kümes hayvanlarına veya çevrelerinde temas ettiği herhangi bir şeye dokunup ardından ağzınıza veya yemeğinize dokunarak Salmonella mikroplarını yutar ve hastalanabilirsiniz.”

CDC Uyarıyor, Lütfen Civcivlerinizi Öpmekten Kaçının

Salmonella bakterileriyle temas eden insanların çoğu ishal, ateş ve mide krampları yaşar. Sadece tavuk kucaklamak için ağır bir bedel. Özellikle çocuklar etkilenmektedir. Üç hastadan biri beş yaşın altındadır. Daha zayıf bağışıklık sistemleri ve kuşlara olan doğal yakınlıkları göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durum.

HastaIık Kontrol ve Önleme Merkezi, ebeveynlere “5 yaşından küçük çocukların civcivlere, ördek yavrularına veya diğer arka bahçedeki kümes hayvanlarına dokunmasına izin vermemelerini” ve bunu yaparlarsa gözetim altında olduklarından ve daha sonra ellerini iyice yıkadıklarından emin olmalarını öneriyor. Benzer şekilde, yetişkinlere “arka bahçedeki kümes hayvanlarına, yumurtalarına veya yaşadıkları ve dolaştıkları bölgedeki herhangi bir şeye dokunduktan hemen sonra ellerini sabun ve suyla yıkamaları” talimatını veriyor. Bunu başaramazsanız, el dezenfektanı yeterli olacaktır.

Salmonella’nın yutulmasını önlemek için yumurtalar temizlenmeli, saklanmalı ve doğru şekilde pişirilmelidir ve ne yazık ki civcivleri de “öpmemeli veya kucaklamamalısınız”. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir ama lütfen, bu kadar istekliyseniz, fiziksel sevgi gösterilerinden kaçının. Sonuç olarak kümes hayvanları insanlar için zararlı olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Feride İrem Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bir Kişinin Gizliden Gizliye Hayatından Memnun Olmadığının Dört İşareti

Bir Kişinin Gizliden Gizliye Hayatından Memnun Olmadığının Dört İşareti

Bir BağımIının Beyni