içinde ,

Basketbol Nedir? 

Nasıl Oynanır – Basketbol Saha Ölçüleri – Basketbol Potası

Basketbol
Basketbol Nedir?

Kısaca basketbol Nedir?: Basketbol dünyadaki en bilinen sporlardan bir tanesidir. Bir top ve pota ile oynanmaktadır. Oyuncular topu potadaki çemberden geçirerek sayı kazanmaktadırlar. Basketbol birkaç sebepten dolayı popülerliğe kavuştu:

Basketbolu oynaması zevkli: Çok hızlı ve etkileyici bir oynama ritmi var. Ayrıca çoğu oyuncu hem hücum hem de savunma yaparken yapmaları gerekenler de genel hatlarıyla belirlidir.  Oyunu oynamak için alıştırma yapmak (şut atma ve topu sektirme gibi) kolaydır ve tek kişi için öğrenmesi kolaydır. Teke tekten tutun da 5’e 5 karşılaşmalar için harikadır, böylelikle iyi bir oyun için fazla kalabalığa ihtiyacınız yoktur.

Basit ekipmanlar: Basketbolda sadece potaya ve topa ihtiyacınız var. Dünya çapında çoğu basketbol sahası potalara sahip ve sadece topunuzu alıp gitmeniz yeterlidir.

Basketbol Saha Ölçüleri

Basketbol Saha Ölçüleri
Basketbol Saha Ölçüleri

Basketbol Saha Ölçülerini indirmek için Tıklayın.

Basketbol saha alanlarının boyutları genellikle değişkenlik gösterir. Fakat ideal basketbol saha ölçüleri: 28 m x 15 m’ dir. Sahanın alanı ortada bir çizgi ile ayrılır ve bu çizginin de ortasında yuvarlak bir daire vardır.

Basketbol Potası

Basketbol sahasında, her iki taraftada birer pota vardır. Bu potalar kenardaki çizgiden 1,2 m içeridedir. Potada 1,8 m x 1,2 m ebatlarında bir levha vardır. Yerden 3,05 metre yükseklikte bir çember vardır. Bu çember 45 cm çapındadır.

İzlemesi eğlenceli: Dünyanın tanınmış en iyi atletleri basketbol oyuncularıdır. Oyun yüksek ritimde ve heyecanlı devam etmekle birlikte bir sürü de sayı kaydedilmektedir.

Tüm havaların sporu: Genellikle dışarıdaki parklarda veya garajların dışarısında oynansa da kış aylarında kapalı alanlarda da oynanmaktadır. Böylece her mevsim oynayabilirsiniz.

Basketbolu bu kadar üne kavuşturan Magic Johnson, Larry Bird, Wilt Chamberlain, ve Oscar Robinson gibi bir sürü ünlü oyuncu vardır. Belki de her ne kadar tartışılsa da gelmiş geçmiş en ünlü oyuncu Michael Jordan’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

enerji

Enerji Nedir?

e-spor nedir

E-spor Nedir?