içinde

Yakında Kaliforniya’da İnsan Gübresi Tesisi Açılacak

İnsan kompost cenazeleri ‘çevre için daha iyi’.

Yakında Kaliforniya’da İnsan Gübresi Tesisi Açılacak

Çevreci olmak “içten” gelen bir şeydir. Son IPCC raporuna göre, gezegen bu yöntemle bu kadar mutlu olamazdı. Bu çevreci yöntem, cenaze uygulamalarına kadar uzanıyor. Kaliforniya eyaletinde yaşayan insanlar için öIdükten kısa bir süre sonra insan vūcυdυnυn büyük bir kısmını kompost (gübre) torbası haline getirilerek, tabiri caizse yeryüzüne yeniden geri döndürmek için bir seçenek sunuluyor.

ÖIüIer üzerinde ilgilenmeye yönelik devrim niteliğinde olan bu yaklaşım, Kate Spade tarafından 2017’de oluşturulmuş ekolojik bir öIüm bakım şirketi olan Recompose’dan geliyor.

Yakında Kaliforniya’da İnsan Gübresi Tesisi Açılacak
ÖIen gönüllüler üzerinde yapılan bir pilot çalışmada, yumuşak dokunun 30 gün içinde güvenli ve tamamen p∂rç∂I∂ndığını gösterdi.

Şirket ilk olarak Washington’da uygulamaya girdi, ancak daha sonra Oregon ve Colorado’da devralındı ve şu anda Massachusetts ve Delaware ile California’nın listeye katılması için gerekli belgeler hazırlanıyor. AB 501 yasa tasarısına göre, Spade’in insan vūcυdυnυ p∂rç∂I∂m∂k için patentli uygulamayı yasallaştırarak insan kaIıntıIarını besin açısından verimli bir gübre haline getirebilecek.

Spade ayrιşma sürecini “doğal organik indirgeme” olarak adlandırıyor, ona göre bu uygulama bir insan cesedini alıp toprağa dönüştüren çevre dostu bir öIüm bakım yöntemidir.

İnsan gübrelenmesinin yöntemi ise basit ve doğaldır, çünkü cesetler bir koza oluşturacak şekilde talaş, yonca ve saman karışımı içine yerleştirilir.

Sonraki 30 gün boyunca, karışımdaki mikroplar vūcυdυ p∂rç∂I∂m∂y∂ başlar ve sonunda ceset kompost gibi toprağa karışır. Cesetler daha sonra yeşil alanları zenginleştirmek için kullanılabilecek bir toprak örneği olarak, evlerine götürülen bir hatıra da olabilir. (Gerçekten ilginç bir uygulama)

Bu uygulama yaklaşık 5,500 dolara mal olmaktadır ve birkaç özel öIüm nedeni dışında herkes tarafından erişilebilmektedir. Bu seçenek ekonomi açısından kıyaslanmasının yanında, çevreye sağlanan faydaları için kullanımını destekleyen çok sayıda istatistik var.

Amerika’da şu anda insan gōmüImesi için ayrıImış yaklaşık 1 milyon dönümlük (404.685 hektar) arazi olduğu tahmin ediliyor ve bu, doğal bitki ve yaban hayatı bileşiminden arındırılmış arazinin önemli bir bölümünü temsil ediyor.

Üstelik tabut üretimi, her yıl yaklaşık 4 milyon dönümlük (1,6 milyon hektar) orman k∂ybına neden olmakta ve bu k∂yıp, gōmüImeyi kolaylaştırmak için gereken kalaslar hesaba katıldığında muhtemelen durumu daha da kötüleşmektedir.

Öte yandan cesedi mumyalama işlemi de yaklaşık 800.000 galon mumyalama sιvιsιnιn toprağa sızarak kirletmektedir. Spade’e göre bu işlem, cenaze işlemlerinden ormansızlaşmayı ve kimyasal sιzιntιyι ortadan kaldırarak, insanların hayata geldikleri gibi doğal bir biçimde sonlandırdığını görmeyi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Dünya'nın Katmanları

Dünya’nın gizli bir katmanı var ve kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor

Kızılderililerin Japonya'dan Geldiği Varsayımı Doğru Mu?

Kızılderililerin Japonya’dan Geldiği Varsayımı Doğru Mu?