içinde

Kaliforniya’da İnsan Gübreleştirme Yasası Onaylandı

Kaliforniya’da İnsan Gübreleştirme Yasası Onaylandı
Öldükten Sonra Gübre Olma Yasası Kaliforniya’da Onaylandı!

Daha önce yayımladığımız makalede, İnsan gübresi tesisi açılacağını duyurmuştuk. Şimdi ise Kaliforniya insan gübresine izin veren bir yasa tasarısını imzaladı.

2027’den itibaren, Vali. Gavin Newsom insan gübresine izin veren bir yasa tasarısını imzaladıktan sonra Kaliforniyalı’lar için farklı bir gömme yöntemi sunulacak.

Yakında Kaliforniya’da İnsan Gübresi Tesisi Açılacak

Meclis Üyesi Cristina Garcia (D-Bell Gardens) tarafından tanıtılan AB 351, insan kalıntılarının 30 ila 45 günlük bir süre içinde doğal olarak ayrışarak toprağa dönüştürüldüğü yönteme izin verdi. Bu insan gübresi toprağı daha sonra ölen kişinin ailesine iade edilebilir veya koruma alanına bağışlanabilir.

Gübreleme işlemi, ölüyü talaş ve bitikiler gibi biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerle birlikte 2,4 metre uzunluğunda çelik bir kutuya yerleştirmeyi içerir. 30 ila 60 gün sonra vücut, akrabalara iade edilebilecek toprağa dönüşür.

Kaliforniya, Washington, Colorado, Vermont ve Oregon’dan sonra insan gübresini yasallaştıran beşinci eyalettir.

Kaliforniya’da İnsan Gübreleştirme Yasası Onaylandı
Öldükten Sonra Gübre Olma Yasası Kaliforniya’da Onaylandı!

Elbette bunu desteklemeyenler de var, fakat destekleyenler, geleneksel yaşam sonu seçeneklerine çevre dostu bir alternatif olduğunu söylüyor. Bu yeni alternatifin, insanların toprak olarak Dünya’ya geri döndürülmesi için daha ucuz ve çevre dostu bir yol olduğunu belirtti.

Garcia, “Bir tabutumuz olduğunda ve onu yere koyduğumuzda, toprağa sızan ve çoğu zaman suyumuza karışan çok sayıda kimyasal var ve yakma yaptığımızda çok fazla karbon emisyonu oluyor.” dedi

Washington’daki Return Home CEO’su Micah Truman, insan gübrelemesinin çevre dostu bir seçenek olduğunu söyledi.

Öldükten sonra gübre olma
İnsan kalıntılarını kompostlaştıran bir Seattle şirketi olan Return Home’un CEO’su Micah Truman, bu tür yaşam sonrası gübreye olan talebin arttığını söyledi. Fotoğraf: Ted S Warren/Associated Press

Truman, “Bir yakma işlemi tamamlamak için yaklaşık 30 galon yakıt kullanılır ve CO2 atmosfere yayılır. Ayrıca, insan kalıntılarının, vücudun 60 gün içinde toprağa dönüştürüldüğü bir kaba yerleştirildiğini ve ailenin onu istediği yere koyabileceği belirtildi. Truman, kurallar yakılan kalıntılarla aynıdır.” diye ekledi.

Bu işlem, cenaze işlemlerinden ormansızlaşmayı ve kimyasal sιzιntιyι ortadan kaldırarak, insanların hayata geldikleri gibi doğal bir biçimde sonlandırmayı amaçlamaktadır.

Son üç yıldır tasarıyı geçirmeye çalışan Garcia, yaptığı açıklamada kompostlama için çevreye sağlanan faydalarını vurguladı.

“Yaşadığımız orman yangınları, aşırı kuraklık bize iklim değişikliğinin gerçek ve zararlı olduğunu ve metan ve CO2 emisyonlarını azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini hatırlatıyor ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bilim İnsanları, Beyin İmplantı Kullanarak Fareleri Arkadaş Olmaları İçin Programlıyor

Bilim İnsanları, Beyin İmplantı Kullanarak Fareleri Arkadaş Olmaları İçin Programladı

Brad Pitt

Brad Pitt Kimdir? – Biyografi