içinde

Winston Churchill Biyografi

1874~1965

Winston Churchill - Kimdir?, Ne Yaptı?, Sözleri - Biyografi
Winston Churchill - Kimdir?, Ne Yaptı?, Sözleri - Biyografi

Winston Churchill 20.yüzyılın en iyi dünya liderlerinden biriydi. II. Dünya Savaşı’nda Almanlara karşı çıkması, ilham verici konuşmaları ve sözleri ile ünlüdür.

Winston Churchill Hakkında Kısaca

Adı: Winston Churchill
Doğum tarihi: 30 Kasım 1874, Blenheim Sarayı, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 24 Ocak 1965, Kensington
Mesleği: İngiltere Başbakanı
Görev süresi: 26 Ekim 1951 – 7 Nisan 1955
En iyi bilinen: II. Dünya Savaşı’nda Almanlara karşı çıkması
Boy: 1,67 metre
Dönemi: İzlenimcilik (sanat eseri dönemi)
Asıl adı: Sir Winston Leonard Spencer-Churchill
Eşi: Clementine Churchill (e. 1908–1965)
Çocukları: Randolph Churchill, Marigold Churchill, Mary Soames, Sarah Churchill, Diana Churchill


Winston Churchill Kimdir?

Winston Churchill Kimdir?
Winston Churchill Kimdir?

Winston Churchill 20.yüzyılın en iyi dünya liderlerinden biriydi. Savaşta son kalan ülke olduklarında bile, liderliği İngiltere’nin Hitler’e ve Almanlara karşı güçlü kalmasına yardım etti. Ayrıca ilham verici konuşmaları ve sözleri ile ünlüdür.

Çocukluğu ve Büyüme Çağı

Winston Churchill Gençliği
Churchill Gençliği

Winston 30 Kasım 1874’te Oxfordshire, İngiltere’de doğmuştu. Esasen, Blenheim Sarayı olarak adlandırılan sarayın bir odasında doğmuştu. Ebeveynleri zengin aristokratlardı. Babası Lord Randolph Churchill İngiliz hükümetinde birçok yüksek mevkide bulunan bir politikaçıydı.

Orduya Katılışı

Churchill Kraliyet Askeri Koleji’ne gitti ve mezuniyetinin ardından İngiliz Süvarsi’sine katıldı. Orduyla birlikteyken birçok yer gezdi ve gazete muhabiri olarak, savaşlar ve orduda bulunması hakkında hikayeler yazarak çalıştı.

İkinci Boer Savaşı sırasında Güney Afirka’dayken Winston Churchill esir alındı ve savaş tutsağı oldu. Hapisten kaçmayı başardı. Kurtarılmak için 300 mil yol kat etti. Bunun sonucunda, İngiltere’de bir süre kahraman oldu.

İktidara Yükseliş

Winston Churchill

1900’de Churchill Parlamento’ya seçildi. Önümüzdeki 30 yıl boyunca, hükümette, 1908’de bir kabine görevi de dahil olmak üzere, bir sürü farklı mevkisi oldu. Bu zaman zarfında kariyerinde bir sürü iniş çıkışlar oldu ama ayrıca yazılarının çoğu ile ün kazandı.

Başbakan

II. Dünya Savaşı’nın patlak verdiği aman, Churchill, Kraliyet Donanması’nın komutasında Amiralliğin ilk Lordu oldu. Aynı zamanda, o zamanki Başbakan Neville Chamberlain, Almanya ve Hitler’i yatıştırmak istiyordu. Churchill bunun işe yaramayacağını biliyordu ve hükümeti Hitler’le savaşmaya yardım etmeleri gerektiği, yoksa Hitler’in yakında tüm Avrupa’yı ele geçireceğine uyardı.

Almanya ilerlemeye devam ettikçe ülke Chamberlain’e olan güvenini yitirdi. Sonunda, Chamberlain istifa etti. Winston Churchill, 10 Mayıs 1940’ta Başbakan halefi olarak seçildi.

II. Dünya Savaşı

Winston Churchill 2. Dünya savaşı
Churchill 2. Dünya savaşı sırasında bir komutan ile selamlaşıyor.

Başbakan olduktan hemen sonra Almanya, Fransa’yı istila etti. İngiltere Avrupa’da Hitler’le savaşta yalnız kaldı. Winston Churchill ülkeyi kötü koşullara rağmen savaşa devam etmeye teşvik etti. Ayrıca, Sovyetler Birliği ve Amerika ile Müttefik Kuvvetleri arasında bir ittifakın kurulmasına yardım etti. Joseph Stalin’i ve Sovyetler Birliği’nin komünistlerinden hoşlanmasa da, Müttefiklerin Almanya ile savaşında onların yardımına ihtiyaç duyduklarını biliyordu.

Müttefiklerin yardımı ve Churchill’in liderliğiyle, İngilizler Hitler’i durdurmayı başardı. Uzun ve sert bir savaşın ardından Hitler ve Almanları yenmeyi başarabildiler.

Savaş Sonrası

Savaştan sonra Winston Churchill’in partisi seçimi kaybetti ve daha fazla başbakanlık yapmadı. Fakat hala hükümette büyük bir liderdi. 1951’de tekrardan başbakan olarak seçildi. Ülkeye uzun yıllar boyunca hizmet etti ve sonra emekliye ayrıldı. 24 Ocak 196’te vefat etti.

Churchill, Sovyetler Birliği ve Kızıl Ordu konusunda endişeliydi. Almanlar şimdi yenildiğinden, onların Hitler kadar tehlikeli olduğunu hissetti. Haklıydı da, II. Dünya Savaşı biter bitmez NATO’nun Batı ülkeleri (İngiltere, Fransa, ABD gibi) ile komünist Sovyetler Birliği arasında Soğuk Savaş başladı.

Winston Churchill Ünlü Sözleri

Winston Churchill Sözleri
Winston Churchill Ünlü Sözleri

Winston Churchill hareketlendirici konuşmaları ve sözleri ile ünlüydü. İşte ünlü sözlerinden birkaçı:

 • Hitler’in yatıştırılmasını eleştiren bir konuşmasında, “Size savaş ve onursuzluk arasında bir seçim yapma hakkı verilmişti. Siz onursuzluğu seçtiniz ve savaşacaksınız.” Dedi.
 • Ayrıca yatıştırılma hakkında; “Yatıştırıcı, en son onu yemesini umarak bir timsahı besleyen kişidir.” Dedi.
 • Başbakan olarak yaptığı ilk konuşmasında “Kan, emek, gözyaşı ve terden başka sunabileceğim bir şeyim yok.” Dedi.
 • Almanlarla mücadele konusunda yaptığı bir konuşmada, “Tarlalarda ve sokaklarda savaşacağız, tepelerde savaşacağız, asla teslim olmayacağız.” Dedi.
 • İngiltere Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvveti hakkında konuşurken, “İnsan çatışması alanında hiçbir zaman bu kadar çok kişi bu kadar az kişiye borçlu olmadı.” Dedi.

Winston Churchill Hakkında Eğlenceli Gerçekler

 • Birçok tarihi kitap yazdı.
 • 1953’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
 • Amerika Birleşik Devleti’nin fahri vatandaşı olarak adlandırıldı.
 • 1908’de Churchill Clementine Hozier ile evlendi. Dört kızı ve bir oğlu olmak üzere beş çocukları oldu.
 • Winston çocukken okulda pek iyi değildi. Kraliyet Askeri Koleji’ne girmekte de zorlandı. Yine de, bir kez girdiğinde, sınıfının zirvesine yakında bitirdi.
 • II. Dünya Savaşı sırasında sağlıklı değildi. 1941’de kalp krizi geçirdi ve 1943’te zatürreye yakalandı.

Beril Foya


Bunlar da ilginizi çekebilir

Alman Yazar ve Devlet Adamı, Johann Wolfgang von Goethe

William Shakespeare Biyografi

Marcus Aurelius (121–180) Biyografi

JRR Tolkien Kimdir?

Ernest Hemingway Biyografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

C Programlama Dili Öğrenmek Size Nasıl Fayda Sağlayacak?

C Programlama Dili Öğrenmek Size Nasıl Fayda Sağlayacak?

Ashwagandha (Bektaşi üzümü) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ashwagandha Nedir?