içinde

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş

İngilizler, İkinci Dünya Savaşı’nın ünlü su altı savaşında Almanları nasıl yendi?

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.
Tarihte Su Altında Yapılmış Tek S∂v∂ş. Fotoğraf: blogspot

Askeri teknolojilerdeki ilerleme, çeşitli ülkelerin sahip olduğu saIdırı denizaltılarının sayısında artışa yol açmıştır. En büyük denizaltı birliklerinden biri, aktif hizmette yaklaşık 71 denizaltı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne aittir.

Amerikalılar, deniz üstünlüğünü korumak için sürekli olarak yeni nesil denizaltıları araştırıyor ve geliştiriyorlar. Rusya ve Çin gibi diğer büyük güçler, denizaltı filolarının boyutunda ABD ile neredeyse rekabet ediyor.

Yine de modern s∂vaş tarihinde, bir denizaltı savaşı nadir görülen bir olay olmuştur.

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.
İlk Alman planı

Birinci Dünya Savaşı’nda U-27’nin elinde batan İngiliz E3 gibi iki denizaltıyı içeren birkaç deniz savaşı örneği olmuştur. Ancak bu, k∂ybeden denizaltının su seviyelerinin üzerinde bulunduğu birçok denizaltı sav∂şı örneğinden biriydi.

Geçen yüzyılda, tamamen su altında yapılan yalnızca bir denizaltı savaşı olmuştur; Alman U-864’ün 1945’te İngiliz denizaltısı Venturer tarafından batırılması.

Savaş Planı

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.
Sezar Operasyonu, Japonlara gelişmiş bir siIah teknolojisi sağlamayı amaçlıyordu. Fotoğraf: Youtube

İkinci Dünya Savaşı sona ererken, İngilizler, Japonlara gelişmiş siIah teknolojisi sağlamayı amaçlayan bir Alman planı olan Sezar Operasyonunu keşfetti. Almanlar, Mihver devletleri taktik bir avantaj elde edene kadar Japonların savaşı uzatmasına yardım etmeyi amaçladı.

Alman şirketleri tarafından sağlanan siIah prototipleri ve jet motorları gibi ileri teknolojiler, büyük bir sıvı cıva stoğuyla birlikte U-864 denizaltısına yüklendi.

Sezar Operasyonu, Alman donanmasından yüzbaşı Ralf-Reimar Wolfram’ın fikriydi. Wolfram, bir Amerikan Özgürlük Gemisi olan SS Robert Gray’in batmasını zaten başarmıştı ve şimdi Sezar Operasyonunu Müttefik davaya daha fazla zarar vermek için kavramsallaştırmıştı.

Sezar Operasyonu için Wolfram, Kuzey Denizi’ndeki İngiliz kuvvetlerinden kaçmak zorunda kaldı. Bu nedenle Wolfram, Alman kıyı tesisleri tarafından korunan alanlarda seyahat etmeyi tasarladı. Kâğıt üzerinde sağlam bir plandı, ancak ne yazık ki Wolfram için felaket kritik bir anda gerçekleşti.

Kodu Kırmak

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.
Kiel Kanalı. Fotoğraf: WW2DB2

U-864 kıyıdan geçerken Kiel Kanalı yakınında karaya oturdu ve yakındaki bir kuru havuzda onarım gerektirdi. Gecikme, İngiliz uçakları tarafından verimli bir şekilde teslim edilen deprem bombaları gibi Almanlara ağır hasar verdi ve Norveç’in Bergen kentindeki kuru havuzda tamir edilmekte olan denizaltıyı zayıflatmayı başardı.

Meydana gelen hasar nedeniyle denizaltının yolculuğu daha da yavaşladı. Gecikme, İngilizlere, Alman denizaltılarının iletişim için kullandığı Enigma kodunu çözerek kritik bilgileri ele geçirmesi için yeterli zaman sağladı.

U-864’ün kesin yolculuğunun ayrıntılarıyla donatılan İngilizler, küçük ama etkili bir İngiliz denizaltısı kullanarak bir karşı saIdırı hazırladı. HMS Venturer, Alman denizaltısının yolunu kesmek amacıyla Norveç’in Fedje kentine doğru hızlı bir yolculuk yaptı.

Bir David ve Goliath Durumu

HMS Venturer, daha küçük bir mürettebata ve siIaha sahip, ancak muhalif güçleri vurmak için etkili yetenekleri olan benzersiz bir denizaltıydı. Yeni denizaltı sınıfının ilklerinden biri olarak, sekiz torpido ile donatılmıştı ve aynı anda dört torpidodan oluşan güçlü bir karışım ateşIeyebiliyordu.

Bununla birlikte kâğıt üzerinde, U-864’ün 22 torpido envanteri olduğundan, oranlar hala Venturer’a karşı yığılıydı. Alman U botu, saf ateş gücü açısından bir avantaja sahipti, ancak İngiliz denizaltısı, önde gelen bir komutan olan Lt. James S. Launders tarafından ele geçiriliyordu.

Sezar Operasyonu’ndan önce Launders, yüzeye çıkmış bir Alman denizaltısının imha edildiği bir operasyona zaten girişmişti. Etkileyici bir sicile sahip olan Launders, Almanlara meydan okumak için doğru adamdı, ancak yine de muazzam bir teknolojik dezavantajla karşı karşıya kalacaktı.

Venturer, sınırIı yetenekleriyle, çok daha büyük bir denizaltıyı durdurmayı ve indirmeyi nasıl başarabilir?

Her Şeye Rağmen

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.

Launders’ın kullanabileceği bir düşman denizaltısını bulmak için iki mekanizma vardı. İlk olarak Venturer, aktif sonar teknolojisini kullanarak düşman denizaltılarını izleyebildi. Bununla birlikte, aktif sonarı kullanmak, Almanların Venturer’ın pozisyonunu takip etmesine izin vereceği için iki ucu keskin bir kılıç olacaktır.

İkinci seçenek, Venturer’ın donatıldığı hidrofonları kullanmaktı. (Hidrofon: Bir hidrofon, su altı sesini kaydetmek veya dinlemek için su altında kullanılmak üzere tasarlanmış bir mikrofondur. ) Hidrofonlarla ilgili sorun, düşmanın nispeten güvenli bir mesafede izlenmesini zorlaştıracak son derece sınırlı menzilleriydi. Ayrıca buna ek olarak Venturer, öncelikle gemilere su altı yerine yüzeyde saIdırmak için yapılmıştır.

Teknolojik zorluklar yeterli bir engel değilmiş gibi, Venturer U-864’ün varsayılan konumuna ulaştığında, Alman denizaltısı zaten İngiliz kuvvetlerinin menzilinin ötesinde daha rahat bir konuma doğru ilerlemişti.

Ancak Alman denizaltısının dizel motoru tekleme yapmaya başladığından ve Wolfram’ın ek onarımlar için Bergen’e geri dönmesine neden olduğu için bu durum İngilizlerin lehine oldu.

Sınırlı sayıda hidrofon kullanan Launders, Alman denizaltısını bulmayı başardı ve konumuna doğru itti. Yaklaştıktan sonra İngilizler, Alman denizaltısına her biri dört torpidodan oluşan iki salvodan ölümcül bir ateş saçtı.

Torpidolardan biri hariç hepsi ıskaladı. Neyse ki, doğrudan isabet eden tek torpido Alman denizaltısını düşürmeyi başardı.

Sonunda Zafer

Venturer’daki hidrofonlar, torpido etkisini derhal kaydetti ve bilgileri ekibine geri iletti. Alman denizaltısı ateşIi bir patIamayla düşerken, İngilizler bu taktik zaferi kutladılar. U-864’ün ∈nkazı, kayıp mürettebatıyla birlikte okyanusun dibine battı.

Sadece altmış yıl sonra Norveç Donanması Alman denizaltısının kalıntılarını kurtarmayı başardı. 2003 yılında, Norveç Donanması, düşen denizaltının hasarlı tüplerinden sızan cıva izlerini tespit etti.

Bölgenin ekolojik bütünlüğüne herhangi bir zarar gelmemesi için enkazı hızla buldular, kalıntıları kum ve kaya yığınlarının altına gömdüler. Sonunda, Alman operasyonu, küçük ama dikkate değer kişilerden oluşan küçük bir ekibin etkili çalışmasıyla engellendi.

Büşra Betül ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik’in İnanılmaz Batış Hikayesi

Uzaydaki Güneş Enerjisi Santralleri Enerji İhtiyacımıza Cevap Olabilir.