içinde ,

Jetpack’i geliştiren firmadan uçan motosiklet geliyor!

Dünyanın ilk uçan motosikleti. Jetpack Aviation’ın kurucusu David Mayman yeni bir uçan motosiklet geliştirdiklerini ve Speeder adını verdikleri aracın afet gibi acil durumlarda çok faydalı olabileceğini söyledi.

Uçan arabaların hava denemelerini tamamlamak için yarıştığı bir zamanda, uçan motosikletlerin gökyüzümüze yükselmesi sadece bir zaman meselesiydi. Jetpack Aviation geçtiğimiz aylarda ilk prototipinin uçuş testini tamamladı. Şirket şimdiden 50 ön sipariş aldı.

Şimdiye kadar yapılmış ilk jet motoru gücüyle çalışan uçan jet motorsikleti olacak.

Speeder aracı, tamamen stabilize dikey kalkış özelliğine sahip, çok hızlıdır, çok küçüktür ve tam otonom olarak çalıştırılabilir.

Dünya’nın İlk Uçan Jet Motosikleti Test Uçuşunu Tamamladı
Dünya’nın İlk Uçan Jet Motosikleti Test Uçuşunu Tamamladı

Star Wars, podracing’i ve uçan motosikletleri televizyonlara çıkardığından beri, herkesin bir uçan motosiklet sürme hayali olduğunu söylemek mümkün. Neyse ki artık bir uçan araç devrine girmekteyiz -yılın sonunda bir uçan araba yarışı bile planlanıyor sonuçta- ve uçan motosikletler de sıradaki araç.

Jetpack Aviation’ın “The Speeder”ı tüm bilim kurgu severlerine bir müjde niteliğinde. Uçan bir jet-skiye benzeyen ve jet motoru gücüyle çalışan bu motosiklet, ilk test uçuşunu tamamlayarak üretiminin bir sonraki aşamasına geçilmesine olanak verdi.

Uçuşu yapan araç söz konusu tamamlanmış aracımız olmasa da şirket, Speeder aracının temelini oluşturacak olan self-sabitleyicili VTOL jet platformunu da testlere sokmakta.

Dünya’nın İlk Uçan Jet Motosikleti Test Uçuşunu Tamamladı
Jetpackleri geliştiren firmadan uçan motosiklet geliyor

Testler ise aracın dört jetli motorlarla çalışan araçlar için çok zor marifetler olan havada durma, dönme, farklı yönlere doğru hareket etme ve darbelerden sonra kendini toparlayabilme özelliklerine sahip olduğunu gösterdi.

“Drone’lar bunu zaten yıllardır yapıyordu!” diye düşünüyor olabilirsiniz ve haklısınız da. Fakat jet motorları, aracın şu anda piyasada olan tüm araçlara göre daha yüksekten ve daha hızlı uçmasına olanak sağlayacak.

Jetpack Aviation’a göre, gelecekte eğlence, askeri ve kargo amaçlı da olmak üzere Speeder’ın daha başka birçok çeşidi olacak ve saatte 241 kilometre hızla 4,572 metreye kadar çıkabilecekler.

JetPack Aviation’ın kurucusu David Mayman ile röportaj:

Uçan motosikletten bahsedelim. Kime yöneliktir?

Mayman : Speeder bir hava aracıdır. Bir nebzeye kadar uçan motosiklet kavramından uzaklaşıyor, çünkü insanlar motosikletleri düşündüklerinde eğlenceyi düşünüyorlar. Birincil kullanım durumu, eğlenceden ziyade gerçekten acil müdahale ve afet yardımıdır.

Bir kasırga yaşadığınızı hayal edin. Yollar hasarlı, yola kamyon giremez. Bunlardan on tanesini bir helikopter uçurmaktan daha ucuza toplayabilirsiniz. Her türlü havada hemen hemen uçabilirler – yağmurlu olsa ve ufku göremeseniz bile.

Bence eğlence amaçlı kullanım 2. veya 3. Aşamada olacak.

Soru: Speeder ne kadar hızlı?

Mayman : İnanılmaz derecede hızlı. Bir Cessna özel uçağı 120 mil(193 km) hızla gidiyor. Bunun neredeyse dört katını yapıyoruz.

Soru: Ve üç farklı tür yakıt alabilir mi?

Mayman : Herhangi bir ağır yakıt alır. Gazyağı. Jet A yakıtı denilen şey. Dizel. Prometheus yakıtlarıyla bir anlaşmaya vardık. Havadaki CO2’den yakıt çıkarıyorlar. Benzin, dizel vb. üretebilirler. Aktif olduklarında net sıfır karbon ile uçuyor olacağız.

Soru: Ne kadara mal olacak?

Mayman : Henüz açıklamadık. Fikir, bir gün onu çok lüks bir süper arabaya dönüştürmek olacak.

Soru: Bunun için kaç ön siparişiniz var?

Soru: Birkaç saat içinde yaklaşık 50 ön sipariş aldık ve kapattık. Duygularım şöyle, söylenmesi gereken ilk şey, “Bırak uçtuğunu göreyim.”

Soru : Çalışan prototipleriniz var mı?

Soru: Aslında iki tane var. P1 ile başladık ve bunu bir buçuk yıl önce uçuş testiyle test ettik. Şu anda üçüncü bir tam ölçekli prototip olan P2 üzerinde çalışıyoruz. Bu, piyasaya sürmeyi planladığımız hava aracına daha çok benzeyecek olan araç.

Bir koltuk ve uçuş kontrolleri olacak. İlk başta pilot olmayacak. Çok isterdim ama FAA’nın oldukça katı bir süreci var. Ticari bir havacı olarak bunu ciddiye almam gerekiyor. Ya tamamen otonom olarak kendi kararlarını verecek ya da bir pilot tarafından uzaktan uçacak. Bu, VR gözlükleriyle veya sadece uçağı izlemekle olabilir.

Soru: Teslimat veya üretim ne zaman olacak?

Mayman : Sanırım gelecek yılın sonuna doğru sertifikasyona bakacağız. Sertifikasyon altı aydan bir yıla kadar sürebilir, ardından üretime geçilir.

Soru: Peki Jeff Bezos bir jetpack satın aldı mı?

Mayman: İyi kaynaklara sahip kişiler bize yaklaştı. Bir filonun fiyatının sorun olmayacağı bir yer.

Doğa Deren AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Farfarout

Farfarout, Güneş Sistemindeki En Uzak Nesne Olduğu Doğrulandı

Görünmez Güneş Paneli

Koreli Bilim İnsanları Telefona Entegre Edilebilen “Görünmez Güneş Paneli” Üretti