içinde ,

Minimalizm Üretkenliği Nasıl Arttırabilir ?

Üretken bir minimalist olun!

Minimalizm Üretkenliği Nasıl Arttırabilir ?
Az aslında çoktur.

Aslında minimalizm birkaç yıl öncesinde popüler bir terim olsa da günümüz de pek de öyle değil, mesela ben bile terminoloji olarak daha yerinde olacağı için “devingenlik” veya hatta “özcülük” kelimelerini kullanmayı tercih ediyorum. Minimalizm, kalbimde ayrı bir yere sahip. Her ne kadar kulağa garip gelse de, tümüyle inanıyorum ki minimalizm hayatımı bir şekilde değiştirdi ve önemli ölçüde iyileştirdi.

Hayatımızda yer alan finans, zihin ve hatta spiritüel konulardan konuşurken, minimalizm dediğimiz şey kartları yeniden dağıtıyor. Fakat bahsetmediğim bir şey var ki, o da minimalizmin üretkenliğinize ne derecede katkı sağladığı ile ilgili. Haydi o zaman, daha fazlasını yapmak için neden daha azına ihtiyaç duyduğumuzu görelim.

Bakım

Minimalizm Üretkenliği Nasıl Arttırabilir ?
Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır.

Kimse gerçek anlamda bir şeyin bakımından hoşlanmıyor. Bana sorulsa, hiçbir zaman arabamın yakıtını doldurmamayı veya yağını değiştirmemeyi seve seve tercih ederim, aynı şey diğer insanlar için de geçerli. Eğer evinizin her yerine yayılmış olan kitaplarınız veya dekorasyon ürünleriniz varsa, onların bir parmak kalınlığındaki tozlarını alma ihtimaliniz belki ayda birdir.

Bütün bunları yapmak sadece pis değil aynı zamanda yapmaktan hoşlanacağınız başka şeylerden size alıkoyarak belirli bir zaman gerektiriyor. Bunlar, çocuklar, kediniz veya sadece Netflix izlemek olabilir, ve bakım zaman isteyerek, sonuç olarak sizi bunlardan alıkoymuş oluyor ve eğer bütün bu bakım işleri günlük zamanınız içerisinde planladığınızdan daha fazla zaman aldığında ise işler düşündüğünüzden daha da kötüye gitmiş oluyor.

Sadece fiziksel alanınızı değil, bant genişliğinizi de minimize etmeye odaklanın. Genel olarak ne kadar az eşyanız olursa, bakım için harcanan zaman da o kadar az olacaktır.

Para

Minimalizm Üretkenliği Nasıl Arttırabilir ?
Hayatınızda sadelik istiyorsanız ve hayatınızı yeni ve minimal bir düzende devam ettirmeye kararlıysanız, ilk olarak yeni bir şeyler satın alırken ihtiyacınızı daha dar tanımlayın

Bir şeyler genel olarak paranın harcanmasını gerektirir. Komünist veya kapitalist olun, bu günümüzde dünyaca kabul edilen bir gerçek.

Her gün çizburger yemezsiniz veya 35 yaşınıza gelmeden emekli olmazsınız, değil mi?

Eminim olmayı tercih edersiniz. Bu ilginç bir durum, çünkü genel cevap bu şekilde ve insanların büyük çoğunluğu da paralarını bu şekilde kullanmıyor.

Süreklilikle, yeni çıkacak ürünleri almak için dört gözle bekliyoruz, bu bir akıllı saat veya iphone 23 olabilir. İnsanlar, umursamadıkları insanları etkilemeye ihtiyaç duymamalarına rağmen, bu tarz ürünlere para harcamaya bayılıyorlar. İnternette karşılaşabileceğiniz büyük zihinler bu şekilde ifade etmişlerdir. Ve daha da önemlisi, gerçek bu. Birçok insan gerçekten zengin olmaktan ziyade zengin görünmekle ilgileniyor, ve bu da basitçe çok saçma bir durum.

Öncelikle, hayatınızda gerçekten olmasını istediğiniz şeyleri düşünmekle başlayın, eğer istediğiniz şey gerçekten o çizburgerler ise onlara sahip olun, fakat değilse, hem zihinsel hem de finansal olarak odaklandığınız yönü değiştirin ve böylelikle minimalizmin yararlarını görmeye başlayacaksınız. Sizi mutlu etmesi için Amazon’a ihtiyacınız yok, sadece sizi her gün gülümseterek yataktan kaldıracak bazı minimal fikirlere odaklanmaya ihtiyacınız var. Kişisel olarak ben, seyahate, yaratmaya ve ilişkilerime odaklanıyorum. Siz ne ile ilgileniyorsunuz?

Uyarıcı

Eğer, büyük bir heves ile yapmak istediğiniz tek iş üzerinde mükemmel bir şekilde üretken olmak istiyorsanız, kendinizi sadece duvarlar, ışık ve o iş için gerekli malzemelerin olduğu bir odaya kapatıp görevinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşi bitirmeniz belki 1 saatten daha fazla sürmeyecektir.

Tebrikler, biraz önce iklim değişikliği, yerçekimi ve dünya açlığını çözdünüz. Olay şu ki, kendimizi bazı uyarıcı objeler ile çeviriyoruz ve bu objeler odağımızın sürekli bir fikirden başka bir tanesine geçmesine ve hiçbirinin de tamamen tamamlanamamasına sebep olmakta.

Keşke size bütün fiziksel objelerinizden kurtulabileceğinizi söyleyebilsem, fakat bu o kadar da kolay değil, özellikle de internette dolaşabilmek için bile internet tarayıcımızda 50 farklı sekme açtığımızı düşünecek olursak. Fakat her şeye karşın, çevremizi minimize etmek önemli.

Bu, duvarlarınızdaki posterleri veya fotoğrafları indirmek, bir gün okunacaklar rafındaki kitaplarınızı azaltmak, gerçek anlamda neredeyse yıllardır kullanılmayan egzersiz ekipmanlarınızdan kurtulmak olsa da. Bütün bunlar, dikkatinizi dağıtarak sizi üretken olmaktan alıkoyuyor. Beyniniz için daha az uyarıcı olan şey, yarına teslimi olan ödevi bitirmek olabilir.

Son Düşünceler

Şuna ikna olduğumu söyleyebilirim ki, hepimiz, sadece üretkenliğe takmış olan bir çeşit robot olmalıyız, fakat şu da bir gerçek ki, üretken olmanın ve gelişen topluma katkıda bulunmanın iliklerimize kadar işlendiği bir toplumda yaşıyoruz. Eğer hepimiz yüzeysel olan isteklerimize yenik düşersek, bahse varım hepimiz 24 saat içerisinde ölebilir veya birkaç hafta içerisinde hiçliğin pençesinde yitip gidebiliriz.

Daha iyi yarınlar için umudumuzu baki kılabilmek için hayatımızda üretkenliğe ihtiyaç var, yani Amazon’da ürün sonuçlarında çıkan sayfadaki bütün ürünleri veya her gün aynı çizburgeri almak yerine, belki biraz tasarruf edip, sadece bizim için değil etrafımızdaki bütün insanlar için de önemli olan şeyleri yapmak üzere zaman ayırabiliriz!

Ne düşünüyorsunuz? Minimalizm ve üretkenlik arasındaki ilintiyi görebildiniz mi?

Saadet Sevik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ananas gerçekten sperm tadını daha iyi yapıyor mu?

Ananas gerçekten sp∈rm tadını daha iyi yapıyor mu?

Sarışın Siyahilerin Etkileyici Tarihi

Sarışın Siyahilerin Etkileyici Tarihi