içinde ,

İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı

Şempanze Oliver, bir zamanlar insan maymun melezi olarak lanse edilmişti. Ancak öyle değildi
Şempanze Oliver, bir zamanlar insan maymun melezi olarak lanse edilmişti. Ancak öyle değildi

Kendinden emin bazı insanlara asla hayallerinin peşinden gitmemesi gerektiği söylenmeli buna örnek olarak Hitleri gösterebiliriz. Veya bu, bir gün bir insanla bir maymunu bir araya getirip bilim adında yeni bir insan formu yaratmak isteyen her hangi biride olabilir. Ne yazık ki hiç kimse gençliğin’de ”llya Ivanovich Ivanov’a” yerinde kalıp pes etmesini söylemedi.

Ivanov 1870 doğumlu bir Rus biyologdu. Yetişkinlikte kendi alanın’da etkileyici bir çok başarı elde etti. Bunlardan biri suni tohumlama oldu.

İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı
İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı. Resim kredisi: Internet Archive Book Image’s Photostream/flickr

Bakın, belki de birinin bunu yapması gerekiyordu. Ivanov at spermini çıkarmakta ve yerleştirmede gerçekten çok iyiydi. Sadece bir aygırın spermiyle 500 kısrak dölleyebileceği söylendi.

Bu hem bilim insanlarının, hem’de at’ın türleri üzerinde etkileyici bir iz bıraktı. Tıpkı oyunun zirvesindeyken olduğu gibi zihninizin’de sizi eğlendirmek için yeni zorluklar arayışına başlaması gibi İnanın bana bu kesinlikle kaçınılmazdır. Ivanov için bu şey, hayvanların spermlerini almak ve, ne olduğunu görmek için farklı türlere koymaktı.

Böylece bu aşama yavaş yavaş başlamış oldu. Bir zebra ile bir eşekten, kobay fare ile sıçan ve antilop ile inekten yapılan proje bu iğrençliklerin bir parçası olmuştu bile. Daha sonra, 1910’da bir zoolog (hayvanbilimci) topluluğuna, bir insan-maymun melezi yaratmanın mümkün olabileceğini düşündüğünü söyledi. Gerçi, artık bu ” insancıllaştırmak ” olarak anılsada. Tabiki de o zamanlar bu sadece varsayımsaldı, tıpkı bugün uzaylıların neye benzediğini tahmin eden biyologlar gibi ve ya gökbilimcilerin James Webb Uzay Teleskobu’nun gerçekten fırlatılacağı bir tarihi önermesi gibi diyebiliriz.

Bunu hayal eden ilk kişi Ivanov değildi ve o son da olmayacaktı.

Şempanze Oliver, bir zamanlar insan maymun melezi olarak lanse edilmişti. Ancak öyle değildi
Şempanze Oliver, bir zamanlar insan maymun melezi olarak lanse edilmişti. Ancak öyle değildi

Gerçekçi olarak düşünürsek böyle bir melezin o dönemde akla geldiği gibi var olması, pek zor ve inanması güç olsada Ivanov’un zamanından çok sonra insan-maymun melezleri iddiaları olmuştur. Bu hayvan, insan gibi dik yürüyen ve destekçileri tarafından melez olarak bilinen şempanze Oliver’dı. Ta ki bilim insanları bunun böyle olmadığını kanıtlayana kadar bilinen buydu.

Pasteur Enstitüsünde çalışırken 1917 devrimin’den sonra şansı yaver gitti. Ve tam’da burada, şempanzelerin yanında olmasını isteyeceğiniz son kişi olan bu adama, o zamanlar Fransız Ginesi olarak bilinen bir tesiste istediği tüm şempanzelere erişebileceği söylenmişti.

Sonuç olarak 1924’te hayallerinin melezleşme şeması üzerinde çalışma fırsatı verilmişti. Şaşırtıcı bir şekilde ”Bir maymuna insan spermi koymak istiyorum bunun için biraz para alabilir miyim” demeniz gerekse, ne kadar cesur olabilirsiniz? İnanın ben hayal bile edemiyorum.

Sovyet Bilimler Akademisi’nin ve Bolşevik hükümetinin kıdemli üyelerinin onayını almadan önce, çalışmalarını yürütmek için Sovyet Finans Komisyonu’ndan 10.000 dolar aldı. Sunumunda, bunun Darwin’in teorisini destekler niyetinde maymunlarla ne kadar yakından akraba olduğumuzu kanıtlayabilecek bir deney olduğunu ve dine karşı bir darbe olacağını vurguladı.

Şempanze Melezi Yaratmaya Çalışan Rus Bilim İnsanı İlya İvanoviç İvanov
Şempanze Melezi Yaratmaya Çalışan Rus Bilim İnsanı İlya İvanoviç İvanov

Bolşeviklerin genetik yoluyla neleri başarabileceğini göstermeye istekli olmaları da böylelikle mümkündür ki. Aynı zaman’da bu onların ” pozitif öjenizm ” (arzu edilen niteliklere sahip nesillerin teşvik edilmesi, yetiştirilmesi) fikrine uymaktadır. 1926’da O ve Serge Voronoff en iddialı olduğu şeyi yapmak için tesise geldi. Spermi bir hayvandan diğerine aktararak bir şempanzeye insan yumurtalığını nakletmiş oldu. Bunu iki kez daha denedi zira başarılı olamadı.

Bu noktada yenilgiyi kabul edebileceğini ummuş olabilirsiniz.

Ancak bunun yerine Ivanov alternatif olarak çok daha korkunç bir yaklaşım sergiledi: Şempanzelerden sperm alarak, Afrikalı kadınların rızası ve bilgisi olmadan onlara bu spermleri yerleştirme fikrini düşünmüştü. Plan şuydu, bir şempanzenin döllenmesini sadece tıbbi bir muayene olacağını söyleyerek, aylar sonra, son derece kıllı ve tırmanma konusunda her ne kadar şüphelide olsa, onlara beklediklerinden daha iyi şekilde tırmanan bir bebek doğuracaklarını söylemek belki göstermek olacaktı.

Neyse ki Fransız Vali bu fikre ”hayır” dedi ve yedekte 20 maymunla Abhazya’ya gitti. O hala istediği fikre ulaşamadı. Öyle ya da böyle bir şekil’de, onun içinde kendi isteği gerçekleşmesi adına kıllı bir insan elde etme amacı hala yok olmamıştı. Bu yüzden bir kısmı bilim için kendini teslim etmeye istekli olan Sovyet kadınlarını işe almaya başladı.

İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı
İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı

Şaşırtıcı ama (tekrar) – bu adımların nasıl atıldığını görmek belki de gerçekten ilginç ve şaşırtıcı olabilirdi. Fakat insanlık, maymun deneyleri için büyük bir öncü olan bu adamı açıkça kaybetmeyi göze alsa’da, o sonunda bu insanları kendine uymaya ikna edebildi Onun bu deneyi için 5 ve ya daha fazla kadın gönüllü oldu. Maalesef ki yumurtalıklar döllense bile hiç bir maymun spermi hayata tutunamadı ve uzun süre yaşamadı.

Sovyet bilimler Akademisi, Afrika’daki kadınların rızası olmadan dölleme planlarını duyduktan sonra, bu projeye verilen tüm desteğin, Afrikalıların Avrupalı araştırmacılara ve doktorlara olan güvenini sarsacağı ve Rus bilim adamlarının Afrika’da daha fazla keşif yapmasını sorunlu hale getireceği gerekçesiyle durdurdu. O ise çalışmalarına devam etmek için yeni bir yol bulmadan önce, hükümet tarafından ilgisiz bir bilim adamı tasfiyesi verildikten sonra sürgün edildi. Kısa bir süre sonra da tam olarak istediklerini gerçekleştiremeden Maymun-İnsan melezi olan projesini yapamadan öldü.

Çeviren: Selçuk Karadaş

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bilime göre, forma girmek için ne sıklıkla egzersiz yapmalısınız?

Bilime göre, forma girmek için ne sıklıkla egzersiz yapmalısınız?

Almanları Ürettiği Sahte Tifüs Aşısıyla Kandıran Bilim insanı

Almanları Kandıran Bilim insanı Ludwick Fleck