içinde ,

Almanları Kandıran Bilim insanı Ludwick Fleck

Ürettiği S∂hte Tifüs ∂şιsιyla Almanları Kandıran Bilim insanı

Almanları Ürettiği Sahte Tifüs Aşısıyla Kandıran Bilim insanı
Almanları Ürettiği Sahte Tifüs Aşısıyla Kandıran Bilim insanı. (Solda) Polonyalı Yahudi doktor Ludwik Fleck

Yıl 1943, Buchenwald toplama kampındaki bilim insanları ise tifüs için bir çare bulmaya çalışıyordu. Polonyalı Yahudi bir doktor olan Ludwik Fleck tifüs ∂şιsιnın bulunması için yapılan bu çalışmalara yardım etti ancak gerçek ∂şı hiçbir zaman cephedeki Alman skerIerine ulaşmadı. 1942 yılının sonunda birçok Alman skeri bitler aracılığı ile yayılan tifüs yüzünden doğu cephesinde hayatını kaybetti.

Hatta Naziler tifüsle başları o kadar beIadaydı ki tifüs onlar için düşman skerIerinden çok daha korkunç gözüküyordu. Tifüs Nazi skerIeri için oldukça yıkıcı bir hastalıktı. SS (Schutzstaffel) komutasındaki doktorlar ise çaresizce tifüsle mücadele etmenin yollarını arıyordu.

Almanların ihtiyacı olan tifüs ∂şιsιnı Auschwitz’deki toplama kampında Yahudi bir mhkûm olan Ludwil Fleck bulacaktı.

Ne var ki bu ∂şι asla gitmesi gereken yere ulaşamayacaktı. ‘’The Fantastic Laboratory of Dr. Weigl’’ adlı kitapta iki bilim insanının bir yandan tifüsle mücadele ederken bir yandan da nasıl korkusuzca Alman otoritelerini kandırıp 16 ay boyunca gerçek tifüs ∂şιsının ön saflara ulaşmasını engeIIediklerini anlatıyor.

Tifüs
Tifüs

Buchenwald Concentration Camp

Tifüs ortaya çıktığı ilk zamanlarda, Nazileri pek de rahatsız etmemişti hatta Naziler, tifüsü Warsaw, Krakow ve Lviv’deki gettolarda yaşayan Yahudilerin arasında olabildiğince yaymaya bile çalıştılar Ancak hastalık Ruslarla svşn Alman skerIeri arasında da yüksek teşe, ağrılara ve öIümIere yol açmaya başlayınca durum değişti.

Bunun üstüne Berlin Hijyen Enstitüsü’nün başı olan Joachim Mrugowsky’nin geliştirdiği tifüs ∂şιsιnın İngilizlerin bØmbrdιmnIarιndan dolayı gecikmesi de eklenince durum daha da kötüleşti. Bu bØmbrdιmnIarda Mrugowsky’nin laboratuvarının yıkılmasının üzerine ∂şι çalışmalarına çok daha korunaklı olan Buchenwald toplama kampında devam edilmesine karar verdiler. ∂şι üretimi için plan çok basitti. Kamptaki Yahudiler, ön saflardaki Alman skerIerini kurtarmak için ∂şι üretiminde çalışacaktı.

Peki, ama ∂şιyı nasıl üreteceklerdi?

Tarihteki ilk tifüs ∂şιsιnı üretmesiyle ünlenen Rudolf Weigl ∂şι üretimine başlamak için Liviv’de yaşayan binlerce Polonyalıyı işe almaya başladı. Amaçları insanlardan beslenmiş bitlerdeki tifüs mikrobuyla çalışmaktı. Weigl’ın bu ∂şι üretim yönteminin olumlu sonuç verdiği hâlihazırda kanıtlanmıştı. Ancak Buchenwald’de bir pire çiftliği kurmak imkânsızdı. Bu çiftliğin kurulması demek Buchenwald’de milyonlarca bitin girmesi demekti. SS subayları bu düşünce karşısında dehşete kapıldılar. Başka bir yöntem ise tavuk yumurtalarından üretilmiş ∂şιlar kullanmaktı. Ancak bu da imkânsızdı. Mhkûmlar bir yana Buchenwald’deki Alman vatandaşlarına bile tavuk ve o tavuğun yumurtalarını emanet etmek pek güvenilir bir fikir değildi.

Tifüs Aşısı
Tifüs ∂şιsι

Tavşanların akciğerinden çıkarılan patojenler kullanılacaktı

Başka bir seçenek kalmayınca Murgowsky 11 Aralık 1942’de Fransa’daki Pastör Enstitüsünde bir bilim insanı olan Paul Giroud’un geliştirdiği yöntemin kullanılmasına karar verdi. Bu sefer de patojenin üretilmesi için zayıf bağışıklığa sahip tavşanların akciğerinden çıkarılan patojenlerin kullanılacaktı. Genç ve hırslı ancak deneyimsiz bir Nazi subayı olan Dr. Erwin Ding Schuler ve Murgowsky üretimin yönetilmesi için seçti. Murgowsky kapalı bir entelektüel olan Eugen Kogon’un yardımı ile ∂şι üretimi için ihtiyacı olan takımı kurmaya başladı. Bu takıma daha sonraları Dr. Weigl’in eski bir asistanı olduğu için Liviv’in Nazi işgali sırasında korunan Yahudi Biyolog Ludwik Fleck de katılacaktı.

Àşιnιn üretilmesi düşünülenden çok daha zor olmuştu. Çünkü tavşanlardan gerekli patojenin alınabilmesi için daha fazla test yapılması gerekiyordu. Āşιnιn ilk örnekleri 1943 Noel’inden önce tamamlanmıştı. Ding-Schuler şιnιn ilk testleri için mhkûmlar arasından denek seçmeye başladı. Bu deneyler sırasında da Kogon’a ‘’ Eğer şι işe yaramazsa kendimi öIdūreceğim’’ demiştir. Āşιnιn sonuçları başarılı değildi. Ancak Ding-Schuler kendini öIdūrmek yerine test sonuçlarını değiştirdi.

Ludwik Fleck’in Katkıları

Ludwick Fleck
Ludwick Fleck

Tam bu sıralarda SS birliği sıcakkanlı hayalperest bilim insanı Ludwwik Fleck’i Auschwitz’den Buchenwald’e getirdi. Fleck Dr.Wiegl’in titiz eğitimden kazandığı tecrübeyle birlikte çalıştığı insanlara göre çok daha donanımlıydı. Ancak Fleck kampa getirildiği zaman ne Ding –Schuler ne Kogon ne de herhangi birisi şι üretimi konusunda fikir sahibi olan tek kişinin Fleck olduğunu anlamadı. Fleck kampa geldiği anda şι üretimde çalışan diğer mhkûmların neleri yanlış yaptığını hemen anladı. Şu anda kesin olarak bilinemeyen bazı sebepler yüzünden şι üretiminde kullanılan metotlarla tam anlamıyla etkili bir şι üretilemiyordu. Tifo patojeni diye tavşanın akciğerlerinden alınan su pcıkIarının aslında tavşanın akyuvarları olduğu anlaşıldı.

Fleck bu hatayı fark edip de diğer iş arkadaşlarına bundan bahsettiğinde diğer mhkumlar bu bulguyu Ding-Schulere söylememesi için onu ikna etti. Kısa bir süre sonra Fleck’in de yardımıyla ekip tifo için gerçek bir şι üretmeyi başardı. Bunun üzerine ekip iki farklı şι üretmeye başladı.

Almanları Ürettiği Sahte Tifüs Aşısıyla Kandıran Bilim insanı
Almanları Ürettiği S∂hte Tifüs ∂şιsιyla Kandıran Bilim insanı. (Solda) Polonyalı Yahudi doktor Ludwik Fleck

Bunlardan birisi tifoya karşı herhangi bir koruma sunmayan ve ön saflarda skerIere uygulanan şι, ikincisi ise çok daha az miktarlarda üretilen son derece etkili olup toplama kampındaki bazı özel vakalar ve durumu ağırlaşmış kişilerde kullanılan şι.

Ding-Schuler’in bu düzenlemelerden haberi yoktu çünkü anlaşma gereği şι üretiminin sırları saklı kalacaktı. Bu yüzden Ding-Schuler yalnızca uzmanların raporları ile şιIarιn etkilerini inceliyordu. Bütün bunlara rağmen Berline tek seferde 30-40 litre arasında şι gönderebildiği için mutluydu.

Alman skerIeri hasta olmaya başladıkça komutanlar şι üretimini sorgulamaya başladı. Mhkûmlar ise böyle durumlarda Ding-Schuler’e üretilen gerçek şιyι test için yollamaya başladılar. Test için verilen gerçek şιlar Berlin’e ve Pastör Enstitüsüne gönderilerek şιda herhangi bir problem olmadığı onaylandı. Zaten şι olan skerIerin de hastalanması veya şιnιn %100 etki göstermemesi alışılmadık bir durum değildi. Bu tiyatro oyunu 1945 yılında Amerikalılar Buchenwald kampını kurtarana kadar devam etti. Bu yıllar içerisinde bir kişi bile yakalanmadı.

Altan Bora Menekşe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Şempanze Oliver, bir zamanlar insan maymun melezi olarak lanse edilmişti. Ancak öyle değildi

İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı

Hafıza Kartı

Teknolojinin Ne Kadar Geliştiğini Hatırlatacak 9 Harika Görüntü