içinde ,

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor. Avi Loeb, uzaylı teknolojisi hakkındaki görüşlerinin ciddiye alınmasını istiyor.

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor
Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor

Harvard astrofizikçisi Avi Loeb, güneş sistemindeki uzaylı teknolojisi için iyi kanıtlar bulduğunu, uzaylı çöpü olarak adlandırılabilecek bir şey bulduğunu ve bazı diğer bilim insanlarının “grup düşüncesi” nedeniyle fikirlerini ciddiye almadığını söylüyor. Ocak ayında yayınlanacak olan yeni kitabı “Dünya Dışı: Dünya’nın Ötesinde Akıllı Yaşamın İlk İşareti (Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth)” (Houghton Mifflin Harcourt). 26 Aralık’ta Loeb, 2017’de güneş sistemimizden geçen puro veya disk şeklindeki bir nesne olan Oumuamua olarak adlandırılan garip bir yıldızlararası ziyaretçide radikal bir konuma yolculuğunu anlatıyor.

Oumuamua Uzay Gemisi

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor
Bu görüntünün merkezindeki nokta, 2017’de Güneş sisteminde hareket eden, alışılmadık özelliklere sahip bir nesne olan ‘Oumuamua’dır. 2017, Kanarya Adaları’ndaki William Herschel Teleskobu ile.

Oumuamua, 2017’de güneşin etrafında parladığında, bilim insanları çok hızlı ilerlediği için ona pek iyi bakamadılar. Ancak bu dezavantajlara rağmen, gözlemciler birkaç anormallik kaydetti. Loeb, 2018’de verilerin doğada var olma ihtimalinin düşük olduğu bir nesneyi gösterdiğini iddia eden bir makale yayınladı: Güneş’e göre yıldızlararası uzayda saniyede 26 kilometre hareket eden geniş, süper ince bir disk. Loeb’e göre Güneş sistemi muhtemelen uzaylı hafif bir yelken tarafından ziyaret ediliyordu. Muhtemelen zeki bir uzaylı uygarlığı tarafından teknolojik bir çöp gibi atılmış yelken. O zamandan bu yana, daha geniş bilim topluluğu nesnenin muhtemelen doğal olduğu görüşüne yerleşmiş olsa bile, bu fikri tutarlı bir şekilde savundu.

Loeb, daha sıradan, doğal açıklamalara eğilen bilim topluluğunun büyük bir kısmına yanıt verirken, ‘Oumuamua’nın uzaylı yorumunu savunuyor. Loeb’in ‘Oumuamua’nın yabancı kökenli olması durumunda en önemli olduğunu söylediği; en büyük anomalileri şekli, parlaklığı ve hareket etme şeklidir.

Çalışmak için net bir ‘Oumuamua görüntüsü olmadan, gökbilimciler ışığından şeklini ve boyutunu anlamaya çalıştı. Hem yoğunluğu hem de her yedi veya sekiz saatte bir dönerken hızla parlama ve sönme şekli ile tarif edildi. Güneş ışığının en parlak ve en sönük yansımaları arasındaki en önemli fark; ilk gözlemciler, Güneş sisteminin genişliğinden çok daha uzun ve şaşırtıcı derecede parlak olduğunu gözlemledi. Bu da Güneş sisteminde şimdiye kadar görülen hiçbir asteroid veya kuyruklu yıldızla eşleşmediği sonucuna varmalarına neden oldu.

Bu, iki olasılığa yol açtı

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor
Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor. Fotoğraf: Oumuamua

Alışılmadık derecede parlak, puro şeklindeki dar bir nesne veya biraz daha küçük, olağanüstü parlak bir disk. Daha sonraki araştırmalar, hem Loeb’e hem de probleme bakan diğer araştırmacılara göre, doğası gereği açıklanması daha kolay olan bir puro şekline doğru eğilse de, görünümü bir disk şeklinde olması daha muhtemel olduğunu gösterdi.

Loeb’in en önemli gördüğü şey, ‘Oumuamua’nın Güneş’ten uzaklaştıkça hızlanıyormuş gibi göründüğü idi. Bunu yerçekimi nedeniyle hareket eden bir uzay kayası yapamaz, ancak bir kuyruklu yıldız yapabilir. Güneş bir kuyruklu yıldızın yan tarafını ısıtırken, yüzeyinden gaz fışkırır. Bu “gaz çıkışı” bir kuyruklu yıldızı tıpkı roket motorunun altından kaçan yakıt gibi, uzayda daha yüksek hızlara ve yeni yönlere itebilir.

Ancak ‘Oumuamua’ üzerinde denenen çok hassas teleskoplar, normal bir kuyruklu yıldızın ardından beklenebilecek nesneden uzaklaşan bir gaz izi görmedi. Bu, muhtemel disk şekli ile birleştiğinde, Loeb’e göre, nesnenin Güneş tarafından itilen hafif yelken olduğunu gösteriyor.

Cihazın kasıtlı olarak güneş sistemine gönderilmemiş olabileceğini yazdı. Bunun yerine, uzayda gereksiz yere sürüklenen çok sayıda makine üreten bir medeniyetin çöpü olabilir, bu, Dünya’daki teknolojik çöp veya elektronik atıklara eşdeğer bir şey.

“Bir şamandıra. İletişim için bir bölme ızgarası. Dünya dışı bir medeniyetin geçebileceği işaret direkleri. Sondalar için üsleri fırlatın. Diğer akıllı canlı organizmaların feshedilmiş teknolojisi veya atılmış teknolojik çöpler.” diye yazdı. “Bunların hepsi, ‘Oumuamua gizemi için makul açıklamalar, makul çünkü burada, Dünya’da, insanlık bunları çok daha sınırlı bir ölçekte de olsa zaten yapıyor ve bizler yıldızlararası uzayı keşfedersek bunları kopyalamayı kesinlikle düşünürüz.”

Oumuamua derin bir gizem

Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor
Harvard Astrofizikçisi Dünya Dışı Bir Aracın Bizi Ziyaret Ettiğini Söylüyor

O zamandan bu yana, bazı bilim insanları ‘Oumuamua’nın anomalileri için alternatif açıklamalar sundular. Belki de tüylü, ultra hafif bir malzemeden yapılmış ve güneş ışığı tarafından hafif bir yelken gibi itilebilecek kadar hafiftir. Belki de bu, neredeyse saf hidrojenden oluşan bir kuyruklu yıldızdır, teleskoplar tarafından görülemeyecek molekülleri açığa çıkarıyordur. Loeb, bu açıklamaları sert bir şekilde eleştirdi. Ama şimdi, en azından ‘Oumuamua’yı derin bir gizem olarak gördüklerini takdir ettiğini söylüyor.

Kitaptaki en sağlam eleştirisini, Uluslararası Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün (ISSI) ‘Oumuamua ekibi tarafından 2019’da Nature dergisinde yayınlanan bir makalede somutlaşan “grup düşüncesi” ile uğraşan bir “bilimsel kuruluş” için saklı tutuyor. ISSI aylarca süren dikkatli çalışmalardan sonra grup, nesnenin özelliklerini doğal süreçlerle açıklamanın mümkün olduğu sonucuna vardı.

(İnce toz bulutları, gökyüzündeki lekeleri, daha büyük kümelerin gevşek koleksiyonlarının olmayacağı şekilde teleskoplar tarafından görülebilir hale getirir. 2P/Encke olarak bilinen bir kuyruklu yıldız, bilinmeyen nedenlerden ötürü bazen benzer şekilde tespit edilmesi zor bir toz yayar.)

Ayrıca ‘Oumuamua’nın parlaklığının Loeb’in önerdiği kadar anormal olmadığını ve aslında güneş sistemindeki diğer küçük cisimlere çok yakın olduğunu söylediler. Başka bir deyişle: garip bir kuyruklu yıldız ama o kadar da tuhaf değil. Ki bir uzaylı kökenini varsaymak mantıklı olur.

Para mikrobiyal yaşam belirtileri için harcanıyor

Loeb, verdiği demeçte, ‘Oumuamua’daki duruşuyla alay edildiğini söyledi ve 4 Ocak’ta Boston Globe’da yayınlanan kitabıyla ilgili bir makaleye işaret ederek, bunlardan biri Loeb’in fikirlerinin astrofizikçileri deli gibi gösterme riskini göze aldığını öne süren iki eleştirmenden alıntı yaptı. (Makale Loeb’i “zeki” olarak nitelendiren bir fizikçiden alıntı yapıyordu.)  Daha yüksek boyutları veya sicim teorisini incelediği için hiç kimsenin benzer şekilde alay edilmediğini söyledi, her iki “ezoterik” fikir gerçek dünyada hiç görülmedi.

Loeb, genç araştırmacılar, kariyerlerine zarar vermeyecek alanlar üzerine gelişmiş uzaylı uygarlıklarını incelemekten uzak durmaları uyarılırken, “Bunun yerine ödül veya onur alıyorlar.” dedi. Uzayda yaşamın incelenmesi olan astrobiyoloji artık bir alan olarak ciddiye alınıyor, dedi. Ancak para, yaşamın kesin kanıtı olarak ortaya çıkması muhtemel olmayan mikrobiyal yaşam belirtilerinin avlanması için harcanıyor. Loeb, oksijen bulunsa bile, bunun yabancı dünyalarda yaşamın var olduğunu kanıtlamayacağını, çünkü doğal süreçlerin de oksijen ürettiğini söyledi. Bu arada, ayırt edici özellikleri (atmosferlerindeki endüstriyel kirlilik gibi) daha kesin olsa da, gelişmiş medeniyetler arayışına çok az para gittiğini söyledi.

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Eski İsrail Uzay Güvenliği Şefi Uzaylıların Var Olduğunu, Fakat İnsanlığın Hazır Olmadığını Söyledi.

Harvard Tıp Fakültesi’ne Giren İlk Kadın – Fe del Mundo ‘nun İlginç Hikayesi

Kendi Güneş Sistemimiz Diğerlerine Kıyasla Çok Nadir Olduğu Keşfedildi.

En İyi 25 Fantastik Film Listesi!

Herkesin Okuması Gereken En İyi 20 Bilim Kurgu Kitabı

Toksik İnsanların İnkâr Edilemez 7 Özelliği

Toksik İnsanların İnkâr Edilemez 7 Özelliği

Dünya Son Zamanlarda Daha Hızlı Dönüyor

Dünya Son Zamanlarda Daha Hızlı Dönüyor