içinde ,

Dünyanın En Büyük İnsan Yapımı Adası Dubai’deki Palm Jumeirah Adası Kullanıma Hazır.

Palm Jumeirah - Dubai
Palm Jumeirah - Dubai

Palm Jumeirah, Dubai’nin yirmi yıldır devam eden en kalıcı çalışması olmuştur. Şimdi geliştirici Nakheel adaya son rötuşları ekliyor. Dünyanın en büyük insan yapımı adasına yapılan birkaç büyük ekleme, tamamlanması imkansız gibi görünen bir şantiyeden neredeyse bitmiş bir topluluğa geçerken tamamlanmaya yaklaşıyor.

Önümüzdeki yıl yüzlerce mağaza ve restoran açılması bekleniyor. En son eklemeler arasında bir alışveriş merkezi ve başlangıçta 48 katlı bir Trump Kulesi için ayrılan alanın yakınında bulunan adanın merkezi parçasını oluşturacak bir kule var. Başlangıçta Trump Tower adını taşıyan bir Monoray İstasyonu 10 yıl önce tamamlanırken, kulenin kendisi tamamlanamadı.

2008-09 mali krizinin ardından emlak fiyatları düştükçe terk edilen şehir genelinde düzinelerce başka gelişmeyi tetikledi. Şimdi Palm, ABD Başkanı olan mülk Kralı’nın adını taşıyan eski binanın inşa edileceği yere yakın yeni bir karma kullanımlı kule ve alışveriş merkezi projesi ile eski hayalet projelerini geride bırakıyor.

Palm Jumeirah - Dubai
Palm Jumeirah – Dubai

Knight Frank’in Dubai merkezli araştırma Müdürü Taimur Khan, “Palm Jumeirah kendisini sadece Dubai’nin değil, dünyanın en prestijli adreslerinden biri olarak kurdu” dedi. Palmiye ağacındaki yeni projeler, Dubai’deki emlak fiyatlarındaki düşüşe rağmen devam eden yeni gelişmelerin bolluğunun ortasında teslim ediliyor.

Paradoks kısmen, hükümetin konut kredisi-değer oranlarını kısıtlayarak yaygın spekülasyonları frenleme girişimleriyle ilgili; bu da alıcıların ev satın almak için çok daha büyük mevduatlara ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

Bu hareketlilik;

İkincil emlak piyasasını soğutmak için istenen etkiye sahipken, geliştiriciler, yatırımcıların inşaat kilometre taşlarına karşılık gelen taksitleri ödediği alıcılara aşamalı ödeme planları sunarak birincil pazardaki finansman boşluğunu hızla doldurdu ve bu da yeni bir gelişme dalgasını körükledi. Engel & Volkers’ın kıdemli Dubai emlak yorumcusu ve satış ve kiralama Müdürü Mario Volpi, ”bugüne kadar işlemlerin %60’ı birincil veya plan dışı” dedi.

“Geliştiricilerin cömert ödeme planları hem alıcılara hem de yatırımcılara cazibe katıyor”. Dubai’nin Emlak piyasasını başlatan Ada, Dubai emlak rüyasının başladığı yerdi. Yatırımcılar arasında emirliğin destansı bir ölçekte projeler sunabileceği inancını aşıladı.

Palm360

Çoğu ziyaretçinin modern Dubai ile ilişkilendireceği şeylerin çok azı, adada çalışmaya başlamadan önce bile vardı. Ancak Dubai Yat Limanı, Jumeirah Beach Residences veya Emirates alışveriş merkezi yoktu. 2001 yılında, Ada’nın yapımı için her sabah Hollandalı tarakçılar Basra Körfezi’nin sularına yelken açtılar.

Geniş gövdelerini deniz tabanından emilen binlerce ton kumla doldurdular. Daha sonra Dubai’nin Jumeirah sahil şeridine geri döndüler ve “gökkuşağı” adı verilen bir süreçte gemiden kıyıya bir gökkuşağı şeklinde itilen kumun ayırt edici arkını tanımladılar.

Bu durum o zamanın Dubai turistleri tarafından çok fazla fotoğraflanmıştı. Beş yıl boyunca her gün, gemiler, beş kilometre uzunluğunda ve iki kat daha uzun bir hilal ile palmiye ağacı şeklinde bir ada yaratma görevini tamamlamak için ileri geri yelken açtı.

Her akşam, kum gökkuşakları Jumeirah ufkuna karşı siluetlendi.

Böylece bir palmiye ağacının şekli denizden yavaşça ortaya çıktı. Palm, emirlik’in şu anda ilan edilen daha iddialı projelerinin bazıları hakkında şüpheleri tamamen susturmasa da, Dubai’nin büyük anlaşmaların hızlı bir şekilde yapılabileceği bir yer olarak itibarını güçlendirdi.

En önemlisi, Güney Afrika’nın Sol Kerzner’i gibi büyük yatırımcıları, büyük bir akvaryuma sahip lüks bir tatil beldesi olan Atlantis gibi projeler inşa etmeye ikna etti.

Jeoteknik mühendisliğinin büyük ölçüde bir başarısı olan ada, Dubai’yi 70 kilometreden fazla sahil geliştirme fırsatını ve kendi ayrı topluluğunu etkili bir şekilde ekleyen nakit üreten bir turizm merkezine dönüştürmeye yardımcı oldu.

Khan, ”geleneksel olarak, ada bagajında lüks daireler ve çok sayıda yaprak üzerinde geniş bahçe evleri ve villalar içeriyordu, sırasıyla genç profesyonelleri ve aileleri cezbetti ” dedi. Palm kısa bir süre sonra, dünyanın en yüksek 828 metre ve 163 katlı Kulesi olan Burj Khalifa’dan Orta Doğu’nun ilk kapalı kayak pistine ve en büyük alışveriş merkezine ve en büyük gözlemevi’ne kadar daha birçok projenin önünü açtı.

Adada gayrimenkul geliştirme, iki büyük gayrimenkul afetine rağmen devam etti. Biri 2008’in sonlarında başladı, bu da küresel finansal krizle çakıştı ve üç yıldan fazla sürdü. Diğeri 2014’te hala devam eden petrol fiyatlarının çöküşüyle başladı.

Volpi, ”bu mühendislik harikasını hayata geçirmek için büyük görev ve gecikmelere rağmen, Palm Jumeirah, Dubai’nin kendisi gibi bir başarı hikayesidir” dedi. İki kilometrelik bir gövde, 17 yaprak ve çevredeki bir hilalden oluşan ada, Dubai’nin en lüks otel mülklerinden ve konutlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.Yeni gelişmeler yolda.

Adanın ne kadar yeni mağaza ve restoranın makul bir şekilde çalıştırabileceği konusunda sorular olmasına rağmen, yeni bir gelişme dalgası perakende ve yemek tekliflerine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Pointe, bir AED800 milyon (US$218 milyon) waterfront yemek ve eğlence projesi, 2018 Aralık ayında açıldı. Adanın ucunda yer alan ve Atlantis Hotel’e bakan tesis, 70 restoran, mağaza ve sinemaya ev sahipliği yapan cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Palm360

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde;

Uzun zamandır beklenen Nakheel alışveriş merkezinin de açılması ve adanın ilk büyük alışveriş merkezi olması bekleniyor. AED 1.2 milyar adındaki Alışveriş Merkezi, beş katta 350 mağaza, restoran ve diğer cazibe merkezlerine sahip olacak. İki çeşme, alışveriş merkezine 65 metre derinlikte iki şelale ve çatı katında bir yemek alanı olacak.

Nakheel Mall aynı zamanda Palm Tower’daki 240 metre yüksekliğindeki halka açık gözlem güvertesine erişim noktasıdır, gelecek yıl tamamlanması beklenen 52 katlı otel ve konut Kulesi, şehirdeki mevcut yeni konut komplekslerinin çoğu gibi, yatırımcı aşama ödemeleri ile finanse edilmektedir.

Kulenin ilk 18 katı, üst katlarda 432 lüks konut ile 289 odalı bir St. Regis oteli olacak.Palmiye Kulesi, Nakheel tarafından doğrudan geliştirilen adadaki birkaç projeden yalnızca biridir. 2008’de pazar güneye dönerken Trump Kulesi satılırken, Nakheel birkaç yıl sonra pazar yükseldiğinde kulenin temelleri atıldı.

52 katlı bir otel ve konut Kulesi olan Palm Tower, sonunda PALM360 olarak bilinen adanın hilalinde daha da gelişmiş bir yapının temeli olmuştur. Nakheel, Palm Tower’da, 46.kattaki iki iki yatak odalı dairenin AED8.8 milyon ila AED9.2 milyon arasında değiştiğini söyledi.

PALM360, nakheel’in yerden 170 metre yükseklikte kuleleri birleştiren dünyanın en büyük skypool olarak tanımladığı planlı bir iki kule otel ve konut kompleksidir. Palm Jumeirah’ın Batı hilalinde yer alan otel, Raffles hotel ve Raffles markalı konutlara sahip olacak ve gökyüzü havuzunun üzerinde 16 penthouse yer alacak.

Palm360

PALM360 toplamda 331 konuta sahip olacak.

Her penthouse’un kendi sonsuzluk havuzu, spor salonu ve sineması olacak. 260 metrede, proje adadaki en yüksek yapı olacak. Site hazırlama ve kazıklama çalışmaları tamamlanırken, geliştirici Nakheel, ana yapının ne zaman inşa edileceğini açıklamamıştır.

Geliştirici ayrıca, fiyatlardaki keskin düzeltmeye rağmen emirlik’te neden bu kadar çok mülk gelişiminin devam ettiği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Bay Khan,” son yıllarda, hem gövde boyunca hem de hilal boyunca, tarihsel olarak Avucumuzda gördüğümüz ilk teklifleri geride bırakmayı amaçlayan çok çeşitli gelişmeler gördük ” dedi.

Adanın yeni bir süper-asal gelişme kalibresi olarak tanımladığı şeyi çektiğini görüyor. PALM360, Palm Tower ve devam eden Royal Atlantis Residences gibi projeler bu üst düzey geliştirme kategorisine giriyor.

Dubai’deki gayrimenkulün yakın vadeli görünümü, yeni evlerin bolluğu ve daha geniş bir bölgesel ekonomik yavaşlama ile gölgelenirken, Palm-Jumeirah’daki ultra lüks yüksek katlı binalar için geliştiriciler arasındaki iştah azalmıyor gibi görünüyor. Dubai’nin büyük lüks gayrimenkul geliştiricileri için ise ada, gökkuşağının sonu olmaya devam ediyor.

Berra Nur ACAY


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Viktorya dönemi ruh fotoğrafçılığına bir örnek.

Bilim İnsanları, Neden Bazı İnsanların Ölülerin Seslerini ‘Duyabildiğini’ Çözüyor

Oksitosin hakkında yetersiz bilgi, Nijerya'daki kadınları doğumda riske sokabilir

Oksitosin hakkında yetersiz bilgi, Nijerya’daki kadınları doğumda riske sokabilir