içinde ,

Asya Fili DNA’sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak

4 Yıl İçinde Soyu Tükenmiş Melez Yünlü Mamut Yaratılabilir

Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak
Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak

Bir Amerikan şirketi, Asya fili DNA’sını kullanarak yünlü bir mamut melezi yaratma planlarını açıkladı. Şimdi soyu tükenmiş yünlü mamuttan yola çıkarak, şirketin genetik bilim insanlarından oluşan ekibi, yeni yaratıklarının iklim değişikliğine karşı mücadelede yardımcı olacağını iddia ediyor.

Başlamadan önce, gezegendeki hemen hemen tüm muhabirlerin aksine, “genetik kοrkυ şovu” gibi çocukça terimlerden k∂çınarak size bir doz doğru bilgi sunacağım. Bu hikayeyi anlatırken ne Jurassic Park’a ne de başka fantastik filmlere atıfta bulunmayacağım.

Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak
Yünlü mamut melezi, Asya fili DNA’sını kullanılarak “oluşturulacak”. ( petrroudny / Adobe Stock)

Austin, Teksas merkezli bir ABD biyo-teknoloji şirketi olan Colossal, kısa süre önce Asya fillerinden DNA’yı genetik olarak düzenleme planlarını açıkladı. Eski yünlü mamutlara benzeyecek yeni bir mamut melezi veya bir mamut-fil melezi yaratmayı hedefliyorlar. Ancak araştırmacılara göre, bu yeni mamut melezlerini yaratmanın amacı, bir dizi yeni nesil hayvanat bahçesini doldurmak değil, “iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak”.

Mamut Melezi: Fil DNA’sını Düzenleyerek Yapıldı

Profesör George Church, Harvard Tıp Okulu’nun Wyss Enstitüsü’nde Sentetik Biyoloji’yi yöneten ve “moleküllerin, polimerlerin ve tüm genomların yeni araçlar yaratmak için yönlendirilmiş evrimini” denetleyen bir biyologdur. Yünlü mamutu geri getirmek değil, yeniden inşa etme fikrini ilk tasarlayan Church oldu.

Church, fil DNA’sını okumanın ve daha sonra düzenlemenin yollarını geliştirdi ve şimdi 10.000 yıl önce soyu tükenmiş yünlü mamutun yeni bir versiyonunu yaratmayı planlıyor.

Colossal’ı Church ile birlikte kuran teknoloji girişimcisi Profesör Ben Lamm, CNN’e özel şirketin “önümüzdeki dört ila altı yıl içinde” ilk melez fil buzağılarını üretmeyi planladığını söyledi.

Böyle tartışmalı bir projenin biyoteknoloji yatırımcıları arasında önemli bir ısınma yaratması uzun sürmedi. Colossal, özel şirketlerden oluşan bir konsorsiyum tarafından destekleniyor. Yatırımcılar arasında Amerikalı Winklevoss ikizleri de var. CNN, Colossal’ın “hedeflerine ulaşmak için 15 milyon dolar topladığını” açıkladı.

Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak
Yala Ulusal Parkı, Sri Lanka’da bir Asya fili. Bu fil türü, nihayetinde yünlü bir mamut meleziyle sonuçlanacak bir genetik tersine mühendislik sürecinde kullanılacak. ( mariusltu / Adobe Stock)

Mamut Yapmak İçin Tersine Mühendislik Modern Fil DNA’sı

Şimdiye kadar, çoğu genetik araştırmacı, antik DNA’dan mamutları “yeniden yaratmaya” çalıştı. Devasa ve ileri görüşlü Kilise, antik mamutlara benzeyecek yeni bir melez y∂r∂tık yaratmak için modern Asya fillerinden DNA’yı tersine çevirmeyi planlıyor.

Artık hemen hemen her haberin clickbait olduğunu açıkça görebilirsiniz. Colossal aslında eski bir mamutun DNA’sını klonlamıyor. Bu proje, direkt  yünlü mamutla ortak bir atayı paylaşan modern Asya fillerinin genetik kodunu düzenlemekle ilgilidir.

Colossal’daki ekip “yeni” bir fil-mamut melezi yaratacak ve filin DNA’sının tersine mühendislik işinin yaklaşık “50 değişiklik” alması bekleniyor, dedi Church. The Guardian’a göre Church, hayvanın Kuzey Kutbu’nda hayatta kalmak ve gelişmek için özel olarak tasarlanacağını, böylece “-40C’de zamanının tadını çıkaracağını ve fillerin ve mamutların yaptığı her şeyi yapacağını” söyledi.

Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak
Yünlü mamut melezinin arkasındaki fikir veya amaç, çevreye yardım etmektir çünkü büyük mamut sürüleri bir zamanlar yosunları p∂rç∂I∂yıp ağaçları dev¡rmiştir. Colossal’ın en iyi bilim adamı, bu yeni yaratıkların erozyonu yavaşlatmaya ve CO2 seviyelerini dūşūrmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. ( Anton / Adobe Stock)

İklim Değişikliğinde Dünya ya Yardım Etmek İçin DNA Manipülasyonu

Church, yünlü mamutun bir versiyonunu yeniden canlandırmanın “çevreye yardımcı olabileceğine” inanıyor. CNN’e, 10.000 yıl önce devasa mamut sürülerinin bir zamanlar otlakların çoğalmasına yardımcı olduğunu, çünkü “yosunları p∂rç∂I∂yıp ağaçları dev¡rd¡kIerini” açıkladı. Church, Sibirya gibi yerlerin tekrar otlaklara dönüştürülebileceğine inanıyor ve genetik bilimci bunun “erozyonu durdurarak ve karbondioksiti kontrol ederek” çevreye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Bu aşırı koşullara dayanmak için hayvanların “şişman, tüylü saçlara ve küçük kulaklara” ihtiyacı olacak, ancak k∂ç∂k ∂vcılar tarafından takip edilmelerini önlemek için eski fildişi dişleri olmayacak. Church, New York Times’a “Bu noktaya kadar her şey bitti” dedi ve nispeten kolaydı diye ekledi. “Peşinden gittiğimiz her yolun sonuna ulaştık.” Church’e göre, fillerin DNA’sının nasıl haritalanacağını bulduğundan sonra ki kısım bu işin en zor kısmıdır.

Asya Fili DNA'sını Kullanılarak Melez Bir Mamut Yapılacak
Yünlü bir mamut melezi ya da daha doğrusu bir mamut-fil melezi yapma süreci. ( VectorMine / Adobe Stock)

Düzenlenmiş DNA Embriyosu Yapay Bir Rahimde Büyüyecek

Düzenlenen DNA, canlı bir hayvana dönüşecek bir tür embriyoda hayata geçirilmelidir. Bunun karmaşık olmasının nedeni, şimdiye kadar hiç kimsenin bir filden başarılı bir şekilde yumurta toplamamış veya yaratığın üstünde tüp bebek yapma girişiminde bulunmamış olmasıdır.

Church, doksan bir kiloluk bir fil ceninini iki yıl boyunca tutacak kadar büyük olacak bir “yapay rahim” inşa etme planlarını detaylandırdı. Rahim denemeleri bir kuzu fetüsünü dört haftada başarıyla büyütürken, Colossal’ın yapay filinin rahmi, bir koyununkinden çok daha fazla karmaşık olacaktır.

Artık yünlü mamutun geri getirilmediğini biliyorsunuz. Bu arada, ana medyadaki tüm manşetler, Jurassic Park stili ve çocuksu kοrkυ tellallığı ile “canlanma” kelimesini ve “geri getirildi” terimlerini kullanıyor. Tabiki de bu makaleyi okuduktan sonra siz bu söylemlere inanmayacaksınız.

Oğuzhan Saçkıran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Türkiye, Paris İklim Anlaşmasını Sonunda Onayladı

Türkiye, Paris İklim Anlaşmasını Sonunda Onayladı

Lupanare: Antik Pompeii'de Sınırsız Eğlence ve Ş∈hv∈tli Yaşam Tarzları

Lupanare: Antik Pompeii’de Sınırsız Eğlence ve Ş∈hv∈tli Yaşam Tarzları