içinde ,

2,500 Yıllık Yunan Aşk Tanrıçası Tapınağı Türkiye’de Ortaya Çıkarıldı

Afrodit Tapınağı
Afrodit Tapınağı

Yunan tanrıçasının kült takipçileri tarafından kullanılan antik bir tapınak batı Türkiye’de bulundu. Anadolu Ajansı’nın bu ayın başlarında bildirdiğine göre; Türk araştırmacılardan bir ekip; 2.500 yıllık antik Yunan aşk, güzellik, zevk, tutku ve üreme tanrıçası Afrodit’i onurlandıran tapınağı Urla-Çeşme’de yer yüzüne çıkarıldı.

Ekip, M.Ö. 5. yüzyıla dayanan bir tapınağın kalıntılarında bir kadın ve pişmiş topraktan kadın kafası figürünün resmedildiği bir heykel parçası buldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde arkeolog olan araştırma lideri Elif Koparal; Hürriyet’e, tapınağın çevresinde “Burası kutsal alandır” yazan bir yazıtın olduğunu söyledi.

İlginizi çekebilir: İsrail’de 1,500 Yıllık ‘Meryem’den Doğan İsa’ Yazıtı Bulundu

Tapınak Kalıntısı
Türkiye’de Bulunan Tapınak Kalıntısı

Koparal ve ekibi bulgulardan kalıntıların Afrodit’e adanmış bir tapınaktan olduğunu ve bölgede kendisine adanmış bir kült olması gerektiği sonucuna vardı. Koparal “Afrodit o zamanlar çok yaygın bir külttü” dedi. Encylopedia Britannica’ya göre; erken Yunan şairi Hesiod, oğlu Cronus’un onları denize atmasının ardından cennetin kişiselleştirilmesi olan Uranüs’ün kopmuş genitalinin ürettiği beyaz köpükten Afrodit’in doğduğunu yazdı.

Deniz ve hatta savaş tanrıçası olarak tapılmasına rağmen, Afrodit öncelikle sevgi ve bereketle ilişkilendirilirdi. Hayat kadınları Afrodit’i patronları olarak görüyorlardı. Halk kültü antik Yunaistan’da çok popülerdi.

Hürriyet Daily News’e göre;

Günümüzde tapınağın bulunduğu yarımada, 2006 yılından bu yana burada yapılan antik yerleşimler ve arkeolojik araştırmalarla biliniyor. Koparal ve ekibi, Hürriyet Daily News’e “heyecan verici bir bulguda” tapınağın izlerini ilk kez 2016’da keşfettiklerini söyledi.

Koparal, “Yüzey araştırması sırasında tapınak bulmak yaygın değildir” dedi. Michigan Üniversitesi’ne göre yüzey araştırmaları, karşılaşılan eserleri kaydetmenin, haritalandırmanın ve derlemenin zeminde yürümeyi içerdiğini belirtiyor.

Afrodit Büstü
Afrodit Büstü

Anadolu Ajansı’na göre, yaklaşık 1.600 metrekarelik bir alanı bu şekilde araştıran ekip; 16’sı Neolitik Çağ’a ait olmak üzere, 35 tarih öncesi insan yerleşimi buldu. Koparal ajansa bu analiz sayesinde önemli bir sosyal ve ekonomik ağ keşfedildiğini söyledi.

Tapınak ve tarihi bölgenin geri kalanı günümüz hazine avcıları ve kentleşmeden korunması gerekecek. Koparal ekibin bu arkeolojik hazineleri korumak için yerli halkla işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Beril Foya


Bunlar da ilginizi çekebilir

Zeus Heykeli – Olimpiya

Mısır Tanrıları

Dünyanın ve Antik Dünyanın 7 Harikası

Dünyada Bulunan, En İyi 10 Doğal Mumyalanmış Vücut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tarih öncesi çağlar

Tarih Öncesi Dönemler: Yazılı Kayıtlardan Önce İnsanlar Nasıl Yaşardı?

Bronz Çağı

Tüm Büyük Bronz Çağ Şehirlerini Ne Yok Etti?