içinde ,

Uzayda Yapılacak İlk Uzun Metrajlı Film İçin Çalışmalara Başlandı

Uzayda Uzun Metraj Film Yapan İlk Film Ekibi Çalışmalarına Başlıyor
Uzayda Uzun Metraj Film Yapan İlk Film Ekibi Çalışmalarına Başlıyor

Rusya, yarın sabah NASA, SpaceX ve Tom Cruise ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giden ilk ticari film ekibini fırlatmaya hazırlanıyor. En son uzay yarışında Rusya, uzayda uzun metrajlı bir film çeken ilk ulus olmak için ilk uydu, köpek, erkek ve kadın listesine eklenecek. Yönetmen Klim Shipenko ve aktör Yulia Peresild, bir kadın cerrahın ISS’deki görevine odaklanan bir uzay draması olduğu söylenen Rus filmi Challenge için ISS çekim sahnelerinde 10 gün geçirecek.

Uzayda Yapılacak İlk Uzun Metrajlı Film İçin Çalışmalara Başlandı
Uzayda Yapılacak İlk Uzun Metrajlı Film İçin Çalışmalara Başlandı

Eski NASA yöneticisi Jim Bridenstine geçen yıl ajansın “@Space_Station’da bir filmde @TomCruise ile çalışmaktan heyecan duyduğunu” söyledikten sonra, kendi dublörlerini gerçekleştirmesiyle, ünlü Hollywood süperstarı Tom Cruise’un da ISS’de çekim yapmayı planladığı düşünülüyor.

Bu duyurudan bu yana, Cruise’un bu ay bir SpaceX görevine başlayacağına dair söylentiler olmasına rağmen, çok az bilgi geldi. Belki de Rusya onları göreve getirdiğinde fikirlerini değiştirdiler.

Richard Garriot’un 2008’de ISS’de özel bir vatandaş olarak çektiği görüntüler 8 dakikalık uzun Kοrkυ Apogee’si haline geldiğinden, bu uzayda çekilen ilk film olmayacak. Ancak, eğitimli bir film ekibi ilk kez uzayda uzun metrajlı bir film için çekim yapacak. Gemideki üç kozmonot da küçük roller oynayacak.

Rusya, Kasım 2020’de “sadece bir aktrisden daha fazlasını bulmamız gerekiyor gerçek bir süper kahramana ihtiyacımız var” diyerek oyuncu aramasını başlattı. Bu sadece herhangi bir oyunculuk rolü olmadığı için, doğru kişinin 1 kilometreyi 3,5 dakika veya daha kısa sürede koşabilmesi, 800 metreyi (2.625 fit) 20 dakikada serbest stilde yüzebilmesi ve bazı ciddi fiziksel gereksinimleri karşılaması gerekiyordu.

Aslında, Peresild popüler Rus TV şovlarında ve filmlerinde görünse de, oyunculuk deneyimi kesinlikle gerekli değildi. İlginç bir şekilde, 26 yaşındaki pilot Galina Kairova rol için seçilmedi, ancak Roscosomos’ta kozmonotluk için işe alındı.

Uzayda Uzun Metraj Film Yapan İlk Film Ekibi Çalışmalarına Başlıyor
Uzayda Uzun Metraj Film Yapan İlk Film Ekibi Çalışmalarına Başlıyor

Uzaya giden ilk sivil ekip olan Inspiration4 görevinden farklı olarak, yönetmen ve oyuncuya dördüncü uçuşunu yapan deneyimli bir kozmonot Anton Shkaplerov eşlik edecek. Hem Peresild hem de Shipenko, mikro yerçekimini simüle etmek için parabolik bir uçak uçuşu, santrifüj testleri ve paraşüt eğitimi de dahil olmak üzere uzay yolculukları için eğitim aldı.

Uzaydaki ilk aktör olacak Peresild, bir basın toplantısında mikro yerçekimi uçuşu hakkında “İlk iki saniye kοrkυtυcυ” dedi. “Bundan sonrası çok güzel.”

Yine de yeni bir rekora imza atacak olan sadece Peresild değil.

Uzaya kısa süreli kalacak olmaları, ISS’den planlanan kalkışların yeniden düzenlenmesine neden oldu. NASA astronotu Mark Vande Hei ve kozmonot Petr Dubrov, Soyuz dönüşünde yerlerini film ekibine bırakarak, uzay yolculuklarını Mart 2022’de geri dönmeleri için yaklaşık bir yıla uzattı. Bu, Vande Hei’nin kıdemli astronot Scott Kelly’nin en uzun mesafe rekorunu kıracağı anlamına geliyor. (353 gün uzayda kalma)

Soyuz, 5 Ekim’de Kazakistan’dan 04:55 ET’de fırlatılacak. NASA, yeni mürettebat üyelerini ET 9:30’da karşılamak için planlanan bir ambar açılışı ile fırlatmayı canlı olarak yayınlayacak.

Oğuzhan Saçkıran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bebeklerin Aldıkları İlk Nefes Hayati Beyin Değişikliklerini Nasıl Tetikliyor?

Bebeklerin Aldıkları İlk Nefes Hayati Beyin Değişikliklerini Nasıl T∈tikIiyor?

James Morrison: Hastalarının ÖIümüne DιşkιIamayι Yaptıran Doktor

James Morrison: Hastalarının ÖIümüne DιşkιIama Yaptıran Doktor