içinde ,

Python Nedir, Ne Değildir? Python Nasıl Çalışır?

Python web ve yazılım geliştirme alanında kullanılan en popüler yazılım dillerinden biridir.

Python web ve yazılım geliştirme alanında kullanılan en popüler yazılım dillerinden biridir.

Eğer yazılım öğrenmeye veya programlamaya meraklıysanız hangi programlama dilinin sizin için en uygun olduğunu araştırıyorsanız Python yazılım dilini illa ki duymuşsunuzdur. İnternette hangi yazılım dilini öğrenmeniz gerektiğine dair pek çok makale var. Bunlar genelde hangi platform için hangi yazılım dilini öğrenmeniz gerektiğini, hangisi size daha kolay para kazanabileceğinizi anlatan makalelerdir. Tüm bunları gözden geçirdiyseniz Python’u duymamış olma imkânınız yok. Henüz duymadıysanız da muhtemelen ilk kez araştırmaya bu makale ile başlıyorsunuz.

Muhtemelen aradığınız sorunun tek bir doğru cevabı yok. Herhangi bir programlama dilini öğrenmek, size bir programcı gibi nasıl düşündüğünüzü de öğretecektir. Tüm programlama dillerinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Eğer bunların neredeyse hepsini kapsayan bir dil arıyorsanız veya kodlamayı daha kolay öğrenebileceğiniz bir platform arıyorsanız sizin için doğru cevap Python olacaktır.

Python Nedir?

Python Nedir?
Python, yeni programcılar için anlaşılması kolay olduğu için çok popüler bir dildir.

Python açık kaynak bir yazılım dilidir. Yani Açık Kaynak Girişimi tarafından oluşturulan resmi tanıma göre kullanımı ve dağıtımı ücretsizdir. Python, yeni programcılar için anlaşılması kolay olduğu için çok popüler bir dildir. Anlaşılmasının kolay olmasının sebebi genel olarak İngilizce tabanlı bir dil olmasıdır. Yeterince İngilizce biliyorsanız çoğu yazan kodun ne anlama geldiğini bile anlayabilirsiniz. Python Bilgisayarlar için program veya web uygulamaları yazmak için kullanılabilir. Ancak büyük mobil uygulama oluşturmak istiyorsanız Python sizin için iyi bir tercih olmayabilir. 2019 anketlerine göre Python’ın en popüler kullanım alanının web geliştirme ve veri analizi için uygun bulundu. Ankete katılanların yalnızca yüzde 6’sı Python’un oyun veya uygulama geliştirme için uygun olduğunu düşünüyor.

Python yazılım dilini kim yaptı?

python yazılım dili
python yazılım dili

Python yazılım dili, Hollanda’daki Centrum Wiskunde & Informatica’da (CWI) ABC adlı bir dille çalışan Guido van Rossum isimli tatlış bir abimizin yaptığı bir programlama dilidir. ABC’nin bazı yönlerini sevse de, dili genişletmekte zorluk çektiği için böyle bir yola başvurmuş.

Bundan 31 yıl önce yani 1989’da üzerinden belki de iki üç hafta önce geçtiğimiz Noel tatili sırasında kendi dilini yaratmaya karar veriyor. Tatlı abimiz yaklaşık 1 yıldan fazla süreyle çalışarak Şubat 1991’de eserinin ilk sürümünü USENET’e yüklüyor. Ayrıca ünlü İngiliz komedi grubunun “Monty Python’s Flying Circus” senaryolarını da okumaktaydı. “Kısa, benzersiz ve gizemli” isim ararken ismine “Python” koymaya veriyor. Python dilinde kodlama yapabilmek için bu seriyi izlemek gerekiyor mu derseniz. Yanıt çoktan Python Yazılım Vakfı tarafından verilmiş : “Hayır ama yardımcı oluyor. 🙂 “

Dipnot: Dizi hala Netflix’te duruyor meraklıları izleyebilir.

Şimdi emekli olduğunu düşünse de van Rossum abimiz Python’un “ömür boyu yardımsever diktatörü” unvanına sahip. Bu ünvanı 1995’te açık kaynak yaratıcıları ve geliştirme toplulukları veriyor.

Mayıs 2020 itibariyle, programlama dillerini, insanların onlar hakkında öğretici arama sıklığına göre sıralayan Programlama Popülerlik Endeksi (PYPL), Python’u ilk sırada listeliyor. Kodlamaya yeni başlayan kişilerin başlamak için bir programlama dili seçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan site, sık sık güncelleniyor ancak Python’a olan ilgi 2015 ile 2020 arasında en büyük artışa sahip.

Insight Data Science’ta veri bilimcisi olarak çalışan Robert Thorstad, kullanım kolaylığının Python’u öne çıkaran özellik olduğunu söylüyor. Programcılığa başlarken ilk yazacağınız kodlardan olan “Hello World!” yazan kısa bir program yazmanın zamanın en onurlu uygulamalarından biri olan Java’da birçok satır alabilir ama Python’da yazmanız gereken tek şey:

print (“Hello World!)

Thorstad, Python’un bu basitliği acemi programcılara dostça görünmesini sağladığını söylüyor. Birçok Python geliştiricisi de kodların okunmasının kolay olduğunu söylüyor. Diğer programlama dillerinde bir komutun sonunu göstermek için noktalı virgül gibi karakterler kullanılıyor. Python ise yeni satır kullanıyor. Python, başka dillerde bir işlevi çevreleyen kıvrımlı parantezleri ({}) kullanmak yerine girinti kullanıyor.

Python Programlama Dilinin Kullanım Alanları

Python koduna bir örnek.
Python koduna bir örnek. Fotoğraf: JOHNSON MARTİN / PİXABAY

Başta bahsettiğim gibi Python çok yönlü bir dildir ve geliştiriciler Python’u hem iş hem de kişisel nedenlerden kullanıyor. Kar amacı gütmeyen şirketlerden; Python Software Foundation ve JetBrains’in 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre, insanlar yazılım dillerini, uygulamalar geliştirmek, oyunlar ve mobil uygulamalar geliştirmek, sistem yönetimi, eğitim, makine öğrenimi ve veri analizi gibi alanlarda yaygın olarak kullanıyorlar.

Python, birçok nesne yönelimli programlama dilinden biridir. Nesneler, belirli verilerin durumunu yakalayan yazılı kod bölümleridir. Bu nesneler daha sonra başka bir kod tarafından hepsini tekrar yazmak zorunda kalmadan kullanılabilir. Nesnede kodlanan bilgi, onu çağıran kodu etkiler ve nesneyi çok yönlü programlama aracı haline getirir.

Python’un diğer avantajı, dille yazılan uygulamaların Windows, Macintosh ve Linux bilgisayarlar dahil bir çok platformda çalışıyor olmasıdır. Python bilinen popüler dillerin aksine yorumlanmış bir dildir. C, COBOL veya Assembler gibi bazı diller ise derlenmiş dillerdir. Derlenmiş diller bilgisayarın okuyabileceği dilde yazılmıştır. Yorumlanmış diller ise senin benim gibi insanların okuyabilmesi için yazılmıştır. Yorumlanmış dillerin en büyük eksisi biz her ne kadar rahat okusak da bilgisayar her seferinde kodu yorumlaması gerekir. Bu da kodların çalışmasını yavaşlatabilir. Bu da Python’un en büyük dezavantajlarından biri olarak gösteriliyor.

Thorstad abimiz dilin sadece kötü şöhrete sahip olduğunu söylüyor. “Python bu açığı kapatan kitaplığa sahip” diyor. NumPY ve TensorFlow gibi kitaplıklara ve Numba Cython gibi derleyicilerin bulunduğunu söylüyor. Bunların hepsi programlama diline işlevsellik ekleyen ve hız açığını kapatan kaynaklardır.

Python ve Veri Bilimi

python kodu ve logosu

Python çoğu endüstride kullanabiliyor olmasına rağmen özellikle veri bilimciler için popüler hale geldi. Thorstad, Python topluluğunun çok büyük ve aktif olduğunu söylüyor. “Python’da ortak veri bilimi görevlerini yerine getirmek için çok sayıda güçlü ve gerçekten yararlı kitaplık var.” Diyor. Topluluk tarafından geliştirilen araçlar arasında şunlar da var:

  • Machine-learning tools (TensorFlow, PyTorch, Theano, Gensim)
  • Numerical libraries (NumPy)
  • Statistical libraries (statsmodels, SciPy)
  • Plotting libraries (Matplotlib, Seaborn)

Ursa Labs’ın yöneticisi ve Pandas çerçevisinin yaratıcısı olan Wes McKinney, “Python for Data Analysis” adlı kitabının(Kitabın Türkçe versiyonunu henüz yok.) ikinci baskısında Thorstad ile topluluk tarafından oluşturulan kütüphanelerin ve çerçevelerin Python’un diğer veri bilimi alternatifleriyle (R, MATLAB vs.) rekabet edebildiği düşüncesine katılıyor.

Python’un genel amaçlı yazılım mühendisliği için tam gücüyle birleştiğinde, veri uygulamaları oluşturmak için mükemmel bir dil haline geliyor.” Diye yazıyor.

İlginizi çekebilir: Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Dünya çapındaki Python topluluğu her yıl, her türden ve beceri düzeyinden programcının öğrenme ve ağ oluşturma için bir araya gelebileceği birçok konferans düzenliyor. Bunlardan en popüler olanı PyCon da var. PyCon dünya çapında birçok yerde birkaç kez gerçekleşen etkinliktir. Ülkemizde var mı yok mu bilmiyorum ama bu buluşmalar korona yüzünden ertelenmiş olabilir. The Python Software Foundation sitesinde bu tüm olayların bir listesi tutulur.

Birbiriyle sürekli olarak yardımlaşan güçlü bir topluluk Python’un büyük miktarda verileri işleme yeteneğini geliştiren araçlar üretmek için çabalıyor. Böyle bir topluluk olduğunu bilmek çok güzel ve böyle bir topluluğun olması veri bilimi programlamasıyla uğraşan kişiler için Python’u güvenli bir liman olarak görmelerini sağlıyor. Görünüşe göre Guido van Rossum abimiz genişletilebilir bir programlama dili yaratma hayalini başarıyla gerçekleştirmiş.

Python’a Başlarken

Python web ve yazılım geliştirme alanında kullanılan en popüler yazılım dillerinden biridir.

Eğer ki Python ilginizi çektiyse ve programlamaya başlamaya hazırsanız size yardımcı olabilecek birçok kaynak var. Thorstad abimiz “Herhangi bir programlama dilini öğrenmenin en iyi yolu yapmaktır.” Diyor. “İnsanlara tutkulu oldukları bir projeyi seçmeleri ve onu inşa etmeye başlamalarını tavsiye ederim.”

Eğer ki bilgisayarınızda hali hazırda bir Python yoksa ücretsiz bir şekilde kendi sitesinden indirebilirsiniz. Thorstad abimiz Anaconda’yı indirmenizi öneriyor. Anaconda, birçok popüler programlama kütüphanesini içeriyor. Veya grafik arayüz içeren Spyder’ı da tercih edebilirsiniz. Eğer ben bilgisayarıma bir şey indirmek istemiyorum diyorsanız gene ücretsiz olan Google Colabs’ı kullanabilirsiniz.

Eğer eski usul seviyorsanız kitapçılarda veya kütüphanelerde muhtemelen Python öğrenmenize yardımcı olacak kitaplar vardır. Okullar ve üniversiteler bu dilde dersler sunuyor. Ayrıca internet üzerinden satın alabileceğiniz kurslar da mevcut. Eğer yok kardeşim ben para veremem diyorsanız YouTube’da binlerce eğitim videoları var. Eğer yazılı makalelerden hoşlanıyorsanız işi bilenler tarafından yazılmış makaleler mevcut. Bu makalelerin büyük kısmı İngilizce ama öğrenmenin daha güzel bir yolu diyebilirim. Şuraya da bırakayım:

Tabii ki projenize uygun yazılım dilini kullanmak uzun vadede işleri kolaylaştıracaktır. Ancak her türlü kişisel ve kurumsal proje için kullanılabilecek, okunması ve öğrenmesi kolay kodlarla ilgileniyorsanız, Python sizin için mükemmel bir başlangıç olacaktır.

Neden ilk yazdığınız kod “Hello World!”?

Eğer daha önce yazılım dersi aldıysanız ilk yazdığınız kod genelde “Hello World” olacaktır. Bunun sebebini merak etmiş olabilirsiniz. Bu yeni programcılar için ortak bir görevdir ve bu görev 1972’den günümüze devam etmektedir. Bunu literatür haline getiren Brian Kernighan amcamıza çok şey borçluyuz. Belki de Nasa’da uzaya gidecek roketin kodlarını yazan bir kişinin bile yazdığı ve ekranda “Hello World” yazısını görünce mutlu olmasına sebep olan bir yazıdır. Kernighan amcamız, bir civcivin yumurtadan çıkarken bu ifadeyi söylerken gördüğü bir illüstrasyondan ilham aldığını söylüyor. Bu çalışma birçok kişiye aynı şeyi yapma konusunda ilham verdi ve şu anda bu alıştırma, programlama bilgisinin bir parçası.

Meriç ÇAPAR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bilmeniz Gereken 5 Farklı Makine Öğrenim Algoritması

C Programlama Dili Öğrenmek Size Nasıl Fayda Sağlayacak?

Amazon ve Amex, Artık GitHub Programında Yazılım Geliştiricilerine Fon Sağlayacak

Kodlama Bilmek Gerçekten Gerekiyor Mu, Gerekmiyor Mu?

Her Web Geliştiricisinin 2021’de Sahip Olması Gereken 15 VSCode Uzantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Kodlama Bilmek Gerçekten Gerekiyor Mu?

Kodlama Bilmek Gerçekten Gerekiyor Mu, Gerekmiyor Mu?

Mezopotamya’nın Ünlü Kralları

Antik Çağ’da Mezopotamya: Mezopotamya’nın Ünlü Kralları