içinde ,

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor
Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor

Diğer çocuklar günlerini bir masalla sonlandırıyorken, Mark Zuckerberg’in kızları kodlamayı öğrenmekle meşgul. Birisinin Metaverse‘in anahtarlarını miras edinmesi gerektiğini düşünüyoruz…

Son zamanlardaki bir röportajda, 2012’de Facebook’un başkanıyla (veya artık Meta’mı demeliyiz?) evlenen Chan Zuckerberg Girişimi’nin (CZI) eş genel müdürü Priscilla Chan, kocasının -beş yaşında olan Maxima ve dört yaşında olan August- iki kızıyla uyku öncesi zamanları hakkında konuştu.

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor
Mark Zuckerberg, Facebook F8 Konferansı’nda (AFP) yeni Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram gizlilik özelliklerini tanıtan açılış konuşmasını yapıyor.

Chan The Sunday Times Dergisi’ne “Bazen birlikte kitap okurlar. Bazen birlikte kod kodlarlar,” dedi. Günümüzde çocukların öğrenmesi için önemli bir beceri olduğunu ve görsel olarak uyarıcı olduğunu açıkladı. “Mark bunu, August üç yaşına geldiğinden beri yapıyor.”

Chan, iki çocuğunun sosyal medya platformlarına ne zaman izin vereceğine gelince, “13 yaşına kadar hayır, çünkü kural bu” yanıtını verdi. Röportaj, medyanın yine Facebook’un sahibi olduğu Instragam’ın, uygulamanın genç kızlar için çok zararlı olduğunu, ABD ve Birleşik Krallık’taki her üç genç kızdan biri için kendi vücutlarıyla ilgili problemlerini daha da arttırdığının farkında olduğunu ifşalamasından yalnızca bir iki hafta sonra geldi.

Bu yılın başlarında Zuckerberg, dizüstü bilgisayarında kızı August’un kodlamasının bir fotoğrafını paylaşarak şunları ekledi: “Bir çocuğa yazmayı öğretmek, şimdiye kadar yaşadığım en büyük sabır testlerinden biri.”

”August, kelimenin tam anlamıyla 1-2wpm’de (dakika başına kelime) yazıyor” diye devam etti. “Ve bir kelimeye birkaç harf eklediğinde, sonra bir hata yaptığında ve yanlışlıkla bir kez yerine üç kez sil tuşuna basıp ardından tüm kelimeyi yeniden yazmak zorunda kaldığında, onu kaybedeceğimi hissediyorum.”

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor
Zuckerberg’in altıncı sınıf öğrencisi olarak ilk bilgisayarını aldıktan sonra C++ for Dummies kitabını kullanarak kodlamayı kendi kendine öğrendiği bildirildi. Kredi: Frederic Legrand – COMEO/Shutterstock

Zuckerberg’in ilk bilgisayarını altıncı sınıf öğrencisi olarak aldıktan sonra C++ for Dummies kitabını kullanarak kendi kendine kod yazmayı öğrendiği bildirildi. 2003 yılında Zuckerberg, Facebook’un öncülünü Harvard’daki yurt odasında kodladı:

Facemash, öğrencilerin fotoğraflarını karşılaştıran ve kullanıcılardan en çekici olanı seçmelerini isteyen bir web sitesi. Ocak 2004’te Zuckerberg bu projeyi bıraktı ve “The Facebook” adlı yeni bir web sitesi için kod yazmaya başladı.

Gerisini zaten biliyorsunuz… Aradan geçen on yedi yıl sonra, Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformu ve en değerli şirketlerinden biri oldu ancak pek çok tartışma ve eleştiriyi de peşinde getirdi. Şimdi, görünüşe göre bir sonraki enkarnasyonuyla karşı karşıya.

Henüz geçtiğimiz haftalarda Zuckberger, şirketini Meta olarak yeniden markalandığını ve İnternet’in yeni ve sürükleyici bir uzantısı olan Metaverse‘ü inşa etmeye yönelik ayrıntılı planlarını duyurdu.

Çeviri: Mustafa Kemal Karabulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Görme engelli kişinin beyin implantı ile görmesi sağlandı

Beyin İmplantı Görme Engelliler İçin Büyük Bir Adım

İklim Değişikliği Nedir?

İklim Değişikliği Nedir?