içinde

Paulo Coelho

Paulo Coelho

Paulo Coelho, yazarı yaşayan kitaplar arasından çevirisi en çok yapılmış olan ve 35 milyon kopyası satılan Simyacı isimli kitabın yazarıdır.

Paulo Coelho Kimdir? | Çocukluk ve Gençlik Yılları | Hac | Simyacı | Kişisel Yaşamı


Paulo Coelho Hakkında Kısaca

İsim Soyisim
Paulo Coelho

Doğum Tarihi
24 Ağustos 1947 (73 yaşında – Halen Yaşıyor)

Doğum Yeri
Rio de Janeiro, Brezilya

Aldığı ödüller
Bambi – Culture

Burcu
Başak


Paulo Coelho Kimdir?

Paulo Coelho Brezilyalı bir yazardır. 38 yaşındayken İspanya’da yaşadığı ruhani uyanışı, ilk eseri olan ‘Hac’ isimli kitabında ele almıştır. Onu üne kavuşturan ise, ikinci kitabı Simyacı’dır. Coelho’nun bu eseri 35 milyon satmıştır, ve kendisi hala her iki yılda bir kitap yazmaktadır.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Paulo Coelho 24 Ağustos 1947’de Rio de Janeiro’da dünyaya geldi. Dini Hristiyan okullarına giden ve dindar Katolik ebeveynler tarafından yetiştirilen Coelho, erken yaşlarda yazar olmak istediğine karar verdi. Ancak ailesi, Brezilya’da bu mesleğin bir gelecek vadetmediğini düşündüğünden onun bu konudaki hevesini kırdı. Coelho, şiddetli bir ergenlik dönemi geçirdi. Öyle ki, ailesi çareyi kendisini akıl hastanesine yatırmakta buldu.

Paulo Coelho

17 yaşından itibaren 3 kez akıl hastanesinde yatan yazar ise ailesini affettiğini söylüyor. “Hep sevgi yüzünden” diyor Coelho, “Birine böylesine bir sevgi beslediğinizde, fakat onun değişmesini, sizin gibi olmasını istediğinizde; bu sevgi yıpratıcı bir hale gelir.” Paulo Coelho, sosyal hizmetlerden ayrılıp Hukuk Fakültesine kaydoldu. Ancak 1970’lerin hippi tarzı “seks, uyuşturucu ve rock ‘n’ roll” yaşamının keyfini çıkarmak için okulu bıraktı. Brezilyalı müzisyenler için, ülkedeki ordu diktasını eleştiren şarkılar yazdı. Politik eylemciliğinden ötürü 3 kez hapse girdi ve işkenceye maruz kaldı.

Hac

Kariyerden kariyere atladıktan sonra  Paulo Coelho, hayatının akışını 39 yaşındayken, 1986 yılında, İspanya’ya yaptığı bir ziyaret sırasında değiştirdi. Bir Katolik hac yeri olan Santiago de Compostela Yolu boyunca 800 kilometreden fazla yürüdü. Bu yürüyüş ve yaşadığı ruhsal aydınlanma, Hac isimli eseri için ilham kaynağı oldu. Bu yolculuğun otobiyografik bir kaydı olan bu eseri anadili olan Portekizce yazan Paulo Coelho, yaptığı diğer bütün işleri bıraktı ve kendini yazarlığa adadı.

Simyacı

1987 yılında, Paulo Coelho, iki haftalık ani bir ilham patlamasının sonucunda Simyacı isimli yeni bir kitap yazdı. Çobanlık yapan Endülüslü bir oğlan çocuğunun mistik bir yolu izleyerek “Dünyanın Dilini” konuşmayı öğrenmesini ve yüreğindeki arzuyu gerçekleştirmesini anlatan bu alegorik roman, başlarda çok fazla okurun ilgisini çekmedi. Ancak 1990’ların başlarında Fransızcaya çevrilmesiyle, Fransız çok satanlar listelerinde bir sıçrayış yaşadı. Diğer dillere çevirilerin de peşi sıra yapılmasıyla Simyacı, dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Paulo Coelho

Coelho’nun hesabına göre, kitabın yaklaşık olarak 35 milyon kopyası satıldı. Günümüzde ise yazarı hayatta olan kitaplar arasından çevirisi en çok yapılmış olan eser, Simyacı’dır. Simyacı’nın yayınlanmasından sonra, yazar yaklaşık her iki yılda bir kitap çıkardı. Bir nebze garip bir zamanlama ritüeli olan yazar, ancak tek sayıyla biten bir yılın Ocak ayında, beyaz bir tüy bulduğunda yazmaya başlıyor. Kulağa ne kadar garip gelse de, bu ritüel işe yarıyormuş gibi duruyor. Zira, yazarın 59 dilde yayımlanan 26 eseri, 65 milyondan fazla kopya sattı.

 Kişisel Yaşamı

Paulo Coelho’nun hayranları, yazarın eserlerini ilham verici ve insanın hayatını değiştiren nitelikte olarak tanımlıyor. Eleştirmenler ise onun eserlerinin belirsiz ve titizlikten yoksun bir maneviyatı öne çıkardığını düşünüyorlar. Yeni Çağ saçmalıkları olarak değerlendirdikleri bu eserleri görmezden geliyorlar. Eserlerini kişisel gelişim adına yazmadığını belirten özgüvenli yazar, kendi problemleri üzerine yazdığını belirtiyor ve kendisini eleştirenlerin kritiklerini göz ardı ediyor. “Bir kitap yazdığımda, onu kendim için yazarım. Beğenip beğenmemek ise okuyucuya kalmış” diyor yazar, “Beğenip beğenmemeleri beni alakadar etmez.”

Yazar 1980’den beridir, bir sanatçı olan Christina Oiticica ile evli. İkili, yılın yarısını Rio de Janeiro’da, diğer yarısını da Fransa’da, Pirene Dağları’nda bir çiftlik evinde geçiriyorlar. 1996’da Paulo Coelho, yaşlılara ve çocuklara destek sağlayan Paulo Coelho Enstitüsü’nü kurdu. Coelho, hala yazmaya devam ediyor. Bir nevi, Simyacı’da bahsettiği gibi, kendi Dünyasının Dilini konuşmayı öğreniyor. Paulo Coelho, Jorge Luis’e “Borges, ‘anlatılacak dört hikaye vardır; bunlar, iki insan arasındaki aşk, üç insan arasındaki aşk hikayesi, güç için verilen mücadele, ve yolculuklardır demiştir’ ” der. “Ve biz yazarlar, ebediyen bu hikayeleri yeniden yazarız.”

Mustafa Berkay Boz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Che Guevara Kimdir? Che Guevara’nın Hayatı

William Shakespeare Biyografi

Tolstoy Kimdir, Lev Tolstoy Kitapları ve Hayatı Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Panik Bozukluğu (Panik Atak) Nedir, Nasıl Bir Histir, Belirtileri ve Tedavisi

Panik Bozukluğu (Panik Atak) Nedir, Nasıl Bir Histir, Belirtileri ve Tedavisi

Araştırmacılar Kaybedilen Dişleri Yeniden Çıkarmanın Bir Yolu Buldu.

Araştırmacılar Dişleri Tekrar Çıkarmanın Bir Yolunu Buldu.