içinde

Madonna Kimdir, Kaç Yaşında, Hayatı Hakkında Tüm Bilgiler

Madonna Biyografi (1958-)

Madonna

Pop müziğin efsanesi Madonna, bir sanatçı olarak sürekli meydana getirdiği yeniliklerle tanınır. “Papa Don’t Preach,” “Like a Prayer,” “Vogue,” “Secret,” ve “Ray of Light” şarkıları, en popüler parçalarının sadece birkaçıdır. Bu makalemizde; Madonna kimdir, kaç yaşında

Aşağıdaki menüden Madonna hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Madonna Kimdir? | İlk Yılları | Aile Trajedisi: Annesinin Ölümü | Müzik ve Dans: 70’lerin Sonları | Pop Starlığına Yükseliş | Tartışmalar | Filmler ve Müzik: 90’ların Sonundan Bugüne | Kişisel Yaşamı ve Çocukları |


Madonna Hakkında Kısaca Bilgiler

Adı: Madonna

Doğum Tarihi ve Yeri: 16 Ağustos 1958 (62 yaşında) – Bay City, Michigan

Boy: 1,64 m

Çocukları: Lourdes Leon, Rocco Ritchie, Mercy James, Stella Ciccone, Estere Ciccone, David Banda Mwale Ciccone Ritchie

Eşi: Guy Ritchie (e. 2000–2008), Sean Penn (e. 1985–1989)

Eğitim: Rochester Adams Lisesi, Michigan Üniversitesi, Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu

Tam Adı Soyadı: Madonna Louise Veronica Ciccone

Burcu: Aslan


Madonna Kimdir?

Madonna, 1981’de kariyerine solo devam etme kararı alıp 1980’lerin eril egemenlik altındaki müzik dünyasında büyük yankı uyandıran pop sanatçısı ve oyuncudur. Solo kariyerinin ilk 10 yılında 21 parçası Amerika’daki listelerde ilk 10’da yer aldı. Dünya çapında toplam 70 milyondan fazla albüm sattı. Ocak 2008’de Forbes dergisi tarafından dünyanın en varlıklı kadın şarkıcısı ilan edildi.

Madonna

İlk Yılları

Madonna Louise Veronica Ciccone, 16 Ağustos 1958’de, Bay City, Michigan’da, Silvio “Tony” Ciccone ve Madonna Fortin çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi İtalya göçmeni olan Tony, ailesinde üniversiteye giden ilk kişiydi, ve mühendislik derecesi ile mezun oldu. Madonna’nın annesi ise Fransız-Kanada asıllı bir X-ray teknisyeni ve dansçıydı. 1955’teki evliliklerinden sonra çift, Tony’nin savunma mühendisi olarak çalıştığı işe yakın olmak için Pontiac, Michigan’a taşındı. Madonna bundan 3 yıl sonra, Bay City’de bir aile ziyareti esnasında dünyaya geldi. Altı kardeşin üçüncüsü olan Madonna, ortanca kardeş rolünün altından nasıl kalkacağını erken yaşta kavradı. Kendisi, istediğini elde etmek için sık sık nazlanan, ailenin şımarık çocuğu olduğunu itiraf ediyor.

Ebeveynlerinin sıkı bir Katolik olması Madonna’nın çocukluğunu derinden etkiledi. Madonna, bu olayı “Annem bağnaz bir dindardı. Evimizde her zaman rahip ve rahibeler olurdu,” sözleriyle açıklamıştır. Birçok Katolik simgesi – annesinin Kutsal Kalp heykelleri, Katolik ilkokulundaki rahibelerin davranışları, ve ailesinin her gün dua ettiği Katolik mihrap da dahil olmak üzere – yıllar sonra Madonna’nın en çok tartışmaya yol açan eserlerinin ana teması oldu.

Madonna

Aile Trajedisi: Annesinin Ölümü

Madonna’nın hayatının ilk yıllarını derinden etkileyen başka bir etmen ise en küçük kardeşine hamileyken meme kanseri teşhisi konan annesinin ölümü oldu. Annesinin tedavisi bebek yeterince büyüyene kadar ertelenmek zorunda kaldı, ancak o zamana kadar hastalığı çok ilerledi. Madonna’nın annesi, 1 Aralık 1963’te, 30 yaşındayken vefat etti. Madonna, annesi öldüğünde sadece beş yaşındaydı. Bu kayıp, Madonna’nın ergenliğini büyük ölçüde etkiledi. Annesinin son günlerindeki kırılganlığı ve pasif tutumu hatıralarına kazınan Madonna, dünyaya kendi sesini duyurmakta kararlıydı. “Sanırım kendimi ifade edebilmemin ve sineye çekilmememin en büyük sebebi annesiz büyümem oldu,” diyor Madonna. “Örneğin, anneniz size terbiyeli davranmayı öğretir. Ve ben hiçbir zaman bu kuralları ve düzeni öğrenmedim.”

Madonna özellikle üvey annesinin dayattığı katı kurallara karşı elinden geldiğince savaştı. Üvey annesi Joan Gustafson, Madonna’nın babasıyla ailenin hizmetlisiyken tanışmıştı. Madonna, Gustafson’un onu sık sık küçük kardeşlerine bakıcılık yapmaya zorladığını ve bu görevin onu içten içe sinirlendirdiğini söylüyor. “Kendimi tam anlamıyla Kül Kedisi olarak görüyordum,” diyor Madonna. “Sanırım o sıralar bundan başka şeyler yapmak istediğimi, bütün bunlardan kaçmak istediğimi düşünmeye başladım”. Muhafazakar giyimini açık kıyafetlerle değiştirerek, sık sık gay kulüplerine giderek, ve dindar geçmişini reddederek kendisinin geleneksel yetiştiriliş biçimine karşı isyan etmeye başladı.

Madonna

Müzik ve Dans: 70’lerin Sonları

Madonna, asi kişiliğini mükemmeliyetçilik ve üstün başarı tutkusuyla dengeliyordu. Kendisi, hep en yüksek notları alan bir öğrenci, bir ponpon kız, ve disiplinli bir dansçıydı. Aynı zamanda, liseden yaşıtlarından bir dönem önce mezun oldu. Bu çalışkanlığını ve azmini fark eden Michigan Üniversitesi, 1976’da Madonna’ya okulun dans bölümü için tam burs teklif etti.

1977’de Michigan’daki lisans yıllarında Madonna, New York’taki Alvin Ailey American Dance Theater’da okumak üzere altı haftalık burs kazandı. Ardından 1978’de koreograf Pearl Lang ile sahneye çıkmak gibi olağanüstü bir fırsat elde etti. Yeni parlamaya başlayan yıldız, iki yıl okuduktan sonra dans eğitmeninin teşviğiyle üniversiteyi bırakıp dans kariyerini ilerletmek adına New York’a taşındı. New York’ta kirasını karşılayabilmek için nü modelliği, Russian Tea Room restoranında garsonluk, American Dance Center’da (Amerikan Dans Merkezi) sahne almak gibi birçok tuhaf işte çalıştı.

1979’da Madonna, bir pop-punk grubu olan Breakfast Club’ın kurucu üyelerinden Dan Gilroy ile ilişkiye başladı. Gilroy, Madonna’yı Paris’teki bir vodvil tiyatrosunun müdürüyle tanıştırdı. Madonna bir süre Fransa’da sahne sanatçısı olarak çalıştı. Bu yolculuk esnasında şarkı söyleme ve sahne alma ikilisine aşık oldu. 1980’de Birleşik Devletler’e döndüğünde baterist olarak Gilroy’un grubuna katıldı. Daha sonra grubun ana vokali oldu. Madonna sonraki birkaç yıl içinde, Madonna & The Sky ve The Millionaires and Emmy dahil olmak üzere birkaç farklı müzik grubu kurdu.

Madonna

Pop Starlığına Yükseliş

‘Everybody’

Madonna 1981’de kariyerine solo devam etmeye karar verdi. Müzik kariyerini raylarına oturtması için Gotham Records’ta çalışan Camille Barbone’u menajeri olarak işe aldı. Barbone, Madonna’ya erkeklerin hakim olduğu müzik dünyasında rotasını nasıl çizmesi gerektiğini gösterdi. Bu yeni yıldızın modern stilini daha da önere çıkaran bir stüdyo grubu kurmasına yardımcı oldu. Grubundaki müzisyenlerden biri olan arkadaşı Stephen Bray, Madonna’nın ilk hiti olan “Everybody” parçasını yazdı. Madonna girişimci tarzını kullanarak kayıtların New York’taki müzik yapımcısı Mark Kamins’e ulaşmasını sağladı. Bunun üzerine Kamins, Madonna’ya Sire Records ile bir anlaşma imzalaması için yardımcı oldu. “Everybody” 1982’de dans müzikleri arasında birinci sırada yer aldı.

‘Madonna’ Albümü: ‘Borderline,’ ‘Lucky Star,’ ve ‘Holiday’

Bu şarkının başarısından güç alan Madonna, 1983’te Sire Records’u tam bir albüm olan Madonna’yı yayınlamaları için ikna etti. Bu albüm, yavaş ancak istikrarlı bir başarı elde etti. Birer hit olan “Borderline,” “Lucky Star” ve “Holiday” parçalarını içermekteydi. Kısa süre sonra, genç kızlar ülkenin dört bir yanında Madonna’nın file çoraplar, dantelli iç çamaşırları, parmaksız eldivenler, ve büyük haçlı kolyelerden oluşan aykırı giyim tarzını örnek almaya başladı. “Holiday” parçası aynı zamanda bu müzisyene 1984’te Dick Clark’ın American Bandstand programında sahne alma fırsatını kazandırdı. Madonna burada asıl tutkusunun “dünyayı yönetmek” olduğunu söyledi.

Madonna

‘Like a Virgin,’ ‘Material Girl,’ ve ‘Angel’

Madonna’nın bu yoğun hırs ve kararlılığı, 1985’te Billboard listesinin başında yer alan ve bir ay içinde platin olan devam albümü Like a Virgin’da kendini daha çok gösterdi. Albüme adını veren ve yapımcısı Nile Rogers olan “Like a Virgin” parçası, daha sonra, altı hafta boyunca listelerin başında yer alarak Madonna’nın en büyük pop hiti olacaktı. Bu albümde sıralamalarda ilk beşte yer alan iki hit daha bulunuyordu; alaycı ve güç verici “Material Girl,” ve hareketli bir dans parçası olan “Angel.”

‘Crazy for You’

Madonna, bunların yanında, bir başrol olarak ilk defa Çılgın Madonna (Desperately Seeking Susan, 1985) filminde rol aldı. Amerika dans listelerinde bir numaraya yükselen “Into the Groove” parçasını seslendirdi. Yine 1985’te yayımlanan Sana Deli Oluyorum (Vision Quest) filmi için kaydettiği single “Crazy for You” da hit parçalar arasında bir numaraya yerleşti. Ardından, ilk müzik turnesi olan The Virgin Tour’a başladı. Yeni bir ikonik müzik klibi akımı yaratırken personasını sürekli yeniden şekillendirdi, ve bu esnada art arda 17 parçasının Billboard ilk 10 listesine tırmanışını izledi.

Madonna

1980 ve 1990’lardaki Filmleri ve Diğer Hit Şarkıları

Bunu izleyen beş yıl boyunca Madonna’nın hayatı çok hareketli geçti. 16 Ağustos 1985’te oyuncu Sean Penn ile evlendi ve onunla birlikte Şangay Bonita (Shanghai Surprise, 1986) filminde başrolde yer aldı. Ardından beş yıl içinde üç filmde daha rol aldı: Kim Bu Kız? (Who’s That Girl, 1987), Kanlı Hesaplaşma (Bloodhounds of Broadway, 1989) ve Dick Tracy (Dick Tracy, 1990). Madonna’nın soundtrack albümü I’m Breathless: Music From and Inspired by the Film Dick Tracy iki Top 10 parçası doğurdu: “Vogue” ve “Hanky Panky.” Bunların yanında dört tane daha hit albüm yayınladı; True Blue (1986), Who’s That Girl (1987), You Can Dance (1987) ve Like a Prayer (1989).

Tartışmalar

‘Like a Virgin’ MTV Video Müzik Ödülleri (VMA) Performansı

Madonna, her zaman olduğu gibi başarılı olma dürtüsü ile aykırı davranışlara olan eğilimini birbirinden ayıramadı. 1985 MTV Video Müzik Ödülleri’nde üzerinde bir gelinlik ile sahnede davetkar bir biçimde kıvırttığı “Like a Virgin” performansı büyük tartışmalara yol açtı. Sonrasında Penn ile evliliği başladı. Evlilikleri, aile içi şiddet ihbarları ve Penn’in bir fotoğrafçıyı darp etmesi üzerine bozuldu. Bu davranış, Penn’i bir aylık hapse mahkum etti. Çiftin gündeme oturan bir şekilde boşanmasına yol açtı.

Madonna

‘Like a Prayer’ Klibi

Madonna’nın “Like a Prayer” klibi, 1989 yılında Pepsi ile yaptığı bol kazançlı destek anlaşmasının bir parçası olarak ilk kez MTV’de yayınlandı. Klip, ırklar arası ilişki temaları, yanan haçlar, ve cinsellik göndermeleriyle dini ideolojilerin bir harmanını içeriyordu. Klibin bir sonucu olarak Papaz John Paul II, hayranlarını Madonna’nın İtalya’daki konserlerine katılmamaları için teşvik etti. Pepsi desteğini yıldızdan geri çekti.

Halkın protestolarına rağmen, Madonna her zaman olduğundan daha popüler hale gelmişti. Like a Prayer albümü, “Express Yourself,” “Cherish,” “Keep It Together” ve “Oh Father” gibi hitler ile birlikte albüme adını veren, listelerde bir numara olan “Like a Prayer” parçasını da içeriyordu. Madonna 1991 yılında Amerika’nın ilk 10 listesine giren 21 tane parçaya sahipti. Dünya çapında 70 milyondan fazla albüm satarak $1.2 milyar gelir elde etmişti. Kendini kariyerini kontrol etmeye adayan Madonna, Nisan 1992’de Warner Music Group şirketinin altında Maverick Records isimli plak şirketinin kurucularından biri oldu.

Madonna

‘Truth or Dare’ Belgeseli

Madonna, bir yandan da toplumsal sınırları zorlayarak gözleri üzerine çekmeye devam etti. Önce Blonde Ambition turnesini açık bir şekilde konu alan Doğruluk mu Cesaret mi? (Turth or Dare, 1991) filmini yayınladı. Bunu, hafif pornografik bir masa üstü kitabı olan ve pop starın birbirinden farklı erotik pozlarını içeren Sex’in (1992) basımı takip etti. Birçok tartışmaya yol açmasına rağmen, Sex, piyasaya sürüldüğü ilk gün sadece Amerika’da 150,000 kopya sattı. Üç gün sonra, ilk basımın 1.5 milyon kopyasının tamamı dünya çapında tükenerek Sex’i yayınlanan en başarılı masa üstü kitabı yaptı.

Erotica (1992) albümü de bu esnada yayınlandı. Eşit derecede başarı gösterdi. 1993 yılının sonlarında albüm, çift-platin statüsüne erişti. Ardından 1994’te muhteşem ana parçası “Secret” ve hoş bir melankolik havası olan “Take a Bow” ile Bedtime Stories geldi.

Filmler ve Müzik: 90’ların Sonundan Bugüne

‘Evita,’ ‘Immaculate Collection’ ve ‘Music’

1996 yılına kadar, Madonna bir yıldız olarak çok yönlülüğünü hem sinema hem de müzik alanlarında kanıtlamıştı. Madonna, Andrew Lloyd Webber’ın Evita (1996) müzikalinin eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan ekran uyarlamasında Antonio Banderas ile başrol oyuncusu olarak yer aldı. Bu film ile En İyi Kadın Oyuncu Performansı – Müzikal veya Komedi kategorisinde Altın Küre ödülü kazandı. Filmde seslendirdiği “You Must Love Me” parçasıyla En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü’nü aldı.

Madonna

Madonna, 1990’da en iyi parçalar (greatest hits) albümü olan The Immaculate Collection’ı yayınladı. Bu albümü, yıllar sonra, baladlarından oluşan ve yeni “You’ll See” parçasını içeren Something to Remember (1995) takip etti. 1998’de, yapımcı William Orbit’in yardımı ile, onu elektronik müziğin ve ruhani keşfin derinliklerine iten, ve aynı zamanda eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan Ray of Light’ı yayınladı. Ardından “Frozen” ve “The Power of Good-Bye” şeklinde hit parçaları ile devam etti. Madonna, aynı zamanda üç Grammy ödülü kazandı; ikisi albüme adını veren ve listelerin ilk beşinde yer alan “Ray of Light” parçası için, ve biri de Ray of Light albümünün kendisi için.

Devamında, bu sefer daha ön planda ve öngörülemeyen dans ritmi eğilimleriyle, diğer bir başarılı elektronik müzik projesi olan Music (2000) geldi. Albümün yapımının çoğunu Fransız üstad Mirwais üstlendi. Madonna, Music’teki birkaç parçada ve Avanak Ajan (Austin Powers: The Spy Who Shagged Me) filminin Grammy ödüllü “Beautiful Stranger” şarkısında da görüldüğü gibi, bir yandan da Orbit ile yürüttüğü işlerine de devam etti.

Madonna

‘American Life’

Pop yıldızı bunun ardından Up for Grabs (2002) oyunu ile beyaz perdeden Londra’nın West End sahnesine geçiş yaptı. 2003 yılında American Life albümü ile aynı yıl yayınladığı İngiliz Gülleri (The English Roses) isimli ilk çocuk kitabını yazdı. Madonna, 2004 yılında UK Music Hall of Fame kurucu üyesi olarak atandı. Ertesi sene bir sonraki albümü olan Confessions on a Dancefloor piyasaya sürüldü. Bunun üzerine Madonna, The Beatles’ın uzun süreli rekorunu kırarak Birleşik Devletler’de en çok altın sertifikalı single’a sahip olan sanatçı oldu.

Madonna’nın profesyonel hayatı yükselmeye devam ediyordu. Ocak 2008’de Forbes dergisi tarafından dünyanın en varlıklı kadın müzisyeni ilan edildi. Madonna, bu gelirin çoğunu kendi H&M giyim koleksiyonu, NBC ile yaptığı konser yayınlama anlaşması ve tüm zamanın en çok kar eden kadın sanatçı turnesi olan Confession turnesi’nden elde etti. Aynı zamanda zamanını İngiltere ve Amerika arasında bölerek, şarkı söylemeye, oyunculuğa, ve birçok işletmeyi yönetmeye devam etti.

Madonna; 2008 yılında, Malavi’deki AIDS yetimlerinin hayatını konu alan I Am Because We Are belgeselini ve bir sanat filmi olan Filth and Wisdom’ı yazıp yönetti. Hard Candy albümü aynı yılın Nisan ayında piyasaya sürüldü, ve Sticky and Sweet turnesi, Live Nation konser organizatörlüğü ile ilk büyük atılımı oldu.

Madonna

‘Celebration’

2009 yılında dördüncü en iyi parçalar albümü olan Celebration’ı yayınladı. Bu albüm Madonna’nın Birleşik Krallık’taki on birinci bir numara albümü oldu. Albümün piyasaya sürülmesiyle Madonna Birleşik Krallık’ta solo sanatçılar içinde en fazla bir numaraya yükselen albüme sahip olan Elvis Presley ile eşit konuma geldi.

‘W.E.’ Filmi ve Super Bowl XLVI

2011 yılında Madonna, son film projesi olan ve Amerikalı dul Wallis Simpson ile Britanya kralı Kral Edward VIII arasındaki aşk ile modern bir ilişkiyi karşılaştıran W.E.’yi yayınladı. Edward, Simpson ile evlenmek uğruna tacından vazgeçti. Çift Windsor Dük ve Düşesi olarak anılmaya başlandı. Kamera arkası çalışan Madonna, bu romantik dramın yazarlarından biri ve yönetmeniydi. Film karışık eleştiriler topladı. Ancak buna rağmen film için yazdığı ve söylediği orijinal “Masterpiece” şarkısı ile Altın Küre ödülü kazandı.

Madonna’nın Şubat 2012’de Super Bowl XLVI’da sahne alacağı açıklaması da toplum tarafından pek ilgiyle karşılanmadı. Şovdan önce birçok futbol hayranı, Madonna’nın devre arası gösterisi için seçilmiş olmasından şikayet ediyordu. Ancak Madonna, sahnede son single’ı “Give Me All Your Luvin’”i de içeren etkileyici bir gösteri ortaya koydu. Bu sefer sahnede Madonna değil, konuk sanatçısı olan M.I.A. uygunsuz el hareketi kullanarak tepki toplamıştı.

Madonna

‘MDNA’

Madonna, stüdyo albümü MDNA’i Mart 2012de yayımladı. Albümü tanıtmak için gerçekleştirdiği turnesinde tepkiye açık birçok unsura yer verdi. Madonna, Fransa’da aldığı sahnede ara ara seyircilerine göğüslerini sergiledi. Süslemelerde Nazi sembolleri kullandı. St. Petersburg, Rusya’daki bir konserinde, LGBT haklarını destekleyici bir konuşma yaptı. Bu onu yasal olarak sıkıntıya soktu. Yetişkin olmayan bireyleri homoseksüelliğe yönelttiği gerekçesiyle $10 milyon’dan fazla talep edilerek dava açıldı, ancak sonradan suçlamalar geri çekildi.

‘Rebel Heart’a Giden Çalkantılı Yol

2014’e doğru, Instagram’da görüldüğü üzere Madonna’nın Avicii ve Diplo gibi yapımcılarla işbirliği içinde bir albüm hazırladığı bildirilmişti. Ancak, 2015’te çıkması planlanan Rebel Heart albümü için hazırlanan bir düzineden fazla şarkı aynı yılın Aralık ayında internet üzerinden sızdırıldı. Sonradan İsrailli bir şarkıcı bu sızıntıya bağlı olan çalıntı suçlamalarıyla tutuklandı.

Çalıntıya karşı bir cevap olarak, Madonna noelden önce internet üzerinden altı şarkı yayınladı. Bu parçalar çeşitli ülkelerde iTunes listelerinin ilk 10’unda yer aldı. Ancak şarkıcının Instagram aracılığıyla gelecek albümünün kapak resmine benzer şekilde Nelson Mandela ve Bob Marley gibi öne çıkan lider ve sanatçıların siyah bir kabloyla bağlanmış resimlerini paylaşması daha fazla tartışmaya sebep oldu. Şubat 2015’te Rebel Heart bir daha sızdırıldı.

Madonna

Aynı ay içinde Madonna, 57. Grammy Ödülleri’nde albümün ilk single’ı olan “Living for Love” parçasını boğa ve matador teması ile sahnelendirdi. Bundan yaklaşık iki hafta sonra, aynı şarkıyı Brit Ödülleri’nde de seslendirdi. Ancak giysisiyle ilgili oluşan bir aksilikten ötürü sahneden zemine kısa bir düşüş yaşadı. Şarkıcı, daha sonra bu düşüş sebebiyle boynunun incindiğini belirtti.

Madonna’nın 13. Stüdyo albümü Rebel Heart resmi olarak 10 Mart 2015’te piyasaya sürüldü. Deluxe versiyonu 19 parçadan oluşmaktaydı. Albümün tarzı, müzik prodüksiyonu açısından önceki diğer albümlere göre fark edilir bir biçimde değişiklik gösteriyordu; şarkıların sözleri, açıkça yapılan cinsel kışkırtmalar ve modern övünmelerden, daha sakin kendini yansıtmalara dönmüştü.

‘Madame X’

2018 yılının başlarında yeni müzikler üzerinde çalıştığını itiraf ettikten sonra, ikonik şarkıcı, Nisan 2019’da yayınladığı bir videoda 14. Stüdyo albümünün adının Madame X olacağını açıkladı. Videoda, “Madam X, bir gizli ajan,” diyor. “Dünyanın etrafını dolaşıyor. Kimlik değiştiriyor. Özgürlük için savaşıyor. Karanlık köşelere ışık getiriyor. O bir dansçı. Bir profesör. Bir devlet başkanı. Bir hizmetli. Bir atlı. Bir mahkum. Bir öğrenci. Bir anne. Bir çocuk. Bir öğretmen. Bir rahibe. Bir şarkıcı. Bir aziz. Bir fahişe. Aşk evindeki gizli ajan. Ben, Madam X’im.”

Kısa süre sonra Madonna, Kolombiyalı şarkıcı Maluma ile birlikte “Medellín” isimli single’ını yayınladı. İkili, şarkıyı 2019 Billboard Müzik Ödülleri’nde şehvetli bir biçimde sahnelendirmek üzere biraraya geldi.

Madonna

Kişisel Yaşamı ve Çocukları

Madonna, 1985’ten 1989’a kadar aktör Sean Penn ile evliydi. 1996’da, kişisel eğitmeni ve sevgilisi Carlos Leon ile birlikte Lourdes Maria (Lola) Ciccone Leon’u dünyaya getirerek bir anne oldu. 2000 yılında İngiliz yönetmen Guy Ritchie ile evlendi. Aynı yıl oğulları Rocco John Ritchie’yi doğurdu. Madonna ve Ritchie çifti, 2008 yılında boşandı.

2008’de, 50 yaşına girmeden önceki gece, Madonna kişisel hayatında daha fazla zorlukla karşı karşıya kaldı. Bir önceki yılın çoğunu, 2006’dan beri yetiştirdiği evlatlık oğlu David Banda’yı ülkesine getirirken Malavi yasalarını çiğnediği iddialarıyla savaşarak geçirdi. Eleştirmenler, Madonna’yı güçlü varlığını kullanarak evlat edinme prosedürünü hızlandırmakla suçladı. Madonna bu suçlamaları şiddetle reddetti. 67 yerel hak savunma grubundan oluşan bir koalisyon, Malavi’deki kuralların uluslararası evlat edinmeyi yasakladığı gerekçesiyle, geçici velayet iznine karşı çıktı.

Pop yıldızının avukatı, Madonna’nın David’i kalıcı olarak evlat edinme başvurusunun 28 Mayıs 2008’de Malavi yüksek mahkemesi tarafından kabul edildiğini belirtti. Alan Chinula, muhabirlere “Bu güzel ve pozitif bir karar,” dedi. “Sonunda mahkeme Madonna’ya çocuğu evlat edinmesi için gereken hakları verdi. … Tanrıya şükürler olsun, artık her şey sona erdi”. Madonna, yeniden Malavi’den evlatlık edinmeye karar verdi. Haziran 2009’da, yine bir yasal çarpışma sonrasında, Mercy James’in velayetini almaya hak kazandı. Şubat 2017’de Madonna, Instagram’dan paylaştığı bir fotoğraf ile Malavi’den 4 yaşındaki Estere ve Stelle ikizlerini evlat edindiğini duyurdu.

Madonna

2017 yılında, Madonna, eski asistanı Darlene Lutz’a, kişisel eşyalarından birkaçını açık artırmaya çıkardığı gerekçesiyle dava açtı. Ancak şarkıcının önceden imzaladığı ve Lutz’ı Madonna’nın gelecekteki bütün hak taleplerinden muaf tutan feragatname dolayısıyla, hakim açık artırmanın bir sonraki sene devam edebileceğine karar verdi.

Satışa çıkarılan kişisel eşyalar arasında külot ve saç fırçası da vardı. Ancak en çok ilgi çeken parça yıldızın eski erkek arkadaşı Tupac Shakur’un yazdığı ayrılık mektubu oldu. Mektupta, rap sanatçısı, siyahi bir adamla sevgili olmanın Madonna’yı daha ilgi çekici kılabileceğini, ancak kendisinin beyaz bir kadınla görülmesinin çevresini hayal kırıklığına uğrattığını ve bu yüzden ızdırap çektiğini yazmıştı. “Seni asla üzmek istemedim” diyor. “Lütfen seninle birlikteyken çok ünlü bir seks ikonunun yanındaki sınırlı tecrübeye sahip genç adam pozisyonunda hissettiğimi anlamaya çalış.”

Ağustos 2018’de Madonna, MTV Video Ödülleri’nde verdiği Aretha Franklin anma konseriyle haber başlıklarında daha çok yer etti. Madonna, Franklin’in hayatının akışını değiştirdiğinden bahsettikten sonra kendi müzik kariyerinin ilk yıllarıyla ilgili uzun bir konuşma yaptı. Bu durum eleştirmenlerin Madonna’nın bu anma etkinliğini neden kendi hayatı hakkında konuşmak için kullandığını merak etmelerine neden oldu.

Çeviri: Cemre ÇAYIR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Climax Film İncelemesi

Elton John Kimdir? Şarkıları, Hayatı Hakkında Her Şey

Müzik nedir? Tanımı ve Ana Elementleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jamaika Mağarasının Derinliklerinde Bulunan 4,300 Yıllık Yarasa Dışkısı Dünya’nın Geçmişini Ortaya Çıkardı

Jamaika Mağarasının Derinliklerinde Bulunan 4,300 Yıllık Yarasa Dışkısı Dünya’nın Geçmişini Ortaya Çıkardı

Her İki Tarafından Enerji Emebilen Güneş Pili %26 Verimlilikle Dünya Rekoru Kırdı

Her İki Tarafından Enerji Emebilen Güneş Pili %26 Verimlilikle Dünya Rekoru Kırdı