içinde ,

Kedi ya da Köpeğinizi Yaygın Hastalıklardan Korumak için 4 İpucu!

Kedinizi ya da Köpeğinizi Yaygın Hastalıklardan Korumak için 4 İpucu
Kedinizi ya da Köpeğinizi Hastalıklardan Korumak için 4 İpucu

Kendinize yada köpeğinize atıştırması için ekstra ikramlar yapıyor musunuz?

Bundan her ne kadar hoşlanıyorlar gibi görünseler de, bu onların sağlıkları için her zaman en doğru hareket değil.

İnsanlar gibi evcil hayvanlar da kilo problemlerinden muzdarip olabilir ve etrafta her zamankinden daha fazla tombul evcil hayvanın olması giderek artan bir sorun haline geliyor.

Yakın zamanda veterinerler ile yapılan bir araştırmada, hekimlerin yüzde 73’ü obezitenin gördükleri “en yaygın koşullardan biri” olduğunu ve evcil köpeklerin yarısının ve kedilerin ise yüzde 44’ünün aşırı kilolu olduğunu söylediler.

Hem Kedi Hem De Köpek Pirelerinden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulur

Bu endişe verici bir durum. Bazen tıknaz hayvanların tatlı olduğunu düşünmemize rağmen, gerçekte küçük bir kilo artışı bile evcil hayvanınız için diyabetten uyurken nefes almada güçlük çekmek gibi kardiyorespidatuvar (kalp-solunum) problemlerine kadar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir, hatta güneş çarpmasından acı çekme riskleri bile artar.

Evcil hayvanınızın vücut ağırlığı ideal kilosundan yüzde 15 ila 20 daha fazla ise obezite teşhisi konulur. Obezite kireçlenme ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların artmasıyla ilişkilidir.

Hepimizin evcil hayvanlarımızın mümkün olduğunca uzun yaşamasını istediğimizi söylemeye gerek yok.

İşte kedi ve köpeğinizi formda tutmanın bazı yolları.

Onları hareketli tutun

Köpekler kıskançlık ya da suçluluk hissediyor mu?

Çoğu köpek düzenli olarak egzersiz yapmaz; bu bazen kötü hava şartları yüzündendir, bazen de diğer insanlar ya da köpekler ile karşılaştıklarında kaygı duymaları gibi bazı davranışsal problemler nedeniyledir.

Sokak kedileri genellikle kendilerini zinde ve aktif tutarken ev kedileri, sokaktakilere kıyasla en az yüzde 5 daha yüksek bir vücut yağ oranına sahip olabilir ve obeziteye çok daha yatkındır.

Antrenman sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanın ve kilo vermenin kilit noktasıdır. Köpeğinize günde en az bir kere, hatta ideal olarak daha fazla egzersiz yaptırmaya çalışın. Antrenmanın uzunluğunun ve türünün, hayvanlarınızın yaşlarına ve yeteneklerine uygun olduğundan emin olun ve herhangi bir egzersizi yavaşça arttırın.

Köpekler oturma odanızda rahatlıkla yapabileceğiniz “kokuyla hedef bulma” ya da “numara öğretme” gibi şeylere bayılırlar. Ve kedi arkadaşınızın oyun oynayarak biraz kalori yakması için sayısız kedi oyuncağı vardır.

Ayrıca bazı yemek zamanlarını, köpeğinizi yemeğini temiz ve güvenli olduğunu düşündüğünüz bir zemine saçarak besleme metoduyla ya da onu yemek ya da atıştırmalık için çalışmaya teşvik edecek bulmacalı besleme yöntemi ile daha hareketli hale getirebilirsiniz.

Köpeğinizin havuzda yada su bandında yüzmesi ya da yürümesini içeren hidroterapi, hafif ya da ağırlık hissettirmeyen egzersizler için harika bir seçenek olabilir. Bu özellikle yaşlı köpekler ve yaralanıp iyileşen köpekler için idealdir.

Kediler bile sizin kılavuzluğunuzda yürümek için eğitilebilirler. Fakat eğer kediniz iş birliği yapmıyorsa ya da havanın köpeğiniz ile çıkmak için uygun olmadığını düşünüyorsanız, hareket seviyesini yüksek tutmak için  iç mekan ve bahçe oyunlarını deneyebilirsiniz.

Beslenmelerine dikkat edin

Bazı evcil hayvanlar yemeklerinin tadını o kadar çıkarırlar ki yaşları ne olursa olsun biraz tombul olabilirler ya da bazılarında sadece insanlar gibi yaşlandıkça doğal olarak daha da yavaşladıklarından “orta yaş göbeği” meydana gelebilir.

Her iki durumda da, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için diyetlerinin değişmesi gerekir. Kilo kaybı aşamalı bir süreç olmalıdır, bu nedenle evcil hayvanınızı ne kadar besleyeceğiniz konusundan başlangıç noktası olarak her zaman ambalajlardaki önerilen besleme yönergelerini ya da çevrimiçi kalori hesaplayıcılarını kullanın.

Her gün bir beslenme günlüğü tutmaya çalışın ve evcil hayvanınızın mamasını bir terazi kullanarak doğru bir şekilde tartmayı unutmayın. Dijital kepçeler son derece yanlıştır ve aşırı beslenmeyi daha olası hale getirir.

Eğer kiloları aşırı yüksekse, hatta obezite oranlarına yaklaşıyorsa, evcil hayvanınızın kilo verme serüvenine tam bir sağlık taraması ve vücut kondisyon değerlendirmesi için veterinere gitmekle başlamak en iyisi olabilir. Veterinerler ayrıca kilo vermek için bir hedef vücut ağırlığı ve zaman çerçevesi sağlayabilecektir.

Diğer risklerin farkında olun

Bir kedinin yaşayabileceği en uzun süre ne kadardır?

Bazen sadece sebep genlerdedir. Örneğin bazı Labrador retriever türü köpekler, kendilerini yemeğe düşkün ve kilo almaya meyilli hale getiren genetik bir mutasyona sahiptir. Kısırlaştırılmış evcil hayvanların günlük ihtiyacı olan kalori miktarı azalır, bu nedenle eğer diyetleri değiştirilmezse farkında olmadan kilo alabilirler.

Bu nedenle, hayvanınız için  ideal vücut ağırlığı ve şeklinin ne olduğunu ve onu etkileyebilecek etkenleri bilmek çok önemlidir.

Evcil hayvanlarınızın kilo vermesine en iyi nasıl yardımcı olabileceğiniz ile ilgili veterinerlere ve diğer profesyonellere güvenin.

Yüksek kalorili atıştırmalıklardan vazgeçin

Yüksek yağ oranına sahip yemekler ve atıştırmalıklar küçük porsiyonlarda bile çok fazla kalori sağlar, bu nedenle fark etmeden hayvanınızı aşırı beslemeniz çok kolaydır. Yemek artıkları gibi şişmanlatıcı insan gıdaları, pankreatit riskinin arttırmanın yanı sıra hayvanlarınızın kilo almasına da katkıda bulunur ve hatta  eğer bu yiyecek soğan ve bazı yapay tatlandırıcıları içeriyorsa daha korkunç sonuçlara bile sebep olabilir.

Fakat evcil hayvanınızın kilosunu yönetmek onlara küçük sürprizler yapamayacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı ve düşük kalorili alternatifler aramak için mahallenizdeki evcil hayvan dükkanınıza bir gezi yapabilirsiniz.

Kedi

Ya da buzdolabınıza bir göz atın. Çoğu köpek, özellikle eğitme oyunu için olduğunda, havuç ve salatalığı çok sever. Kediler ise ton balığı ve tavuk gibi hem yüksek protein içeren hem de düşük kalorili yiyeceklere bayılır.

Evcil hayvanınızla ilgilenmek için başka yollara da bakmayı unutmayın: onlarla egzersiz yapın ve oynayın; sadece onlarla vakit geçirmek bile hem onlara hem de size fayda sağlayacaktır.

Bahsedilen tüm ipuçları biraz çaba gerektiriyor; fakat evcil hayvanınızın vücudunu fit ve sağlıklı tutmak yaşamlarını uzatmaya yardımcı olacaktır. Ve aramızda kim sevgili evcil hayvanlarımızla daha uzun yaşamak istemiyor ki?

Anne Carter, Senior Lecturer in Animal Biology, Nottingham Trent University and Jacqueline Boyd, Senior Lecturer in Animal Science, Nottingham Trent University.

Rozaçiy Çiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

  1. Çok doğru bir bilgi paylaşımı. Mamalar kesinlikle tartılarak verilmeli. Bende evde kedi besliyorum kedime ne kadar mama verirsem yiyordu. Bu yüzden aşırı kilo aldı ve rahatsızlandı. Rejim yapıyoruz şuan gayet fit ve sağlıklı.

Eski Aile Fotoğraflarınızı Bu Site, Yapay Zeka Teknolojisi İle Canlandırıyor

Eski Aile Fotoğraflarınızı Bu Site, Yapay Zeka Teknolojisi İle Canlandırıyor

Yapay Zekâ 10 Farklı Şekilde Bu Şaşırtıcı Yetenekler Gösterdi

Yapay Zekâ 10 Farklı Şekilde Bu Şaşırtıcı Yetenekleri Gösterdi!