içinde ,

İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir

İmkansız olduğu düşünülen bir başarı. Bu adam istediği zaman gözbebeği boyutunu değiştirebilir.

İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir
İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir. (Image credit: Shutterstock)

Bazı insanlar kulaklarını oynatabilir, bazıları dillerini katlayabilir… Bu adam istediği zaman gözbebeklerini büyütüp daraltabilir. Almanya’da 23 yaşında bir öğrenci talep üzerine gözbebeklerini küçültebilir ve büyütebilir, bu vaka raporuna göre daha önce imkansız olduğu düşünülen bir başarı.

Gözdeki iki küçük karşıt kas, her gözbebeğinin kuklası gibi davranır (gözün karanlık merkezi), karanlık bir ortamda daha fazla ışığı görebilmek için onları genişletir veya büyütür ve görülen ışık miktarını sınırlamak için onları parlak bir ortamda daraltır.

İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir
İmkansız olduğu düşünülen bir başarı. Bu adam istediği zaman gözbebeği boyutunu değiştirebilir.

Bu sürecin tamamen otomatik olduğu düşünülüyordu; karanlık bir odaya adım attığınızda, bilinçli olarak gözbebeklerinize boyut değiştirmelerini söylemek zorunda değilsiniz. Gözbebeğiniz, uyarılmadaki artış gibi diğer faktörlere yanıt olarak boyutunu da değiştirebilir.

Daha önce, bazı insanların gözbebeklerinin boyutlarını istedikleri gibi değiştirebildikleri, ancak dolaylı yöntemler kullandıkları biliniyordu.

Örneğin, araştırmacılar sadece güneşi düşünmenin gözbebeklerini daraltabileceğini ve karanlık bir odayı düşünmenin ya da zihinsel olarak bir şeyi hesaplamanın onları genişletebileceğini zaten biliyorlardı, diyor Christoph Strauch. Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi deneysel psikoloji bölümünde yardımcı doçent ve aynı zamandaki vaka raporunun kıdemli yazarı.

Ancak hiç kimse, gözbebeklerinin boyutunu doğrudan bir kas gibi kontrol ederek değiştirmenin mümkün olduğunu düşünmedi. Almanya’daki Ulm Üniversitesi’ndeki bir psikoloji öğrencisi Strauch’un derslerinden birini aldıktan sonra Strauch ile temasa geçene kadar. (Strauch daha önce Ulm Üniversitesi’nde doktora öğrencisiydi).

Yaklaşık 15 ya da 16 yaşındayken, delikanlı vaka raporunda baş harfleriyle tanımlandı.  D.W. göz bebeklerinin büyüklüğünü değiştirebileceğini fark etti. ‘’Bir arkadaşıma gözbebeklerimi nasıl ‘titrettiğimi’ gösterdim ve arkadaşım da gözbebeklerimin küçüldüğünü fark etti.’’ D. W. Strauch’a ve Ulm Üniversitesi’ndeki meslektaşlarına söyledi. Ama D. W. uzun süre bilgisayar oyunları oynayana kadar bu yeteneğe sahip olduğunu fark etmemişti.

D.W araştırmacılara verdiği demeçte,’’ gözbebeğini daraltmak, bir şeyi sιkmak gibi hissettiriyor; daha büyük hale getirmek, gözü tamamen serbest bırakmak, rahatlatmak gibi hissettiriyor’’ dedi. İlk başta, bir nesnenin önüne veya arkasına odaklanarak gözbebeğinin boyutunu değiştirirdi, ancak uygulama ile nesnelere odaklanmadan nasıl yapılacağını öğrendi. Araştırmacılara, gözbebeği boyutunu değiştirmek için tek yapması gerekenin göze konsantre olmak olduğunu söyledi; parlak veya karanlık bir ortam hayal edilmesi zorunlu değil.

Strauch verdiği demeçte, D. W.’yi gözbebeği büyüklüğünü değiştirme yeteneğine sahip ve bu özelliği onu diğer insanlardan farklı kılıyor gösteren diğer insanlardan farklı kılıyor. Aynı zamanda kendisi gözbebeklerinin kaslarını doğrudan hissedebiliyor. ” İmkansız olduğu düşünüldüğü için şaşırtıcı.”

Bu ne kadar nadir?

İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir
İmkansız Gibi Görülüyor Ama İnsan Gözbebeği Boyutunu Değiştirebilir. (Image credit: Shutterstock)

Bir dizi testle araştırmacılar, D. W.’nin gerçekten de bu yeteneğe sahip olduğunu doğruladılar. Ancak gözbebeklerinin boyutunu dolaylı olarak değiştirdiğine dair hiçbir belirti bulamadılar. Bir testte araştırmacılar, zihinsel çabanın artmasıyla gözdeki kasların uyandırılıp uyandırılmadığını test etmek için voltaj uygulayarak cildin elektriksel özelliklerini ölçtüler ve bu da dolaylı olarak gözbebeği boyutunu arttırmış olabilir dediler. (Ama arttırmamıştı.)

Dolaylı bir yöntem kullanmadan D. W. gözbebeklerini 0,09 inç (2,4 milimetre) çapa kadar genişletebilir ve 0,03 inç (0,88 mm) çapa kadar daraltabilir. Dahası, D.W. en yakın noktada bile bir nesneyi odağı bozulmadan görebilir, ki burada gözbebeği zaten “maksimum” olarak daralmıştır (gözlerin önünde bir kalem tuttuğunuzu ve yüze yaklaştırdığınızı ve bulanık hale gelmeden önce noktada durduğunuzu hayal edin), D. W. gözbebeğini kendi iradesiyle olarak daha da daraltabilir. Bunu yaparak D. W. odağını geliştirdi ve gözbebeği boyutunu kontrol etmediği zamanlarda nesneleri yüzüne neredeyse iki kat daha yakın görebiliyordu.

Araştırmacılar, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) olarak bilinen bir tür beyin taraması kullanarak, beynin iradeye dahil olan belirli bölümlerinin aktivasyonunun arttığını veya özgür irade dışında bir şeye karar verme ve yapma yeteneğinin arttığını buldular.

Araştırmacılar, D. W.’nin gözbebeklerini doğrudan kontrol ettiğini kesin olarak söyleyemezler, çünkü uyguladıkları birçok teste rağmen D.W’nin dolaylı bile olsa gözbebeklerini nasıl kullandığına dair herhangi bir kanıt bulamadılar.

Başkaları bunu yapmayı öğrenebilir mi? Muhtemelen, dedi Strauch. Bu yeteneğe sahip daha fazla insan bulmak ve araştırmak, araştırma ekibinin yolunu aydınlatabilir. Gözbebeğinin boyutlarını istedikleri gibi kontrol etmelerini sağlayan bir yol olup olmadığını anlamalarını yardımcı olabilir. “D.W. ile aynı şeyi yapabileceklerine inanan bazı insanlar ulaştı. Bu gerçekten harika” dedi.

Bulgular 12 Ağustos’ta  International Journal of Psychophysiology’de online olarak yayınlandı.

MERT USLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tuz: Tuzun Büyüleyici Tarihi - Tuzun İlk Keşfinden Bugüne

Tuz: Tuzun Büyüleyici Tarihi

Nükleer Füzyon Nedir? Nasıl Enerji Üretir ve Neden Abartılıyor?

Nükleer Füzyon Nedir? Nasıl Enerji Üretir ve Neden Abartılıyor?