içinde ,

Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor

Hidrojen Soluyan Uzaylılar. Ya uzaylı yaşamı bizimkinden biraz farklı bir kimya kullanıyorsa?

Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor
Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor

Bir gezegende ilk kez yaşam kanıtı bulduğumuzda, muhtemelen atmosferindeki gazları analiz edebileceğiz. Bilinen veya bulunan Dünya benzeri gezegenlerin sayısı arttıkça, yakında bir dış gezegenin atmosferinde Dünya’daki yaşamla ilişkili gazları keşfedebiliriz.

Ama ya uzaylı yaşamı bizimkinden biraz farklı bir kimya kullanıyorsa? Nature Astronomy‘de yayınlanan yeni bir araştırma, yaşam kanıtı bulmak için atmosferleri kullanmanın en iyi şansının, araştırmamızı kendi gezegenlerimiz gibi hidrojen atmosferine sahip olanları içerecek şekilde genişletmek olduğunu savunuyor.

Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor
Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor

Yıldızının önünden geçen bir ötegezegenin atmosferini araştırabiliriz. Böyle bir geçiş gerçekleştiğinde, yıldızın ışığının bize ulaşması için gezegenin atmosferinden geçmesi gerekir ve giderken ışığın bir kısmı emilir. Yıldızın tayfına bakmak – ışığının dalga boyuna göre bölünmesi – ve geçiş nedeniyle hangi ışığın eksik olduğunu bulmak, atmosferin hangi gazlardan oluştuğunu ortaya çıkarır. 10 yıldan fazladır geciken James Webb Uzay Teleskobu’nun hedeflerinden biri ötegezegen atmosferlerini belgelemek.

Beklediğimizden farklı bir kimyasal karışıma sahip bir atmosfer bulsaydık, bunun en basit açıklamalarından biri, canlı süreçler tarafından bu şekilde muhafaza edildiği olurdu. Yeryüzünde durum budur. Gezegenimizin atmosferi, karbondioksit yapmak için doğal olarak oksijenle reaksiyona giren metan (CH₄) içerir. Ancak metan biyolojik süreçlerle doldurulur.

Buna bakmanın bir başka yolu da, yaklaşık 2,4 milyar yıl önce başlayan sözde büyük oksijenlenme olayı sırasında fotosentetik mikroplar tarafından karbondioksitten serbest bırakılmamış olsaydı oksijen orada olmayacaktı .

Oksijen atmosferlerinin ötesine bakın

Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor
Hidrojen dolu Hindenberg zeplin 1937’de çıkan yangında yok oldu. Oksijensiz hidrojen atmosferi olan bir dünyada böyle bir yangın olamazdı. Murray Becker/Associated Press

Yeni çalışmanın yazarları, atmosferlerine hidrojenin hakim olduğu Dünya’dan daha büyük dünyaları araştırmaya başlamamız gerektiğini savunuyorlar. Bunlarda serbest oksijen bulunmayabilir, çünkü hidrojen ve oksijen oldukça yanıcı bir karışım oluşturur.

Hidrojen tüm moleküllerin en hafifidir ve uzaya kolayca kaçar. Kayalık bir gezegenin bir hidrojen atmosferine tutunacak kadar güçlü yerçekimine sahip olması için, kütlesi Dünya’nın yaklaşık iki ila on katı arasında olan bir “süper Dünya” olması gerekir. Hidrojen ya doğrudan gezegenin büyüdüğü gaz bulutundan yakalanmış olabilir ya da daha sonra demir ve su arasındaki kimyasal reaksiyonla serbest bırakılmış olabilir.

Hidrojen ağırlıklı bir atmosferin yoğunluğu, yukarı çıktıkça, Dünya gibi azotun hakim olduğu bir atmosfere göre yaklaşık 14 kat daha yavaş azalır. Bu, gezegeni çevreleyen 14 kat daha büyük bir atmosfer ortamı oluşturur ve spektrum verilerinde tespit etmeyi kolaylaştırır. Daha büyük boyutlar, optik bir teleskopla doğrudan görüntüleme yoluyla böyle bir atmosferi gözlemleme şansımızı da artıracaktır.

Laboratuvarda hidrojen soluma

Spinoloricus, yaşamak için oksijene ihtiyaç duymayan küçük ama çok hücreli bir organizma.
Spinoloricus cinziae, yaşamak için oksijene ihtiyaç duymayan küçük ama çok hücreli bir organizma. Ömrü boyunca hiçbir noktada oksijen gerektirmeyen ilk hayvan türüdür. Ölçek çubuğu 50 mikrometredir. Roberto Danovaro, Antonio Dell’Anno, Antonio Pusceddu, Cristina Gambi, Iben Heiner ve Reinhardt Mobjerg Kristensen

Yazarlar, E. coli bakterisinin (milyarlarcası bağırsaklarınızda yaşar) herhangi bir oksijenin olmadığı bir hidrojen atmosferi altında yaşayabildiğini ve çoğalabildiğini gösterdikleri laboratuvar deneyleri yaptılar . Aynı şeyi çeşitli mayalar için de gösterdiler.

Bu ilginç olsa da, yaşamın bir hidrojen atmosferi altında gelişebileceği argümanına fazla ağırlık katmaz. Yerkabuğunda hidrojeni metabolize ederek hayatta kalan birçok mikrop olduğunu zaten biliyoruz ve hatta tüm yaşamını Akdeniz tabanında oksijensiz bir bölgede geçiren çok hücreli bir organizma bile var.

Oksijensiz başlayan Dünya atmosferinin %1’den fazla hidrojene sahip olması olası değildir. Ancak erken yaşam, insanların yaptığı gibi oksijeni karbonla reaksiyona sokmak için karbon dioksit oluşturmak yerine, hidrojeni karbonla reaksiyona sokarak metan oluşturmak üzere metabolize etmek zorunda kalmış olabilir.

Biyolojik İşaret gazları

Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor
Hidrojen soluyan uzaylılar mı? Çalışma, dünya dışı yaşam bulmak için yeni bir yaklaşım öneriyor

Çalışma yine de önemli bir keşif yaptı. Araştırmacılar, hidrojen altında yaşayan E. coli’deki ürünler tarafından üretilen düzinelerce gazın “şaşırtıcı bir çeşitliliği” olduğunu gösterdi . Dimetilsilfid, karbonil sülfür ve izopren gibi bunların çoğu, bir hidrojen atmosferinde saptanabilir “biyo-işaretler” olabilir. Bu, bir dış gezegendeki yaşam işaretlerini tanıma şansımızı artırır – ne arayacağınızı bilmelisiniz.

Bununla birlikte, hidrojen kullanan metabolik süreçler oksijen kullananlardan daha az verimlidir. Bununla birlikte, hidrojenle nefes alan yaşam , astrobiyologlar için halihazırda yerleşik bir kavramdır. Duyarlı hidrojen soluyanlar, David Brin’in Uplift romanları gibi bazı rasyonel temelli bilim kurgularda bile yer aldı .

Yeni çalışmanın yazarları, yeterli konsantrasyonda moleküler hidrojenin bir sera gazı gibi davranabileceğine de dikkat çekiyor. Bu, bir gezegenin yüzeyini sıvı su için yeterince sıcak tutabilir ve dolayısıyla yüzeydeki yaşamı, yıldızından aksi durumda olacağından daha uzak tutabilir.

Yazarlar, Jüpiter gibi dev gaz gezegenlerinde yaşam bulma şansını düşünmekten çekiniyorlar. Öyle olsa bile, yaşanabilir dünyalar havuzunu hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip süper Dünyaları içerecek şekilde genişleterek, dünya dışı yaşamın ilk anlaşılması zor işaretlerini bulmak için inceleyebildiğimiz vücut sayısını potansiyel olarak iki katına çıkardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Dünyanın ciddi bir ormansızlaşma problemi var: Bu 7 görüntü bunu kanıtlıyor.

Dünyanın ciddi bir ormansızIaşma sorunu var

Yüz Maskesi Taktıkları Halde Neden Hala İnsanları Tanıyabiliyoruz?

Maske Taktıkları Halde Neden Hala İnsanları Tanıyabiliyoruz?