içinde ,

Bugün Hala Oynadığımız 5.000 Yıllık Oyunlar

Ur Kraliyet Oyunu
Ur Kraliyet Oyunu

Günümüzde kalabalık bir caddede dolaştığımızda, insanları telefon ekranlarına gömülmüş şekilde görebiliriz. Telefon oyunlarının yükselişini kınamak kolaydır.

Milyarlarca indirme ile, en popüler uygulamalar ve oyunlar kesinlikle yıllar içinde insanların hayatlarının binlerce saatini boşa harcamasına neden oldu. Ne kadar utanç verici! Kitap okuyor olabilirlerdi.

Ancak kendimizi eğlendirmek için oyunları kullanmak, modern toplumun yükselişinden kaynaklanan yeni bir konu değil. Aslında, insanlar binlerce yıldır masa oyunları geliştiriyor ve oynuyorlar.

Ur Oyunu Kuralları
Ur Oyunu Kuralları

Masa oyunları medeniyetin doğuşundan beri ortalıkta dolaşıyor. Binlerce yıl sonra hala bu oyunları oynamakla kalmıyoruz. Aynı zamanda en eski oyunların telefon uygulaması olarak uyarlamaları bile var. Ne kadar çok değişirse, o kadar çok aynı kalırlar.

Tavla

Tavla oyunu yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Birçok eski oyunun aksine, bu oyun sadece günümüze kadar hayatta kalmadı. Aynı zamanda tüm ömrü boyunca büyük ölçüde aynı kaldı. Tavla, bir tahta, otuz dama taşı ve birkaç zardan oluşan bir oyundur.

Bu basit kurulum, onu yüzyıllardır insanların favorisi haline getirdi. Tavlanın ilk insan uygarlıklarından bazılarına Mezopotamya‘dan geldiği söyleniyor. Antik Yakın Doğu’da çok popüler olan masa oyunları olarak bilinen oyunların bir sınıflandırmasının parçasıdır.

2004’te İran Kültür Mirası Haber Ajansı, Burnt City adlı bir alanda bugüne kadarki en eski tavla tahtasını ortaya çıkardıklarını iddia etti. Tahtanın, hayatta kalan en eski oyun tahtasından yaklaşık iki yüzyıl daha eski olan yıldan daha eski olduğu ve yaklaşık 5.000 yaşında olduğu iddia ediyorlar.

Antik Tavla Oyunu
Antik Tavla Oyunu

Tavla oyununun daha da eski olup olmadığı merak uyandırıyor. Yine de bugün insanlar hala bu oyunu oynuyorlar, hem çevrimiçi hem de yapay zeka ile yenilenen teknoloji ile tekrar bir ilgi gördü.

Şans ve becerinin birleşimi nedeniyle, yeni yapay zeka programlarının karar verme süreçlerini test etmenin harika bir yolu olarak görülüyor.

Değişmeyen sonuçları olduğu bilinen satrancın aksine, tavlaya zar eklenmesi hem insanlar hem de bilgisayarlar için herhangi bir durumda akıllıca bir seçim yapma zorluğunu artırıyor. 5.000 yaşın üzerinde olmasına rağmen, insanlar bugün hala tavla tarafından büyüleniyor.

Ur Kraliyet Oyunu

Yirmi Kareler olarak da bilinen Ur Kraliyet Oyunu, Mezopotamya kökenli bir başka eski masa oyunudur. Oyunda, iki oyuncu, tüm taşlarını sona ulaştıran ilk kişi olmak için tahta etrafında yarışır.

Bu tanıdık geliyor olabilir çünkü; oyun, cribbage, Trouble ve Sorry gibi oyunların doğrudan atasıdır. Tahta yarış oyunları ilk olarak Ur Kraliyet Oyunu tarafından popüler hale getirildi. Bu oyun yüzlerce yıldır yaygın ve popülerdi.

Ur Kraliyet Oyunu
Ur Kraliyet Oyunu

Yukarıda resmedildiği gibi oyun tahtaları antik dünyanın her yerinde bulunmuştur. İran’dan Sri Lanka’ya, Irak’tan Girit’e.

Bununla birlikte, geç antik çağ döneminde, oyunun popülerliği keskin bir şekilde düşmeye başladı. Bu durum, bulunmasından kısa bir süre sonra dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri haline gelecek olan satrancın sahneye girmesiyle hemen hemen aynı zamandadır.

Genel popülaritesinin kaybına rağmen, Royal Game of Ur, 20. yüzyılın ortalarına kadar oyuncu bulmaya devam etti.

Karaçi’deki eski mezheplerde ateşli takipçileri vardı. Aynı zamanda dünyadaki farklı Yahudi toplulukları arasında bir yuva buldu.

Bir dahaki sefere, son taşınızı Cuma geceleri son güvenli bölgeye itmek için iyi bir zar atmayı umduğunuzda, oyununuzun 5.000 yıl önce antik Ur kenti çevresinde popüler hale getirilmiş bir oyundan doğduğunu unutmayın.

Go

Son oyunumuz antik Çin’den geliyor. Mezopotamya‘dakilerin masa oyunlarını sevdikleri çok açık olsa da, bugün dünyanın en popüler oyunlarından biri Uzak Doğu’dan çıktı. Go oyununun yaklaşık 4.000 yıl önce yaratıldığı söyleniyor.

Bunun dünyanın en eski oyunu olduğunu iddia eden ve sürekli olarak değiştirilmemiş bir biçimde oynanabildiğini savunanlar da vardır.

Go, bugün hala dünyanın her yerinden insanlar tarafından beğeniliyor. Dönemindeki diğer oyunların aksine Go, bölgeyi ele geçirmek ve korumakla ilgilidir. Satranç tarafından popüler hale getirilecek bir kavram olan tahtanın mekansal kontrolü ile ilgili bir oyundur.

Yine de Go, satrançtan çok daha uzun süredir ortalıkta. Bu dönemdeki diğer oyunlar genellikle rakibinizin taşlarını sıfıra indirmekle ilgili yarış oyunlardır.

Go, oyunculardan tahtaya teker teker taşlar yerleştirmelerini isteyen, sonunda rakibinizden daha fazla tahtayı çevrelemek ve kontrol etmek amacıyla akıcı bir oyundur. Çok karmaşık olmasına rağmen kurallar tarih boyunca büyük ölçüde aynı kalmıştır.

Go Oyunu
Go Oyunu

Geleneksel bir tahta, 361 ayrı alanla sonuçlanan on dokuza on dokuz karelerden oluşur. Oyunların tamamlanması saatler alabilir. Rakibinizi alt etmek için bol miktarda planlama, ileri görüş ve strateji gerektirmektedir.

Satrançta olduğu gibi, Go’nun da rastgele bir şansı yoktur. Birinin yapabileceği belirli sayıda potansiyel hareket vardır (bu sayı sonsuza yakın olsa da). Bu, stratejiyi ve genel zaferi tamamen oyuncunun elinde bırakır. Oyunun stratejisini değiştirecek hiçbir zar veya kart yoktur.

4.000 yıldan daha eski olan Go’nun ustalarının, acı çektikleri oyunun zamanımızdan binlerce yıl öncesine dayandığını bilerek, 21. yüzyılda zanaatlarını sergilediklerini izlemek şaşırtıcıdır.

Bir dahaki sefere parkta tavla oynayan bir çift insan gördüğünüzde veya yerel tasarruf mağazanızdaki bir Go panosuna rastlarsanız, bu oyunlara yerleşen zamanın ve geçmişin ağırlığını takdir etmek için bir dakikanızı ayırabilirsiniz.

Bunlar basit oyunlar olsa da, çok eski ve çok fazla düşünme, planlama ve strateji anlamına geliyor. Bu oyunları oynayarak, tarih boyunca arkadaşlarınızla veya yabancılarla bir masa oyununun konforunda zaman geçirmiş milyonlarca değilse bile binlerce insana anında bağlanırsınız.

Çeviren: Gizem Şafak Baransel


Bunlar da ilginizi çekebilir

“George Orwell 1984” Kehanet Kitabını Neden Hala Okuyoruz?

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!

Bunları Bir Yaşam Boyunca Kaç Kere Yapıyoruz?

İnsanlık Tarihi Boyunca Tuvaletler Nasıl Evrimleşti. Tuvaletlerin Büyüleyici Evrimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Marie Curie, kocası Pierre Curie ve kızları Irène

Marie Curie ve Nobel Ödülü Bağımlısı Ailesi Hakkında 5 Gerçek!

Plank

Plank Nedir?, Kusursuz Bir Plank Nasıl Yapılır?