içinde ,

Bu Resimdeki Beyaz Noktalar Yıldız Veya Galaksi Değiller, Onlar Kara Delikler

Kara delikler
Kara delikler

Resim, gece gökyüzünün oldukça normal bir resmine benziyor olabilir ancak baktığınız şey parıldayan yıldızlardan çok daha özel. Bu beyaz noktaların her biri aktif bir süper kütleli kara delik. Ve bu kara deliklerin her biri, milyonlarca ışık yılı uzaktaki bir galaksinin kalbindeki maddeleri yutuyor. Bu şekilde tam olarak tespit edilebiliyorlar. Bu tür 25.000 noktayı toplayan gök bilimciler, düşük radyo frekanslarında kara deliklerin bugüne kadarki en ayrıntılı haritasını oluşturdular. Bu yıllar süren bir başarı ve hepsi Avrupa büyüklüğünde bir radyo teleskopu sayesinde.

Almanya’daki Hamburg Üniversitesi’nden gök bilimci Francesco de Gasperin, “Bu, inanılmaz derecede zor veriler üzerinde uzun yıllar süren çalışmalarımızın sonucudur.” dedi. “Radyo sinyallerini gökyüzünün görüntülerine dönüştürmek için yeni yöntemler icat etmeliydik.”

Kara delikler fazla bir şey yapmadan takıldıklarında, tespit edilebilir herhangi bir radyasyon yaymazlar ve bu da onları bulmayı çok daha zor hale getirir. Bir kara delik aktif olarak materyal biriktirdiğinde, onu suyun bir drenajı çevrelediği kadar çevreleyen bir toz ve gaz diskinden biriktirdiğinde uzayın genişliğinde algılayabildiğimiz birden fazla dalga boyunda radyasyon üretirler.

Kara Delikler
Kara Delikler

Yukarıdaki görüntüyü bu kadar özel kılan;

Avrupa’daki LOw Frequency Array (LOFAR) tarafından tespit edildiği üzere ultra düşük radyo dalga boylarını kapsaması. Bu interferometrik ağ, Avrupa genelinde 52 konuma dağılmış yaklaşık 20.000 radyo anteninden oluşuyor. Şu anda LOFAR, 100 megahertz’in altındaki frekanslarda derin, yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapabilen tek radyo teleskop ağı ve gökyüzünün başka hiçbir şeye benzemeyen bir görünümünü bize sunuyor. Kuzey gökyüzünün yüzde dördünü kapsayan bu veri bülteni, ağın tüm Kuzey gökyüzünü ultra düşük frekanslarda görüntülemeye yönelik iddialı planı olan LOFAR LBA Gökyüzü Araştırması (LoLSS) için bir ilk.

Dünya’ya dayandığı için, LOFAR’ın uzay tabanlı teleskopları etkilemeyen önemli bir engeli var: iyonosfer. Bu, uzaya geri yansıtılabilen ultra düşük frekanslı radyo dalgaları için özellikle bir sorun. 5 megahertz’in altındaki frekanslarda, iyonosfer bu nedenle opak bir durumda. İyonosfere nüfuz eden frekanslar atmosferik koşullara göre değişebilir. Ekip, bu sorunun üstesinden gelmek için her dört saniyede bir iyonosferik paraziti düzeltmek için algoritmalar çalıştıran süper bilgisayarlar kullandı. LOFAR’ın gökyüzüne baktığı 256 saat boyunca çok fazla düzeltme demek.

Bize ultra düşük frekanslı gökyüzünün bu kadar net bir görüntüsünü veren şey de aslında budur. Hollanda’daki Leiden Gözlemevi’nden gök bilimci Huub Röttgering, “Yıllarca süren yazılım geliştirmeden sonra, bunun artık gerçekten işe yaradığını görmek çok güzel.” dedi. İyonosferi düzeltmek zorunda olmanın başka bir faydası daha var: gök bilimcilerin iyonosferin kendisini incelemek için LoLSS verilerini kullanmasına izin verecek. İyonosferik hareket eden dalgalar, sintilasyonlar ve iyonosferin güneş döngüleri ile ilişkisi LoLSS ile çok daha ayrıntılı olarak karakterize edilebilir. Bu, bilim insanlarının iyonosferik modelleri daha iyi sınırlamasına izin verecektir.

Araştırma, her türlü astronomik nesne ve olgunun yanı sıra 50 megahertz’in altındaki bölgede muhtemelen keşfedilmemiş nesneler hakkında yeni veriler sağlayacak. Araştırmacılar makalelerinde, “Anketin son sürümü, çeşitli astronomik araştırma alanlarında ilerlemeyi kolaylaştıracak.” diye yazdı. “Bu, 1 milyondan fazla düşük frekanslı radyo spektrumunun çalışılmasına olanak tanıyarak galaksiler, aktif çekirdekler, galaksi kümeleri ve diğer araştırma alanları için fiziksel modeller hakkında benzersiz bilgiler sağlayacak. Bu deney, yüksek açısal çözünürlük ve derinlikte ultra düşük frekanslı gökyüzünü bize sunacak.”

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeni Galaksi Yıldızların Nasıl Oluştuğuna Işık Tutuyor

Demiryolu Seyahatinin Geleceğini Şekillendirebilecek 5 Buluş

Kendi Güneş Sistemimiz Diğerlerine Kıyasla Çok Nadir Olduğu Keşfedildi.

iğne

Bir Genç Farkında Olmadan Dikiş İğnesini Yuttu, Kalbini Deldi

Hafıza Kartı

Teknolojinin Ne Kadar Geliştiğini Hatırlatacak 9 Harika Görüntü