içinde ,

Bu Harika Videoda Çin’in Uzay Aracının Ay’a İnişini İzleyin

Ay örnekleri topladığını da görebilirsiniz!

Bu Harika Videoda Çin’in Uzay Aracının Ay’a İnişini İzleyin
Bu Harika Videoda Çin’in Uzay Aracının Ay’a İnişini İzleyin

Çin’in Chang’e-5 uzay aracından muhteşem bir video, 44 ​​yıldaki ilk ay örneklerini toplamak için yumuşak bir şekilde aşağı inerken Ay’a başarılı bir şekilde inişini ortaya koyuyor.

Bu aşağıda paylaştığımız hızlandırılmış video, 1 Aralık Salı günü güvenli bir iniş alanı hedeflenirken devasa Oceanus Procellarum’un (“Fırtınalar Okyanusu”) üzerinden geçerken Chang’e 5 iniş aracının altındaki bir kamera tarafından yakalandı. Siyah beyaz görüntü, uzay aracı yüzeye güçlü inişini başlatmak için dikey bir konuma geçmeden önce ufuktaki zirveleri gösteriyor. Çin’in CCTV haber ağı tarafından yayınlanan bir başka video, Chang’e 5’in numune toplama kolunun numuneleri toplarken ay yüzeyini deldiğini gösteriyor. (Bunları aşağıdaki videoda bir araya getirdik.)

İniş videosunda, kara aracı düşüşünü yavaşlattıkça her boyutta krater beliriyor ve kayboluyor. Tüm bunlar yaklaşık 380.000 kilometre uzakta gerçekleşiyor ve sinyallerin Dünya’dan gidip gelmesi iki saniye sürdüğü için, sürecin otomatikleştirilmesi gerekiyordu.

Chang’e 5, yüzeye olan mesafeyi ölçmek için bir gama ışını altimetre ve potansiyel tehlikeleri tespit etmek için optik ve lazer sistemleri kullandı. İniş yapan kişi, iniş alanını seçerken ve son inişi yaparken havada asılı gibi görünür.

Uzay aracı 23 Kasım’da fırlatıldı ve nihayet Salı günü volkanik bir tepe olan Mons Rümker yakınlarında güvenli bir şekilde yere indi. Ancak iniş, 1970’lerden bu yana ilk taze ay örneklerini Dünya’ya ulaştırmayı amaçlayan çok zorlu bir görevin yalnızca bir parçası.

Her şey yolunda giderse, milyarlarca yıl daha genç olabilecek ilk yeni ay örneklerine sahip olacaklar

Uzay aracı, bilimsel olarak değerli materyaller elde etmek için hem yüzeyden kepçe hem de Ay regolitini delip inişten sonraki birkaç saat içinde numune toplamaya başladı.

Chang’e-5, Oceanus Procellarum’daki iniş bölgesinden numune almakla meşgul. İşte kepçe kolunun hareket halindeyken, numune kabına malzeme yerleştirirkenki görüntüleri.

Yükselen bir araç, bekleyen Chang’e 5 yörüngesine yanaşmaya hazırlanmak için perşembe günü değerli kargoyu Ay yörüngesine geri gönderecek. Yörünge aracı daha sonra örnekleri Dünya’ya doğru yola çıkacak, atmosfere girecek ve 16-17 Aralık civarında bir yeniden giriş kapsülü bırakacak.

Her şey yolunda giderse, bilim insanları, daha önce Apollo ve Sovyet Luna misyonları tarafından toplananlardan milyarlarca yıl daha genç olabilecek ilk yeni ay örneklerine sahip olacaklar.

Örnekler, bilim insanlarının ayın bu bölgesinin neden jeolojik olarak aktif olabileceğini, ayın diğer bölümlerindeki volkanizmanın sona ermesinden çok sonra da anlamalarına yardımcı olabilir.

Utku Emre KOCAİBİŞ


İlginizi çekebilir

Çin’in “Uzay Rüyası”: Ay’a ve Ötesine Uzun Bir Yürüyüş

Çin, Derin Deniz Kaynakları Yarışında Mariana Çukuru’nda İnsanlı Dalış Rekorunu Kırdı

Çin’in Uzaydaki “Dünyanın İlk 6G Uydusu” Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Beynimiz neden her gördüğü cisim ve yüzeyde surat görmeye meyillidir? İşte bilimsel açıklaması.

Beynimiz neden her gördüğü cisim ve yüzeyde yüz görmeye meyillidir?

Uzaya Gitmek İçin 28 Milyon Dolar Ödeyen Kişi O Gün Meşgul Olacağı İçin Gezisini İptal Etti

Uzaya Gitmek İçin 28 Milyon Dolar Ödeyen Kişi O Gün Meşgul Olacağı İçin Gezisini İptal Etti