içinde ,

Thomas Edison ve Nikola Tesla, Akım Mücadelesi

Thomas Edison ve Nikola Tesla, Akımların Sav∂şı Sırasında Neden Çatıştı? Mucitlerin standartlaştırılmış bir elektrik sistemi yaratmaya yönelik farklı yaklaşımları, en sonunda onları birbirinden uzaklaştırdı.

Thomas Edison ve Nikola Tesla, Akım Mücadelesi
Thomas Edison ve Nikola Tesla, Akım Mücadelesi

Hem laboratuvardaki tartışılmaz dehasından hem de bir iş adamı olarak acımasızlığıyla tanınan bir miras olan Thomas Edison, tarihin en önemli mucitlerinden biri olarak bilinir. Eski bir atasözü, tarihin galipler tarafından yazıldığını söyler ve Edison’un durumunda, o da kendi hikayesini yazmıştır. Bazen bu, akranları tarafından geliştirilen icatlarda olduğu gibi, örneğin; Nikola Tesla, gerçeği biraz esnetmek anlamına gelir.

Thomas Edison ve Nikola Tesla
Edison ve Nikola Tesla

1847’de, sanayi devriminin sonunda doğan Edison, modern çağa giden yolu aydınlatan yeni bir bilim insanı ve mucit dalgasının p∂rç∂sıydı. New Jersey’deki ünlü araştırma laboratuvarı Menlo Park; fonograf (ses kaydeden ve çalan), sinema filmleri ve ampul de dahil olmak üzere endüstriyel ve tüketici altyapımızın büyük kısmını hala yetersiz tutan yeniliklerin geliştirilmesine ev sahipliği yaptı. Oradaki çalışmaları o kadar önemliydi ki Menlo Park’ın bulunduğu kasaba şimdi onun adını taşıyor.

İşine takıntılı ve titiz bir patron olarak bilinen Edison’un, ampulleri kadar akkor bir egosu vardı ve kendi yüceliğinin kesinliğine dair kuşkusuz bir duygusu vardı. Ayrıca inanılmaz derecede rekabetçiydi. Fikrinin galip çıkması için ne gerekiyorsa yapmaya istekliydi.

Edison, genellikle tehlikeli ark lambalarına daha güvenli bir çözüm olan DC (Doğrudan Akım) aydınlatmayı icat etti.

Edison
Thomas Edison

Sırbistan’da doğan Tesla, farklı bir dâhiydi. Edison ebedi bir deneyci ve tamirciyken, Tesla bir insan hesap makinesiydi ve zihninde karmaşık matematik ve fizik denklemleri üzerinde çalışabilmesi, Avrupa’da erken kariyer başarısı elde etmesine yardımcı oldu.

Göçebe bir ergenliği Doğu Avrupa’da seyahat etmek ve ders almakla geçirdikten sonra, Tesla 25 yaşında Macaristan’da Budapeşte Telefon Santralinde elektrik mühendisi olarak çalışmak üzere işe alındı. Okulu bırakmadan önce Hırvatistan’da en iyi öğrenci olarak sergilediği işkolik eğilimleri oluşturarak orada üstünlük sağladı. Bir yıl içinde, Amerikan mucidin başarılı işinin bir parçası olan Continental Edison Company’de çalışmak üzere Paris’e gitti.

Bu noktada elektrik, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin sokaklarını aydınlatmaya başlamıştı. İlk başta çoğu şehir, gece gökyüzünü aydınlatmak için yüksek voltajlı ark lambaları kullanıyordu ancak ayna gibi parlayıp tüm tarih boyunca güneşin doğuşu ve batışı tarafından yönetilen bir uygarlığı hayrete düşürürken, erken aydınlatma teknolojisi de bir sorun çıkardı.

Thomas Edison, 1901'de laboratuvarındayken.
Thomas Edison, 1901’de laboratuvarındayken. Fotoğraf: Wikimedia Commons aracılığıyla Kamusal Alan

O, çok tehlikeliydi. Ark aydınlatması, aynı anda 3.000 volttan fazla elektrik pompalayan elektrik santralleri tarafından körüklendi. Bu da genellikle halka açık yerlerde kıvılcımlara, aşırı ısınmaya ve tam patlamalara, yayalara elektrik titreşimleri yağmasına ve düzenli olarak yangınlara yol açtı.

Doğrudan akım (DC) tarafından üretilen elektrik, çok daha güvenli bir alternatifti ve Edison, istikrarlı ve uzun ömürlü bir akkor ampul geliştirip dünyanın dört bir yanındaki evlere ve binalara aydınlatma sağlamak için yola çıktı. 1882’de Manhattan’daki Pearl Street’te, dünyanın ilk merkezi elektrik santrali, Edison Aydınlatma Şirketi açıldı.  Şirket, yakındaki binalara 110 volt elektrik sağlamak için doğrudan akım kullandı ve kazara aksilik riskini önemli ölçüde azalttı. İlk olarak, 59 müşteriyle başladı.

Tesla, alternatif bir akım güç sistemi icat etti.

Nikola Tesla'nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu
Nikola Tesla alternatif akım elektriğini gösteriyor. (Kredi: Getty Images)

Sonraki iki yıl boyunca Edison’un DC elektrik üretimi akkor ışığı, ülke çapında artarak şehre yayıldı. Ancak büyüyen erişim için önemli bir zayıflık vardı. Doğrudan akım tarafından sağlanan elektrik, özellikle ilk günlerde, ancak o kadar uzağa gidebiliyordu. Sonuç olarak, diğer mucitler transformatörleri kullanarak voltajı kolayca modüle edebilecek alternatif akım (AC) adı verilen şeyi geliştirmeye devam etti.

Tesla da AC’ye gönül verenlerden biriydi. 1882’de, Edison’un Paris karakolunda çalışırken bir arkadaşıyla yürüyüşe çıktığında Tesla, bir süredir canını sıkan bir mühendislik sorununun çözümüyle aniden karşı karşıya kaldı. Tesla, AC üreten bir motorun mekaniğini hayal ederek oluşturduğu için, tüm karmaşık matematiksel denklemleri ve mühendislik başarılarını görselleştirme yeteneği işe yaradı.

Alternatif akım jeneratörünü geliştirmek ve honlamak onun için bir saplantı haline geldi ve 1884’te Paris’teki Amerikalı patronu Amerika Birleşik Devletleri’ne geri çağrıldığında, Tesla’nın batıya göç etmesini önerdi ve böylece o yılın Eylül ayında Tesla, gemideki bir isyan sırasında eşyalarının çoğunun çalındığı üzücü bir yolculuktan sonra Manhattan’a geldi.

Tesla, sonunda Edison için çalıştı ancak ikisinin birbiriyle çelişen ideolojileri vardı.

Thomas Edison ve Nikola Tesla
Edison ve Nikola Tesla

Ancak para, o kadar uzun süre endişe verici olmamalıydı. Tesla, onu Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’ndaki Edison Makine İşleri’nde çalışması için davet eden Edison’un kendisiyle karşılaştı. Eski patronundan gelen bir tavsiye mektubu, işine zarar vermedi.

O zamanlar Tesla, yıllar sonra verdiği bir röportajda yeni patronuna hayranlık duyduğunu hatırladı. “Bilimsel eğitim almamış ama yine de çok şey başarmış olan bu harika adam beni hayrete düşürdü.”

Tesla, Oregon’daki devre sisteminin onarımı, elektrik gücüyle aydınlatılan ilk tekne, DC jeneratörlerinin yeniden birleştirilmesi ve diğer görevler de dahil olmak üzere çeşitli projeler üzerinde çalışmak için işe alındı. Yıllar sonra, 1921’de yapılan bir röportajda Tesla, Oregon’un aydınlatma sistemindeki hızlı düzeltmesiyle Edison’u etkilediğini ve Edison’un onu “çok iyi bir adam” olarak ilan ettiği zamanı hatırladı.

Sırp mucit, ayrıca ark aydınlatma sistemi oluşturmakla da suçlandı ancak AC gücünü kullanması, DC gücüne yatırım yapılmış bir servete sahip olan ve sadakatini kaybetmek istemeyen Edison’un ilgisini çekmiyordu. Daha sonra Tesla, varsayılanlara göre, Edison’un DC sistemini geliştirmek için ona büyük bir meblağ vaat ettiğini, ardından Tesla kendisine çalışmasını sunduğunda teklifi geri çektiğini ve “Amerikan mizahını anlamadığını” iddia ederek Tesla’yı çileden çıkardığını söyledi ve yaşlı mucide karşı inat etmeye kararlı bir şekilde kendi başına yola çıktı.

Tesla daha sonra, Edison’un rakibine patent lisansı verdi.

Yüzyılı İcat Eden Adam Nikola Tesla Hakkında 17 Garip Gerçek
Nikola Tesla, 700’den fazla patent ve buluşun sahibidir. Ayrıca, geleceği öngörerek bir yüzyıl kadar sonrasının buluşlarını tahmin etti.

Tesla, sadece altı ay boyunca Edison için çalıştı ve belirli bir süre geçirdikten sonra, Menlo Park’a yakın Rahway, New Jersey’de kendi şirketini kurmak için yetecek kadar yatırımcı nakiti aldı. Bu yatırımcılar, şirketi onun elinden aldı ve 1887’ye kadar Manhattan’daki yeni bir fabrika ile Tesla, AC motorunu gerçekten takip edebildi.

1888 baharında, çeşitli mekanikleri için yedi ayrı patent aldığı için makinede ustalaşması çok uzun sürmedi. Kısa bir süre sonra bu patentleri, şehirlere güç sağlama yarışında Edison’un baş rakibi olan George Westinghouse’a lisansladı. Edison’un AC’nin tehlikeli olduğunu göstermek ve nihayetinde çok daha üstün bir sistemi kanıtlayacak olan şeyi kötülemek için neredeyse var gücüyle çalışmasıyla (fil Topsy’nin elektrik çarpmasıyla ünlü olan öIümü onun işi olmamasına rağmen) AC ve DC arasındaki yarış kızışacaktı.

Tesla, neredeyse beş parasız öIdü ama bunun Edison’la bir ilgisi yoktu. Westinghouse ile yaptığı sözleşmelerden bir servet kazandı ancak kötü iş anlaşmaları, kötü yatırımlar ve başarısızlıkla sonuçlanan büyük deneylere yapılan harcamalar yüzünden hepsini kaybetti. Edison ile olan sözde rekabeti, neredeyse bilimsel konulardaki ortaklık ve fikir ayrılıklarından kaynaklanıyordu ve yalnızca Tesla’nın AC güç yeniliklerinden çok daha fazlasını kapsayan inanılmaz kariyeri olarak geriye dönük vurgulandı.

BURCU YAĞCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Çin Artık Dünyanın En Zengin Ülkesi

Çin Artık Dünyanın En Zengin Ülkesi

Bu 'Ölüm Ağacı' O Kadar Zehirli ki Yağmur Yağarken Altında Bile Duramıyorsunuz

Bu ‘ÖIüm Ağacı’ O Kadar Zehirli ki Yağmur Yağarken Altında Bile Duramıyorsunuz