içinde

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır
İşte Sovyetler Birliği'nin yıllardır sakladığı en korkunç sırlardan beş tanesi:

Binlerce insan farklı, akıl almaz nedenlerle öIdürüIdü. Sovyetler ise devlet sırlarından payına düşeni aldı. Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ve Soğuk Savaş’ın bitişinin üzerinden uzun yıllar geçti. O zamandan bu yana, Sovyet yönetimi altında sınıflandırılan birçok belge yeniden açığa çıktı.

Sovyet diktatörü Joseph Stalin binlerce insanı öIüme terk etmesinden tutun, yine binlerce kişiye biyolojik s*lah olarak çiçek hastalığı bulaştırma işlemlerine kadar sırları sizler için derledik.

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır
Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır

İşte Sovyetler Birliği’nin yıllardır sakladığı en korkunç sırlardan beş tanesi:

Stalin, 5 bin kişiyi Yamyam Adası’na öIüme gönderdi

Bilindiği üzere Sovyet diktatörü Joseph Stalin, milyonlarca insanı Sovyet çalışma kamplarına tıkarak veya uzak bölgelere sürgün ederek öIüme mahkum etti. Fakat gerçekte bilinmeyen şey, 1933 yılında 5.000’den fazla insanı, Yamyam Adası’na gönderdiğiydi.

Bu adaya gönderilenler, bir zamanlar Sibirya’daki Nazino adasına gelen ve açlık işk*ncesiyle baş etmek zorunda kalan, sözde sosyal olarak zararlı görülen insanlardı. Ada tecrit edilmişti ve sadece bir ormanı ve bataklığı vardı. Bu steril ortamla yüzleşen mahkumlara, kış gelmeden yaklaşık 550 hektarlık araziyi temizleyip, çavdar ekme görevi verildi.

Hayatta kalmak için, inşaat ve ısınmaya yetecek kadar odun stoklamak zorunda kaldılar. Terk edilmişlerdi ve açlıktan öImek üzere olan bu Stalinizm kurbanlarının tek bir seçeneği vardı: onları yemek ve hayatta kalmayı ummak ya da insanları, yemek yiyebilmek için beklenenden daha hızlı öImeye zorlamak. Yani Yamyam Adası, maalesef, adının hakkını veriyor.

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır
İşte Sovyetler Birliği’nin yıllardır sakladığı en korkunç sırlardan beş tanesi:

KGB hadIm etmeyi severdi

KGB Devlet Güvenlik Komitesi, Sovyetler Birliği’nin istihbarat ve gizli servisi. HizbuIIah ajanları, 1985 yılında Moskova’ya baskı yapmak ve oradakileri Lübnan’daki Şii Müslümanların öIdürüImesini durdurmak için dört Sovyet diplomat ataşesini rehin aldı. Tahmin edebileceğiniz gibi Sovyetler Birliği, adamlarını kaçıranlara başka seçenek bırakmadı.

HizbuIIah ajanları rehinelerden birini öIdürdükten sonra KGB karşı yanıt verdi. Sovyetler, HizbuIIah’ın yeğenini kaçırdı ve ardından Sovyet rehınelerinin derhal serbest bırakılmasını talep etti. KGB ajanlar, kaçırılan yeğenin c*nsel organını kesiImesiyle ilgili bir fotoğraf çekip HizbuIIah’a gönderdikten sonra, Şiiler, üç Sovyet rehinesini hemen serbest bıraktı.

Binlerce bilim insanı, Michurin Genetiğine bağlı kalmadıkları için öIdürüIdü

Sovyetler Birliği’nin kurulmasından birkaç yıl sonra Stalin, komünizmin doğadaki tüm varlıklar için doğal bir durum olduğu teorisine sahip bilim insanı Trofim Lysenko ile tanıştı. Diktatörün bu fikri benimsemesi fazla zaman almadı.

Lysenko doğal seçilime karşıydı. Michurin genetiğinin yaratıcısıdır. Ona göre hayvanlar ve bitkiler, tıpkı komünizm gibi bilinçli bir şekilde gerçekleşebilecek, en mükemmel dönüşüme doğru evrimleşmişlerdir.

Temel olarak, bir bitki türü kendiliğinden başka bir bitki türüne dönüşebilir (örneğin arpaya dönüşen buğday) veya herhangi bir hayvanın, başka bir türü doğurabileceği gibi.

Bu tür teoriler tarafından baştan çıkarılan Sovyet lideri, bu bilimsel öğretinin Sovyetler Birliği’nde resmi hale geldiğini ilan etmiştir. Dolayısıyla, bir köpeğin bir kediyi doğurabileceği fikrine inanmayan herhangi bir bilim insanı, işini ya da basitçe hayatını kaybedecekti. Toplamda 3 bin biyolog hapsedilmiş veya idam edilmiştir.

Tembel Şizofreni

Kağıt üzerinde Sovyetler Birliği’nin amacı, herkesin eşit koşullarda olduğu ve kimsenin bir başkasına üstünlüğünün olmadığı bir toplum sunmaktı. Teorik olarak bu güzel bir fikir ve bu nedenle bu fikre karşı çıkan herkes, kesinlikle delirmiş olmalıydı!

Rus psikiyatristleri, Sovyetler Birliği fikrine ve kavramına inanmayan herkesin akıl hastası olduğunu ilan ettiler.

Bilim insanları bunun tembel şizofreni olabileceğinden bile bahsettiler. Böylece rejim karşıtı birine bu “hastalık” teşhisi konulduğunda, doğrudan hapse atılacaktı. Cezalandırıcı bir psikiyatriden bahsediyoruz ve gariptir ki bu hastalık, sadece Sovyetler Birliği’nde gözlemlendi ve çöküşünden sonra aniden ortadan kayboldu.

Aralsk-7

Aralsk-7, Call of Duty: Black Ops oyununda görebileceğiniz, Vozrozhdeniye Adası’ndaki (Yeniden Doğuş Adası) Aral Denizi’nde bulunan bir araştırma tesisiydi. Fakat bu laboratuvar, binlerce kişiye çiçek hastalığı bulaştırmıştı.

Aralsk-7 1971’de, biyolojik bir s*lah olarak kullanabileceği çiçek hastalığı ile ilgili testler yaptı. Üssün yeri gizli olduğu ve bilinmediği için bir gemi tehlikeden habersiz ve neredeyse hiçbir güvenlik önlemi olmadan, adaya çok fazla yaklaşmıştı. Mürettebat üyelerinden birine virüs bulaştı ve virüs hızla nüfusun geri kalanına yayıldı. Toplamda, bölgedeki 50.000 sakinin aşılanması gerekecekti. Bu olayın ardından, iki çocuk ve genç bir kadın öIdü.

Büşra EKİZ

Kaynaklar:

  • https://www.rferl.org/a/cannibal-island-in-1933-nearly-5-000-died-in-one-of-stalin-s-most-horrific-labor-camps/29341167.
  • https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1986-01-07-mn-13892-story.
  • https://www.theatlantic.com/science/archive/2017/12/trofim-lysenko-soviet-union-russia/548786/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Sluggish_schizophreniahttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12901676

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Günümüzde Halen Varlığını Sürdüren En Eski 7 Dil

Günümüzde Halen Varlığını Sürdüren En Eski 7 Dil

Her Hafta Yemeniz Gereken 9 Sağlıklı Yiyecek Nelerdir?

Her Hafta Yemeniz Gereken 9 Sağlıklı Yiyecek Nelerdir?