içinde ,

Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

Rus bilim insanları, Sibirya bölgesindeki donmuş toprak tabakasında çok hücreli mikroskobik bir canlının 24 bin yıl hayatta kaldığını keşfetti

Sibirya'da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi
Bir rotifer. Kredi bilgileri: Michael Plewka

Bdelloidea rotifer adlı canlılar çok hücreli hayvanlardır, o kadar küçüktür ki onları görmek için mikroskop gerekir. Boyutlarına rağmen, sert olmaları, hayatta kalma, donma, açlık ve düşük oksijen yoluyla hayatta kalabilmeleri ile bilinirler. Şimdi, Current Biology dergisinde 7 Haziran’da yayınlanan araştırmaya göre, araştırmacılar onların sadece donmaya dayanıklılıklarının yanı sıra, aynı zamanda Sibirya permafrostunda (donmuş topraklarında) en az 24.000 yıl dayanabileceklerini ve hayatta kalabileceklerini keşfettiler.

Sibirya'da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi
Bilim insanları bir zamanlar rotiferlerin 10 yıl buzda dondurulduktan sonra yaşayabileceğini düşünüyorlardı. Ancak yeni keşfedilen bir örnek bu rekoru kırdı. (Getty Images: Eduardo Baena)

Fizikokimyasal ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü’nün Toprak Kriyolojisi Laboratuvarı’ndan Stas Malavin, “Raporumuz, çok hücreli hayvanların, neredeyse tamamen durmuş metabolizma durumu olan kriptobiyoz olarak bilinen canlanma ile on binlerce yıl dayanabileceğinin en sert kanıtıdır” dedi. (kriptobiyozun genel anlamı canlının yaşaması zor ortam koşullarında bütün metabolizmasını durdurması ve ortam koşullari düzelene kadar kendini saklamasıdır.)

Soil Cryology Laboratuvarı, Sibirya’daki antik permafrosttan mikroskobik organizmaları izole etme konusunda uzmanlaşmıştır. Numune toplamak için Kuzey Kutbu’nun en uzak bölgelerinden bazılarında sondaj yaptılar.

rotifier
Bir rotifer. Kredi bilgileri: Michael Plewka

Daha önce birçok tek hücreli mikrop tanımladılar. Ayrıca 30.000 yıllık bir nematod solucanı (Yuvarlak solucanlar), bazı bitki ve yosunların binlerce yıl sonra hayata geri dönebildiğine dair bazı raporlar var. Şimdi ekip, donmuş toprakların altında hayatta kalmak gibi dikkate değer bir yeteneğe sahip organizmalar listesine rotiferleri ekliyor. Daha önceki kanıtlara dayanarak rotiferlerin dondurulduğunda 10 yıla kadar hayatta kaldığı rapor edilmişti. Yeni çalışmada, araştırmacılar, permafrosttan çıkardıkları rotiferlerin yaklaşık 24.000 yaşında olduğunu belirlemek için Radyokarbon tarihleme yöntemini kullandılar.

Adineta cinsine ait olan rotifer çözüldükten sonra, partenogenez ya da döllenmesiz üreme, olarak bilinen klonal bir süreçte çoğalabildi. Antik rotiferin dondurulması ve geri kazanılması sürecini takip etmek için araştırmacılar, laboratuvarda düzinelerce rotiferi dondurup çözdürdüler. Çalışmalar, rotiferlerin yavaş dondurma sırasında meydana gelen buz kristallerinin oluşumuna dayanabileceğini gösterdi. Bilim insanları, aşırı düşük sıcaklıklarda hücrelerini ve organlarını zarardan korumak için bir mekanizmaya sahip olduklarını öne sürüyor.

Araştırmacılar, bu kadar uzun vadeli kriptobiyoz yapabilen diğer organizmaları aramak için Arctic örneklerini keşfetmeye devam edeceklerini söylüyorlar. Nihayetinde, rotiferlerin hayatta kalmasını sağlayan biyolojik mekanizmalar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorlar. Buradaki umut ise, bu küçük hayvanlardan elde edilen içgörülerin, insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanların hücrelerini, dokularını ve organlarını kriyo-korumanın ne kadar iyi olduğuna dair ipuçları sunmasıdır.

Yeraltı Dünyası’nın Kraliçesi Persephone Hakkında 5 Gerçek

Yeraltı Dünyası’nın Kraliçesi Persephone Hakkında 5 Gerçek

Bir Deha Olarak Doğuyoruz Ama…