içinde

Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd’de Piyasaya Sürüldü

Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd'de Piyasaya Sürüldü.
Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd'de Piyasaya Sürüldü.

Biyoteknoloji firması Oxitec, bölgedeki vahşi ve hastalık taşıyan sivrisinek popülasyonlarını bastırmak amacıyla Florida Keys’de genetiği değiştirilmiş sivrisineklerini piyasaya sürdü. Bu, ABD’de ilk kez genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin piyasaya sürülmesidir.

Oxitec daha önce genetiği değiştirilmiş Aedes aegypti sivrisineklerini Brezilya, Cayman Adaları, Panama ve Malezya’da yayınladı ve şirket, yerel A. aegypti popülasyonlarının bu yerlerde en az yüzde 90 oranında düştüğünü bildirdi.

Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd'de Piyasaya Sürüldü
Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd’de Piyasaya Sürüldü.

A.aegypti, Zika, Dang humması, Chikungunya ve sarı humma gibi hastalıkları taşıyabilir ve modifiye sivrisinekleri serbest bırakmak, pestisit kullanmadan popülasyonu kontrol etmenin bir yolunu sunar.

Oxitec’in tamamı erkek olan değiştirilmiş sivrisinekleri, öldürücü bir gen taşımak üzere tasarlanmışlardır; değiştirilmiş haşereler vahşi dişi sivrisineklerle çiftleştiğinde, öldürücü gen yavrularına geçer.

Gen, erkeklerin hayatta kalmasını etkilemese de dişi yavruların temel bir protein oluşturmasını engeller ve böylece olgunluğa ulaşmadan ölmelerine neden olur. Sadece dişi sivrisinekler insanları ısırır (erkek sivrisinekler yalnızca nektar içerler), bu nedenle değiştirilmiş sivrisinekler ve hayatta kalan erkek yavruları hastalıkları insanlara geçiremez.

Nature, A. aegypti sivrisineklerinin Florida Keys’deki sivrisineklerin yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturduğunu ancak bölgedeki insanlara bulaşan sivrisinek kaynaklı hastalıkların büyük çoğunluğuna neden olduğunu bildirdi.

Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi (FKMCD) kurulu, Gizmodo’ya göre, haşereyi kontrol altına almak için tipik olarak yılda 1 milyon dolarlık bir bütçe ayırıyor ve bu da havadan böcek öldürücü ilaçlama gibi maliyetli önlemlere başvuruyor.

Kurul, özellikle sivrisinek popülasyonları zamanla pestisitlere dirençli hale geldikçe, yüz milyonlarca genetiği değiştirilmiş sivrisinek salmanın daha ucuz ve daha etkili bir seçenek olabileceği sonucuna vardı.

Nature’a göre FKMCD, Oxitec’e ilk kez 2010 yılında başvurdu ve on yıllık düzenleyici değerlendirmeler ve yerel geri itmelerden sonra hem yönetim kurulu hem de ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), genetik olarak değiştirilmiş sivrisinekleri Anahtarlarda serbest bırakma planını nihayet onayladı. Nisan ayı sonlarında Cudjoe Key, Ramrod Key ve Vaca Key’de altı konuma sivrisinek yumurtası kutuları yerleştirdi. Önümüzdeki 12 hafta içinde, kutulardan yaklaşık 12.000 yeni yumurtadan çıkmış erkek sivrisinek çıkacak. Bu sürüm, Oxitec’in bu yıl içinde yaklaşık 20 milyon sivrisinekle ikinci bir deneme yapmadan önce veri toplayabilmesi için bir ilk deneme görevi görecek.

Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd'de Piyasaya Sürüldü.
Genetiği Değiştirilmiş İlk Sivrisinekler Abd’de Piyasaya Sürüldü.

Şirket, böceklerin kutularından ne kadar uzağa gittiklerini, ne kadar yaşadıklarını ve dişi sivrisineklerin gerçekten öldürücü geni alıp ölmediklerini gözlemlemek için deneme boyunca sivrisinekleri yakalayacak. Oxitec, modifiye edilmiş sivrisineklerin izini sürmeyi kolaylaştırmak için sivrisineklerin belirli bir ışık rengi altında parlamasına neden olan bir gen geliştirdi.

Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre, deneme Florida Keys sakinlerinin küçük bir alt kümesinin yanı sıra Gıda Güvenliği Merkezi ve Florida Keys Çevre Koalisyonu’nun güçlü muhalefetiyle karşı karşıya.

Nature, yumurta kutularının tahrip edilebileceğinden endişe ederek, onları özel mülkiyete koydu ve yerlerini halka açıklamadı.

“Yeni ve devrimci bir şey ortaya çıktığında, pek çok insanın hemen tepkisi ‘bekle’ demek oluyor,” Oxitec’e dahil olmayan Irvine’deki California Üniversitesi’nde biyomühendislik ürünü sivrisineklere odaklanan bir moleküler biyolog olan Anthony James proje, Nature anlattı.

“Dolayısıyla, [Oxitec] ‘in Birleşik Devletler’de mahkemeyi sahada alabilmesi büyük bir mesele.”

Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin yerel sivrisinekler, hayvanlar veya genel olarak ekosistem üzerinde istenmeyen etkilere sahip olup olmayacağına dair sorular devam ediyor. Örneğin, Oxitec, Brezilya, Jacobina’da genetiği değiştirilmiş sivrisinekleri serbest bıraktıktan sonra, yerel sivrisinek popülasyonlarında böceklerden elde edilen genlerin ortaya çıkması, ölümcül genin bazı dişi yavruları çiftleşemeden öldürmediğini ima etti.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırmaya göre, melez yavruları öldürücü geni taşımadı, bunun yerine ilk olarak genetiği değiştirilmiş sivrisinekleri oluşturmak için kullanılan orijinal Küba ve Meksika sivrisinek popülasyonlarından genler taşıdı. Bu yeni genlerin sivrisineklerin biyolojisini değiştirip değiştirmediği belirsiz.

Gen düzenlemenin sorumlu kullanımını savunan bir kuruluş olan Editing Nature’ın kurucusu moleküler biyolog Natalie Kofler, Nature’a Oxitec denemesinin “şeffaf ve bazı topluluk üyelerinin tüm durum hakkında daha iyi hissetmelerini sağlayacak şekilde” yürütülmesini umduğunu ve verilerin zararlıların yerel türleri ve ekosistemleri nasıl etkileyebileceğine dair fikir sunacağını söyledi.

Mustafa Kemal KARABULUT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyada Bulunan, En İyi 10 Doğal Mumyalanmış Vücut. Resim: 1950’de bulunan Tollund Adamı.

Dünyada Bulunan, En İyi 10 Doğal Mumyalanmış Vücut

Fareler Üzerinde Yapılan Yeni Çalışma, Stresin Neden Saç Dökülmesine Yol Açtığını Gösteriyor

Yeni Çalışma, Stresin Neden Saç Dökülmesine Yol Açtığını Gösteriyor