içinde

Friedrich Nietzsche Kimdir? Friedrich Nietzsche’nin Hayatı

Friedrich Nietzsche Biyografisi (1844 — 1900)

Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche, iyilik ve kötülük, modern toplumda dinin yokoluşu, ve Üstinsan felsefesiyle ilgili
yazılarıyla bilinen Alman bir filozoftur.


Friedrich Nietzsche Kimdir? | Gençliği ve Eğitimi | 1870’lerde Öğretmenlik ve Yazıları | 1880’lerde Felsefi ve Edebi Eserleri | Son Yılları ve Ölümü | Mirası ve Etkisi

Friedrich Nietzsche Hakkında Kısaca

İSİM SOYİSİM: Friedrich Nietzsche

DOĞUM GÜNÜ: 15 Ekim 1844

ÖLÜM TARİHİ: 25 Ağustos 1900

EĞİTİM: Bonn Üniversitesi, Schulpforta, Domgymnasium, Leipzig Üniversitesi

DOĞUM YERİ: Röcken bei Lützen, Almanya

ÖLÜM YERİ: Weimar, Almanya

Filmleri: İlahi Komedya, Carbon Elvis, Die Nacht, Road to Rio, Thus Spake Zarathustra

Etkilendiği bazı kişiler: Platon, Sokrates, Aristoteles, Charles Darwin, Johann Wolfgang von GoetheWilliam ShakespeareEdgar Allan Poe

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Parlak ama nispeten kısa süren kariyeri boyunca Friedrich Nietzsche, felsefe alanında önde gelen Putların Alacakaranlığı ve Böyle Buyurdu Zerdüşt gibi bir çok eser yayınlamıştır. Ömrünün son yıllarında akli dengesini kaybetmiş ve 25 Ağustos 1900’te hayatını kaybetmiştir. Çağdaş uygarlıkta bireysellik ve etik kavramları üzerine yazdığı eserleri 20. yüzyılın bir çok düşünürünü ve yazarını etkisi altına almıştır.

Friedrich Nietzsche

 

Gençliği ve Eğitimi

Friedrich Wilhelm Nietzsche; 15 Ekim 1844’te, günümüz Almanya’sının bir parçası olan Prusya Krallığı’nda Röcken adlı küçük bir kasabada dünyaya gelmiştir. Lüterci bir vaiz olan babası Carl Ludwig Nietzsche, oğlu 4 yaşındayken ölmüştür. Nietzsche ve kız kardeşi Elisabeth’i yetiştiren anneleri Franziska olmuştur. Nietzsche, Naumburg’da özel bir hazırlık okulunda eğitimine başlamıştır. Sonra da saygın bir okul olan Schulpforta’da klasik eğitimini tamamlamıştır. 1864’te mezun olduktan sonra iki dönem boyunca Bonn Üniversitesi’nde okumuş; ancak sonrasında Leipzig Üniversitesi’ne transfer olmuştur. Edebiyat, dilbilim ve tarihin bir karışımı olan filoloji alanında eğitim almıştır. Nietzsche, filozof Arthur Schopenhauer’in eserlerinden oldukça etkilenmiştir. Leipzig’de aldığı eğitim boyunca, bestelerine büyük bir hayranlık duyduğu Richard Wagner’le arkadaş olmuştur.

1870’lerde Öğretmenlik ve Yazıları

Nietzsche, 1869 yılında İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nde Klasik Filoloji alanında profesör olarak işe başlamıştır. Profesörlüğü sırasında, ilk kitapları olan Tragedyanın Doğuşu (1872) ve İnsanca, Pek İnsanca (1878) basılmıştır. Aynı zamanda, kendini klasik akademisyenlikten ve Schopenhauer’in öğretilerinden uzaklaştırmış ve modern uygarlığın kökenlerindeki değerlere daha fazla ilgi duymaya başlamıştır. Bu süreçte, Wagner’le olan arkadaşlığı da bozulmuştur. Sinir sisteminde meydana gelen bir hastalığın ardından Basel’deki görevinden 1879 yılında ayrılmıştır.

1880’lerde Felsefi ve Edebi Eserleri

Nietzsche, sonraki on yılın büyük çoğunluğunda inzivaya çekilmiştir. Naumburg’daki annesinin yanında kalmadığı zamanlarda İsviçre’den Fransa’ya, sonra da İtalya’ya taşınmıştır. Bununla beraber; bu yılları bir düşünür ve bir yazar olarak onun için oldukça üretken bir süreç olmuştur. En büyük eserlerinden olan Böyle Buyurdu Zerdüşt, 1883-1885 yılları arasında dört cilt olarak yayınlanmıştır.

Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche

Aynı zamanda, İyiliğin ve Kötülüğün Ötesinde (1886’da yayınlandı), Ahlakın Soykütüğü Üstüne (1887), ve Putların Alacakaranlığı (1889) adlı eserlerinin de yazımını tamamlamıştır. 1800’lerde çıkan bu eserlerinde, Nietzsche felsefesinin temel noktalarını geliştirmiştir. Bunlardan birisi olan ünlü “Tanrı öldü” cümlesi, çağdaş yaşamda Hristiyanlığın kayda değer bir güç oluşunu reddediştir. Diğerleri ise yaratıcılık ve “güç istenci” yoluyla kendini mükemmelleştirme fikrine olan desteği ve geleneksel efendiköle, iyi-kötü gibi kategorilerin ötesinde varolmayı hedefleyen bir birey olan “süper-insan” yani Üstinsan (Übermensch) konsepti olmuştur.

Son Yılları ve Ölümü

Nietzsche, 1889 yılında İtalya’nın Torino şehrinde bir çöküntü yaşamıştır. Ömrünün son yılları akli gücünden yoksun bir şekilde geçmiştir. Delirişinin sebebi halen bilinmemektedir. Ancak tarih bilimciler durumunu sifilis, kalıtsal bir zihinsel hastalık, tümör veya uyuşturucuların aşırı kullanımı gibi çeşitli kanılara atfetmişlerdir. Bir süre akıl hastahanesinde yattıktan sonra kendisine Naumburg’taki annesi ve Almanya, Weiman’da yaşayan kız kardeşi bakmıştır. 25 Ağustos 1900’da hayatını kaybetmiştir.

Mirası ve Etkisi

20. yüzyıl felsefesi, teolojisi ve sanatı üzerinde Nietzsche etkisi çok büyük olmuştur. Bireysellik; etik ve varoluşun anlamı üzerindeki düşünceleri Martin Heidegger, Jacques Derrida ve Michel Foucault gibi filozofları, psikiyatrinin kurucularından ikisi olan Carl Jung ve Sigmund Freud’u, ve Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Thomas Mann ve Hermann Hesse gibi yazarları etkisi altında bırakmıştır. Nietzsche ’nin çalışmalarının bazı kısımları Nazi Partisi’nin 1930 ve 40’lardaki faaliyetlerini meşrulaştırmak için kullanılmıştır. Eserlerinin bu seçici ve yanıltıcı kullanımı, kimi toplumlarda namına leke sürmüştür.

Çeviri: Çınar Demir / Kaynak: Biography


Bunlar da ilginizi çekebilir

En Ünlü Fizikçiler ve Buluşları Listesi

Leonardo da Vinci – Kimdir?, Hayatı, Eserleri, Kitap ve Son Yılları

Mandela Etkisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Skipper adında yeni doğmuş bir köpek yavrusu altı bacakla doğdu.

6 Bacak, 2 Kuyrukla Doğan Köpek Yavrusu, ‘Mucize’ Olarak Adlandırıldı

Sosyal Beceriler

Bir Yazılımcı Olacaksanız Neden Sosyal Becerilere İhtiyaç Duyarsınız?