içinde

Eyfel Kulesi’ndeki Gizli Daire

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ve 304 metre yükseklikte bir daire ..

Eyfel Kulesi’ndeki Gizli Daire
Eyfel Kulesi’ndeki Gizli Daire

Makaleye hızlıca giriş yapmadan önce, Eyfel Kulesi ne için inşa edildi?, Eyfel Kulesi neyi temsil ediyor? gibi sorulara kısaca bir değinelim. Sonrasında ise Gustave Eiffel’in Eyfel Kulesi’nin üçüncü katında kendisine yaptığı gizli daireye değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Eyfel Kulesi ne için inşa edildi?

Fransız hükümeti, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. 100’den fazla proje sunuldu ve Centennial Komitesi ünlü köprü mühendisi Gustave Eiffel’in projesi seçildi. Tamamlandığında, Eyfel Kulesi fuarın giriş kapısı olarak hizmet etti.

Eyfel Kulesi’ndeki Gizli Daire
Eyfel Kulesi ne için inşa edildi?

Eyfel Kulesi neyi temsil ediyor?

Eyfel Kulesi başlangıçta 1889 Uluslararası Fuarına giriş kapısı ve Fransız endüstriyel yaratıcılığının bir kanıtı olarak hizmet etmek için inşa edildi. O zamandan beri Paris şehrinin farklı karakterini temsil etmeye başladı. Işıkları da büyük dünya olaylarının anılmasını yansıtmak için sık sık açılır veya kapatılır.

Eyfel Kulesi’ndeki Gizli Daire

Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel, Paris’in en güzel manzarasını kendine saklamıştı. Bunun için kendine Eyfel Kulesi’nin üçüncü katında, 304 metre yükseklikte bir daire yaptırttı.

Daire 100 metrekare alana sahip, duvarlar duvar kâğıdı ile kaplı ve dairenin etrafında bir balkon var. Eiffel’in yaşadığı zaman daire mobilyalıydı. Dairenin içerisinde mutfak, banyolu tuvalet, tuvaleti olan başka bir alan ve piyano bile vardı. Ayrıca, Eiffel’in deneyler yaptığı küçük bir laboratuvar vardı. Dairedeki alanı en çok asansör kabini ve merdiven boşluğu kaplıyordu.

Gustave Eiffel ve Thomas Edison'un gizli dairesindeki mankenler
Gustave Eiffel ve Thomas Edison’un gizli dairesindeki mankenler Serge Melki /Wikimedia

Paris’in elit tabakası Eiffel’in yeni dairesini kıskanıyordu ve Eiffel’e dairesi için kira teklifleri geliyordu. Eiffel gelen bütün teklifleri reddetti. Rivayete göre, Eiffel dairenin içerisinde hiç yatıya kalmamış fakat 1889’da onu ziyaret eden ve ona ilk ses kayıt cihazlarından birini veren Thomas Edison gibi önemli misafirleri ağırlamış. Günümüzde herkes pek de gizli kalmamış bu daireyi ziyaret edebiliyor.

Eiffel’in dairesi Eyfel Kulesi’ndeki tek daire değil. HomeAway, 2016 UEFA Avrupa Şampiyonası sırasında düzenledikleri çekilişi kazanan dört kişiye Eyfel Kulesi’nin 1. katında bulunan bir dairede kalma fırsatı sundu. Promosyon amacıyla, 1. kattaki kullanılmayan konferans salonu geçici olarak bir daireye çevrildi.

Eren Güneysu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

viking

Vikingler Gerçek Mi? İşte, Vikinglerin Gerçek Olan 6 Efsanesi!

Bir Kıyamete Dönüşen Fare “Ütopya” Deneyi: Universe 25

Bir Kıyamete Dönüşen Fare “Ütopya” Deneyi: Universe 25