içinde ,

17,000 Yıllık Büyük Deniz Kabuğu Müzik Aletinin Sesini Dinleyin

17,000 Yıllık Büyük Deniz Kabuğu Müzik Aletinin Sesini Dinleyin
Yeni Zelanda'dan kabuklu deniz hayvanı ve ağızlığı süslü bir kemik tüpten yapılmıştır. Görsel hakları: Musée du Quai Branly, Jacques Chirac

Yaklaşık 90 yıl önce, bilim insanları Fransa’nın en ünlü tarih öncesi mağaralarından birinde büyük bir deniz kabuğu keşfetti. Çok disiplinli bir çalışma sayesinde şimdi, araştırmacılar deniz kabuğunun 17,000 yıldan daha eskiye dayanan türünün en eski müzik aleti olduğunu düşünüyor.

İnanılmaz bir şekilde, hala çalınabiliyor. Rüzgar enstrümanları olarak deniz kabukları binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Kabuğu, sivri uçtaki bir delikten bir trompet gibi üflerlersiniz ve sesi elini kullanarak kabuğun açıklığına ayarlarsınız.

17,000 Yıllık Büyük Deniz Kabuğu Müzik Aletinin Sesini Dinleyin

Eliniz ne kadar uzaksa, nota da o kadar düşük olur. Science Andvances’de bildirildiği gibi, bu eski deniz kabuğu üç notaya yakın sesler üretebiliyor; Do (C), Re (D), Do diyez (D sharp), bu da, eğer bu Mart ayında, Florida’da yer alan, yıllık Deniz Kabuğu üfleme yarışmasına katılmak istiyorsanız Velvvet Underground’un European Son eserini çalmak için yeterlidir.

Kabuk, 1931 yılında Fransa’nın güneybatısındaki Marsoulas Mağarası’nda keşfedildi. Bu mağara, Fransız Pireneleri’nde bulunan ilk (mağara resimleriyle) süslü mağaradır. O zamandan beri Museum de Toulouse’da sergileniyor.

Kabuk, Charonia lampas türünden büyük bir deniz salyangozuna aittir. Beklenmedik bir keşif olmasına ve güneyden, muhtemelen Afrika’dan, geldiği tahmin edilmesine rağmen, bulunduğunda özel bir ilgi görmedi. ↓↓↓

Önceki araştırmalar birisinin bir delik veya hatta, bir ağızlık açmış olabileceği herhangi bir insan modifikasyonu belirtisi göremiyordu. Bu yüzden belki de bir bardak olarak saklandığı düşünülüyordu.

Yeni bir incelemede, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden baş yazar Carole Fritz ve meslektaşları, bunun yerine kabuğun gerçekten önemli ölçüde değiştiğini belirleyerek, bunu Marsoulas Mağarası için yeni ve çok heyecan verici bir keşif haline getirdi.

Ekip, dört önemli değişiklik buldu.

Kabuğun ucu kırılarak 3.5 santimetre bir açıklık oluşturulmuştu. Bunun, kabuğun en zor kısmı olduğu düşünüldüğünde tesadüf olması muhtemel görünmüyor.

Açıklık düzensiz ve bazı organik kaplamalara sahip, bu yüzden ekip, bir ağızlığa sahip olduğunu düşünüyor.

Ağızlıklarla birlikte daha yeni deniz kabuğu enstrümanları bulunmuştur, bu nedenle, bu makul bir tahmindir.

17,000 Yıllık Büyük Deniz Kabuğu Müzik Aletinin Sesini Dinleyin
Yeni Zelanda’dan kabuklu deniz hayvanı ve ağızlığı süslü bir kemik tüpten yapılmıştır. Görsel hakları: Musée du Quai Branly, Jacques Chirac

Diğer iki değişiklik kabuğun diğer ucundadır. Bu eski insanlar, muhtemelen farklı notalar vermek için labrumun en dış kenarlarını, kabuğun etrafına yerleştirilmiş, genişletilmiş sırtı çıkarıp açıklığı genişletti. Kabuğun dışı da koyu sarı-kırmızı pigmentle süslenmiştir.

17,000 Yıllık Büyük Deniz Kabuğu Müzik Aletinin Sesini Dinleyin

Marsoulas Mağarası 1897’de bulundu ve bölgedeki Magdalenian kültürünün başlangıcını gösteriyor gibi görünüyor. Koyu sarı-krımızı mağara resimleriyle ünlüdür. Bu nedenle deniz kabuğunda aynı pigmenti bulmak bu nesneye belirli bir kültürel önem verir.

Nesnenin BT taraması, spiralde dikkatle hazırlanmış iki delik olduğunu ortaya çıkardı. Önemli kanıt, üç notayı çalabilen bilim insanları tarafından önerilen nefesli enstrümanlar konusunda uzmanlaşmış bir müzikologdan geldi.

Yazarlar çalışmada, “Deniz kabukları dünya çapında müzik aletleri, çağrı veya sinyal verme cihazları kültürlere bağlı olarak kutsal veya sihirli nesneler olarak hizmet etti.” diye yazıyor.

“Bildiğimiz kadarıyla, Marsoulas kabuğu tarih öncesi bağlamda, ama yalnızca Fransa’da değil, Paleotik Avrupa ve belki de dünya ölçeğinde benzersizdir.”

Beril Foya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

D sinyalini oluşturan nötron yıldızı çarpışmasının resmi

İki Nötron Yıldızı Çarpıştığında Ne Olur?

Galyum 4.044 Fahrenheit Derecede Kaynar, Ama Elinizde Eriyebilir